צפו: כך חותרים למגע

שרון גת, מומחה ללוחמה בטרור, משוחח עם ערוץ 7 על אפקט משפט אזריה ועל החתירה למגע במהלך הפיגוע בארמון הנציב.

אלירן אהרון , י"ג בטבת תשע"ז | עודכן: 15:45

שרון גת
שרון גת
צילום: אלירן אהרוןטוען....

שרון גת, מומחה ללוחמה בטרור ומנכ"ל קליבר 3, מתייחס לתמונות שנראו בזירת פיגוע הדריסה בארמון הנציב, כשחלק מהחיילים נמלטו מהמקום.

"חתירה למגע זה ערך עליון", אומר גת בראיון לערוץ 7, "לוחם שלא חותר למגע הוא לא לוחם. הצבא צריך לחנך לחתירה למגע".

הוא מוסיף, "אני לא יודע להגיד לך לגבי האירועים האחרונים - אבל זה נראה לא טוב. חיילים בורחים, מצד שני יש חיילים שכן הגיבו לאירוע הזה. אני מצפה מחייל צה"ל בלי קשר לאירוע הזה, לחתור למגע, להרוג את האויב ולהשיב את הסדר על כנו - נקודה".

יכול להיות שחיילים, גם אם הם אינם קרביים צריכים לעבור הדרכה כיצד להתמודד עם מחבל?

"כל מי שמחזיק נשק צריך לדעת להפעיל אותו גם ברמה הבטיחותית, גם ברמה התפעולית-טכנית וגם ברמה הלחימתית. אם אתה נותן לבנאדם נשק, הוא נועד כדי להילחם באויב. אם תוקפים את הבנאדם הזה, גם אם הוא לא לוחם - הוא צריך לדעת להשתמש בו".

עד כמה פרשת אלאור אזריה משפיעה לדעתך על חיילים?

"מצד אחד, יש פה בעיה ערכית. לפי ערכי צה"ל אתה לא נותן כדור בראש לבנאדם ששוכב על הרצפה. מצד שני, לא מדובר במאמא תרזה. מדובר בנבלה שבא להרוג אנשים. אני עדיין לא מגובש מספיק כדי לתת דעה בנושא".

מה חסר בלימוד נשק בצבא כיום?

"אני מצפה מחייל לדעת להשתמש בנשק שלו טוב - ואם הוא לוחם אז באופן מושלם. אני מצפה שידע לחתור למגע בלי היסוס, בלי לחשוב אם מותר לי או אסור לי. צריך לחנך את חיילנו לחתירה למגיע בלי לחשוב משפטית. הם צריכים לפעול לפי החוק. מדינת ישראל זו מדינת חוק אבל מצד שני אנחנו לא חיים בשוויץ. צריך להפיק לקחים מהאירועים האלה, לזקק אותם ולראות איך אנחנו מצד אחד שומרים על החוק ומצד שני חותרים למגע בלי היסוס, מרמת הפיקוד הבכיר ועד לרמת החייל הפשוט".