חבר הלייבור בשומרון: מתנגד לחרמות

חבר הפרלמנט הבריטי איאן אוסטין תוקף את החרמות מאירופה ואת החלטת מועצת האו"ם בשומרון: "החלטה מדאיגה שלא מקדמת שלום".

ערוץ 7 , י"ד בטבת תשע"ז

חבר הלייבור בשומרון: מתנגד לחרמות
חבר הלייבור בשומרון: מתנגד לחרמות
מועצה אזורית שומרוןטוען....

חבר הפרלמנט הבריטי איאן אוסטין, חבר במפלגת הלייבור הבריטית, סייר לאחרונה בשומרון.

אוסטין נפגש עם יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, שסייר איתו במפעלים אותם מבקש האיחוד האירופי להחרים, וחשף בפניו את הדו קיום במפעלים הללו בין ישראלים לפלסטינים. אוסטין ביקר גם במרפסת של המדינה בפדואל, ובברקן.

אוסטין התייחס בביקורו ליוזמות החרם ולהחלטת מועצת הביטחון של האו"ם, "אני מודאג מהחלטת מועצת הביטחון של האו"ם קודם כל מכיוון שהיא מבודדת את ישראל ודבר שני מפני שהיא מייצרת מצב מדומה כאילו הבעיה הגדולה ביותר והיחידה שלנו בעולם היא ההתנחלויות.

אני לא חושב שההחלטה הזו מקרבת את הישראלים והפלסטינים או מקדמת משא ומתן. אני חושב שהפתרון לבעיית הישראלים והפלסטינים היא דו קיום. להביא אנשים לעבוד ביחד להביא אנשים לדבר אחד עם השני, ואני רוצה לראות את בריטניה ואת הממשלות המערביות האחרות מקדמות דו קיום אמיתי.

אני מתנגד לחרמות מכיוון שאני חושב שחרמות מרחיקות אנשים אחד מהשני, ומה שאני חושב שצריך לקרות זה שאנשים יתקרבו זה לזה.

אני רוצה לראות ממשלות מערביות תומכות בפרוייקטים של דו קיום, תומכות בעבודה משותפת במסחר ובהשקעות משותפות, אני חושב שאלו הם אבני הבניין לשלום".

הוא הוסיף כי אזרחי מדינת ישראל חיים בקונספציה מוטעית כאילו כל האירופאים נגדם, "בניגוד למה שהרבה אנשים בישראל חושבים אני חושב שיש הרבה אנשים בבריטניה ובאירופה שהיו רוצים יחסים קרובים יותר בין המדינות שלהם לישראל. אני חושב שהם היו רוצים לראות יותר השקעות מסחר ביהודה ושומרון הם היו רוצים לראות את עזה מפורזת מנשק הם היו רוצים לראות את המדינות שלהם עושות כל מה שאפשר בכדי לקדם שלום לקדם דו קיום. אני חושב שתמיד הייתה תמיכה חזקה בישראל ואני חושב שהרבה אנשים בישראל חושבים שהבריטים נגדם - וזה פשוט לא נכון".

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, אמר, "זה בהחלט מעודד להיפגש עם עוד ועוד קובעי מדיניות ומובילי דעת קהל, שלא לומר חברי פרלמנט וקונגרס, שמבינים ורואים כיצד תנועת החרם וההתנהלות באו"ם ובאיחוד האירופי אינה תואמת את המציאות בשטח ולמעשה פוגעת בדו קיום במקום לקדם אותו.

צר לי שרבים מחברינו בעולם ואף בארץ מקבלים החלטות הנוגעות לחיי תושבי יו"ש מבלי שכף רגלם דרכה אי פעם באיזשהו מקום בהתיישבות".

דגן התייחס גם לוועידת השלום הצפויה בפריז ואמר, "מסיבה זו, וכן משום ששני הצדדים כלל לא משתתפים בכנס, הכנס הזה הוא בדיחה. ההתעלמות המתמשכת של גורמים באירופה הן מההתיישבות ביו"ש והצרכים שלה, וכמובן מהאינטרסים של ישראל - הופכת את הוועידה ללא רלוונטית".