אושר: הבאת עובדי היי-טק מחו"ל ארצה

הממשלה אישרה תכנית לאומית להגדלת כוח האדם בהיי-טק, בין היתר באמצעות הרחבת ההכשרות וכן באמצעות הבאת עובדים מיומנים מחו"ל.

נתנאל כ"ץ , י"ז בטבת תשע"ז

תמריץ. נתניהו
תמריץ. נתניהו
צילום: Alex Kolomoisky/POOL

הממשלה אישרה תכנית לאומית להגדלת כוח האדם המיומן לעבודה בהיי-טק.

במסגרת התוכנית יושקעו מאות מיליוני שקלים בשנים הקרובות בהגדלת כמות בוגרי האוניברסיטאות במקצועות היי-טק, יוכשרו מדי שנה מאות רבות של צעירים בהכשרות ייעודיות להיי-טק והממשלה תפעל להבאת עובדים מיומנים מחו"ל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה, "ההחלטה מהווה תמריץ לענף ההיי-טק להגדיל את מספר המהנדסים והמדענים ולהגדיל משמעותית את מספר הבוגרים בחוגים הרלוונטיים באוניברסיטאות".

"אני מזכיר שהבעיה המרכזית שיש לנו בענף ההיי-טק היא לענות על הביקוש, ולצורך זה אנחנו צריכים כוח אדם מיומן ברמה הגבוהה ביותר", הוסיף ראש הממשלה.

על מנת לשמר את היתרון היחסי הטכנולוגי של ישראל החליטה הממשלה להגדיל בצורה משמעותית את כמות העובדים המיומנים בהיי-טק במגוון אמצעים:

הגדלת כמות הסטודנטים במקצועות ההיי-טק במערכת ההשכלה הגבוהה, עם דגש על האוניברסיטאות, ב-40% תוך 6 שנים

הכשרה של מאות צעירים מדי שנה ב-coding bootcamps: תכניות הכשרה אינטנסיביות וייעודיות להיי-טק, כחלק ממגמה עולמית של פריחת ענף הכשרות זה.

קידום קבוצות בייצוג חסר בהיי-טק, כגון נשים, חרדים וערבים, במסגרת תכניות ייעודיות שיגדילו את שיעורם בהיי-טק

עידוד הגעת עובדים מיומנים מחו"ל להיי-טק הישראלי, הן ישראלים חוזרים וזכאי שבות באמצעות תכניות דוגמת "מסע" ופעילות של משרד העלייה והקליטה והן מומחים זרים אשר נדרשים לתעשייה

כמו כן החליטה הממשלה להקים צוות בראשות מנכ"ל משרד הביטחון, שמטרתו לבחון דרכים למנף את השירות הצבאי על מנת להגדיל את כמות בעלי הפוטנציאל לעבודה בהיי-טק. צה"ל ידוע כגוף הכשרה מאוד רלוונטי (8200, ממר"מ וכו') ונראה כי קיים בו פוטנציאל משמעותי בלתי ממומש.

החלטת הממשלה גובשה על ידי ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, בשיתוף פעולה עם ראש הרשות הלאומית לחדשנות טכנולוגית, הממונה על התעסוקה במשרד העבודה והרווחה, יו"ר הות"ת, הממונה על התקציבים במשרד האוצר ועוד שותפים רבים ממשרדי הממשלה השונים.

לדברי ראש המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון, "הכלכלה הישראלית עוברת שינוי דרמטי עם הגידול המהיר של סקטור ההיי-טק. ממדינה מוכת חובות עם כלכלה ידועת משברים, צומחת בישראל כלכלה חזקה ויציבה שמייצרת טכנולוגיות שמבוקשות בכל העולם. ההחלטה שקיבלה הממשלה היום נועדה להוסיף דלק לקטר ההיי-טק ולהסיר חסמים".

התכנית מובאת בהמשך לעבודת מטה של הממשלה שזיהתה מחסור הולך וגדל בכוח אדם מיומן להיי-טק, אל מול הביקוש ההולך וגדל של התעשייה. התוצאה של מצב זה היא עליית שכר בהיי-טק, דבר שהולך ושוחק את התחרותיות בשוק הישראלי לעומת מדינות מתחרות בעולם.