תערוכה חדשה ליום השואה הבין לאומי

"העולם ידע" הינה תערוכה מרתקת אודות פעילותו של חסיד אומות העולם, יאן קרסקי, שהוצגה לראשונה במוזיאון הפולני להיסטוריה בוורשה

קובי פינקלר , י"ז בטבת תשע"ז

העולם ידע
העולם ידע
צילום: הארכיון הפולני

לרגל יום השואה הבין לאומיי שיצוין בשבוע הבא, מוזיאון יד מרדכי יציג את התערוכה הבינלאומית "העולם ידע- משימתו של יאן קרסקי למען האנושות".

העולם ידע הינה תערוכה מרתקת אודות פעילותו של חסיד אומות העולם, יאן קרסקי, שהוצגה לראשונה במוזיאון הפולני להיסטוריה בוורשה.

התערוכה מציגה את חייו של יאן קרסקי משנות ילדותו בלודז', דרך שנות לימודיו ועד מלחמת העולם השנייה, בעת שעשה ניסיון להפיץ את האמת על השואה ברחבי העולם. בתערוכה תוצג מורשתו של מי שניסה לשכנע את מעצמות העולם בדבר הזוועה העוברת על העם היהודי בפולין הכבושה.

ד"ר יאן קרסקי היה פעיל המחתרת הפולנית בזמן מלחמת העולם השנייה אשר זכה לכינוי "האיש שניסה לעצור את השואה שעוד היה אפשר". קרסקי שהיה עד לזוועות המבוצעות ביהודים, הוברח לתוך גטו ורשה ולמחנה ריכוז ומפולין למערב, נפגש עם מנהיגים ועיתונאים בעולם בניסיון להפיץ את האמת על השואה המתרחשת על אדמת פולין הכבושה. בשנת 1982, קיבל קרסקי מעמד של חסיד אומות עולם על ידי מכון יד ושם ובשנת 1994, זכה לאזרחות כבוד של מדינת ישראל.

בשנת 1970 נקבר ביד מרדכי חסידי אומות העולם קולנל ולדיסלב קובלסקי אשר הציל 50 יהודים, חברי יד מרדכי נאותו לבקשתו האחרונה להקבר בין "אחיו היהודים" וזאת לאחר שבקשתו נדחתה במקומות אחרים.

התערוכה שנולדה לרגל ציון 100 להולדתו של קרסקי, הוצגה לראשונה במוזאון הפולני להיסטוריה בוורשה. התערוכה תתארח במוזאון יד מרדכי למשך 3 חודשים.

תמר הרצברג, המנהלת הפדגוגית של מוזאון יד מרדכי, התייחסה להחלטה לציין את חסידי אומות העולם ואמרה: "העובדה שבקיבוץ קבור חסיד אומות עולם שסיכן את נפשו כדי להציל 50 יהודים הובילה אותנו להחלטה לקיים אירוע שנתי לזכרו, כדי להוקיר תודה על מעשיו וגם כדי לחזק ערכים שאנחנו מאמינים בהם כמוסד תרבותי חינוכי. העיסוק בחסידי אומות עולם מזכיר לכולנו שגם במצבים הכי קשים, לאנשים יש אפשרות לבחור באנושיות באכפתיות ובסולידריות, ואם יש לנו אפשרות, הרי שיש לנו גם חובה לעשות כך".