שילוב ידיים למען נפגעי עבירות מין

ועדת השרים צפויה לאשר הצעת חוק של ח"כ שולי מועלם למתן ייעוץ וסיוע משפטי במימוש זכויותיהם של נפגעי ונפגעות עבירות מין.

עדו בן פורת , כ' בטבת תשע"ז

שקד ומועלם
שקד ומועלם
צילום: פלאש 90

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום ראשון הקרוב בהצעת חוק של ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי) למתן ייעוץ וסיוע משפטי במימוש זכויותיהם של נפגעי ונפגעות עבירות מין.

ההצעה זוכה לתמיכתה של שרת המשפטים, איילת שקד. על פי הצעת החוק קורבנות עבירות מין בתוך המשפחה יהיו זכאים לליווי משפטי מטעם האגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים בכל הנוגע להליך הפלילי .

על פי החוק היום, ישנן סוגיות בהן יש לנפגע העבירה זכות להשמיע את עמדתו, למשל כאשר על הפרק עומדת עסקת הטיעון, בשאלת גובה העונש לפני מתן גזר הדין, בשאלת חנינה, בשאלת ועדת שחרורים, שאלת מגבלות אחרי השחרור ועוד. על פי הצעת החוק האגף לסיוע משפטי יעמיד לרשות נפגע/ת העבירה עורך דין שיעזור לו/ה להביע את עמדתו/ה בנושאים אלו.

שרת המשפטים שקד אמרה כי "נפגעי עבירות בתוך המשפחה נמצאים במצב נפשי נוראי ובמלכוד בו פעמים רבות אין להם למי לפנות. המשפחה, שאמורה להיות העוגן שלהם, הפכה למרחב בלתי מוגן.

''מתוך שלמרבית נפגעי העבירה, אין היכרות עם ההליך הפלילי, מוצע כי יינתן ייצוג וליווי משפטי, כך שיאפשר להם למצות את זכויותיהם, ולצמצם את התחושה כי ההליך הפלילי אינו בשליטתם וכי אין להם יכולת להשפיע על תהליך מיצוי הדין עם הפוגע. מתן סיוע משפטי חינמי יהיה בבחינת מעטפת הגנתית עבורם. אני שמחה שח"כ שולי מועלם מובילה את החוק בכנסת", הוסיפה.

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם רפאלי, אמרה כי "החוק כיום מאפשר לנפגעי תקיפה מינית מעורבות בשלבים שונים בהליך המשפטי. עם זאת, כאשר מדובר על פגיעות בתוך המשפחה ופגיעות בחסרי ישע, מדובר על פי רוב בקורבנות ללא יכולת כלכלית למימון עורך דין שילווה אותם לאורך התהליך.

"ההליך המשפטי כשלעצמו אינו קל מבחינה נפשית עבור הקורבנות וחוסר התמצאותם בזכויותיהם המשפטיות רק מעצים את הטראומה. אני מודה לשרת המשפטים איילת שקד על הסיוע בקידום החוק המאפשר לנפגעי עבירות מין במשפחה לממש את זכויותיהם", הוסיפה מועלם.