הריביות מייקרות את המשכנתאות?

ח"כ אשר טען כי הריביות הגבוהות על המשכנתא גורמות לייקור מחירי הדירות בעשרות אלפי שקלים. סגן שר האוצר: הבנק נדרש לחזק ביטחונות.

חיים לב , כ"ג בטבת תשע"ז

ח"כ יעקב אשר
ח"כ יעקב אשר
Photo by Noam Revkin Fenton/Flash90

הקשיים המלווים את רוכשי דירות בקבלת משכנתא והתייקרות הריביות ללוקחי משכנתאות, נידונו במליאת הכנסת במסגרת הצעה דחופה לסדר שהגיש ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) בנושא.

במהלך הדיון במליאה אמר ח"כ אשר כי משרד האוצר נוקט במאמצים בכל תחום אפשרי כדי לנסות ולהוזיל את מחירי הדיור. "מצד שני בנק ישראל שהינו גוף בתחום אחריותו של משרד האוצר שותף להתייקרות המשכנתא והטלת קשיים בירוקרטיים. נוצר מצב שהמשכנתאות מזנקות בצורה בלתי הגיונית ובלתי סבירה".

בדבריו טען כי הריבית הגבוהה גורמת לייקור הדירות בעשרות אלפי שקלים. ח''כ אשר הוסיף כי בנק ישראל תיקן בחודשים האחרונים תקנות המקשות על נוטלי המשכנתאות ובפרט על המגזר החרדי. "המגזר החרדי הוא הנפגע העיקרי מהתקנות. לדוגמה: חוסר ההכרה בחלק ממלגות הכולל כהכנסה".

את דבריו סיכם באומרו כי המדינה רוצה להוזיל את מחירי הדירות אך הבנקים מטילים חסמים. "החסם הגדול ביותר חוץ מהרגולציה הבירוקרטיה זו הריבית. משרדי האוצר והשיכון יכולים להוזיל את מחיר הקרקע להוציא מכרזי מחיר למשתכן ומהצד השני בנק ישראל יוסיף תקנות מקשיחות והבנקים יעלו את הריבית בצורה בלתי סבירה. זהו מצב בלתי הגיוני".

סגן שר האוצר ח"כ יצחק כהן (ש"ס) אמר כי אכן ריבית המשכנתא עלתה אולם הסיבה להתייקרות הריבית היא הסיכונים שגדלו בשנתיים האחרונות, ביניהם הגדלת סכום המשכנתא והארכת משך זמן ההחזר, בגינם נדרש הבנק לחזק ביטחונות. בנוסף, הבהיר, חלה התייקרות בעלות הגיוס של הבנקים.