משרד המשפטים נאבק בפוליגמיה

משרד המשפטים יוצא בתכנית חדשה לאכיפת עבירות פוליגמיה במגזר הבדואי

עפרה לקס , כ"א בטבת תשע"ז

בתי הדין השרעיים יחוייבו להעביר מידע על עברייני פוליגמיה
בתי הדין השרעיים יחוייבו להעביר מידע על עברייני פוליגמיה
צילום אילוסטרציה: הדס פרוש, פלאש 90

מדינת ישראל מתכוונת להעביר הילוך במאבקה בתופעת הפוליגמיה, האסורה על פי חוק.

השבוע הודיע משרד המשפטים כי בסיום עבודת מטה אינטנסיבית תבקש שרת המשפטים, איילת שקד, את אישור הממשלה לתוכנית נרחבת למאבק בתופעת נישואין-מרובי-נשים.

העבירה הפלילית, שדינה חמש שנות מאסר, הפכה לתופעה בקרב האוכלוסייה הבדואית בדרום. השרה תבקש להטיל על משרדים עמיתים להכין תוכניות תומכות במאבק המשפטי, שיעסקו גם בשינוי תפיסה: משרד החינוך יכין תוכניות לימודים בנושא, משרד העבודה יכין תוכנית לקידום השתלבות בתעסוקה של נשים בדואיות, ויינתן גם מענה בריאותי ותודעתי.

לצד אלה הודיע היועץ המשפטי לממשלה על מדיניות חדשה בנוגע לאכיפת העבירה. היועץ הסביר כי מעתה "יש להקפיד לאכוף את עבירת ריבוי הנישואין". היועץ מנחה את פרקליטיו לעתור "להטיל עונש הכולל רכיב של מאסר בפועל", ובמקרה של ניצול ילדים או נשים - הדבר ייחשב נסיבות מחמירות. הצעד ימנע סבל מנשים וגם ימנע את סחיטת הכספים ממדינת ישראל, בעיקר מהביטוח הלאומי.

אבל המכשול האמיתי טמון באיסוף הנתונים על קיומה של העבירה - פרט שבלעדיו לא ניתן לצאת לדרך. מי שנותן יד לנישואין הפוליגמיים הם בתי הדין השרעיים, המאפשרים לגברים לגרש את הנשים ב"גירושין קטנים", שלא נחשבים לפי הדין המוסלמי, ואז משיאים אותם לאישה נוספת ומאפשרים את חזרת האישה הראשונה. הקאדים, יש להזכיר, הם עובדי מדינה, שאסור להם לשתף פעולה עם העבירה על החוק, אך הם עושים זאת. הקאדים יהיו אנשי המפתח גם מעכשיו. הם שיכולים למנוע את התופעה וגם לדווח עליה.

עו"ד עמית מררי ממשרד המשפטים מסבירה כי יועמ"ש בתי הדין השרעיים היה שותף לעבודת המטה לגיבוש ההנחיה. "סוכם עם בתי הדין הדתיים ובתי המשפט, לרבות בתי הדין השרעיים, שיגובשו על ידם נהלים פנימיים לעניין העברת מידע המעלה חשד לביצוע העבירה. בממשקים שלנו איתם הייתה נכונות לשיתוף פעולה".

חלק גדול מהאוכלוסייה הזאת מתגורר בצורה לא מוסדרת ולא מתועדת רשמית. לחלק מיישובי הבדואים המשטרה חוששת להיכנס. איך אתם מתכוונים לאכוף את החוק באקלים כזה?

"לצורך אכיפת עבירה זו יש חשיבות במידע המצוי בידי הרשויות. משום כך נקבע בהנחיה שמידע מרשויות המדינה הרלוונטיות, כגון רשות האוכלוסין, המעלה חשד לביצוע עבירה של ריבוי נישואין - יגיע לרשויות האכיפה. על פי ההנחיה, יגובש נוהל עבודה שיסדיר את אופן העברת המידע והחומרים, דרכים לבירור נוסף בדבר החומרים ועוד".

בארגון 'לביא', הפועל למען מינהל תקין בישראל, מתקשים להאמין שהתוכניות אכן יתממשו כפי שהיועץ מנחה. "בתי הדין השרעיים לא אומרים את האמת בסיפור הזה. הם אומרים שהם מדווחים על כל עבירת פוליגמיה, אבל יש בידינו דיווח ממשרד המשפטים שמראה שזה לא נכון".

הבעיה היא שכדי להוכיח נישואין מרובי נשים, צריך לנהל מעקב הדוק על משפחות ובתים, לראות מי גר עם מי. "צריך הרבה רצינות של כל המערכות ולא מספיקה הודעה לתקשורת. הם צריכים מאוד מאוד לרצות את זה וגם להרחיב את כוח האדם שעוסק בנושא".