לא מתכוון להיעלם
"אובמה יתקע מקלות בגלגלים של טראמפ"

העיתונאית הבכירה קרולין גליק בראיון לערוץ 7: ''אובמה ורעייתו נשארים בוושינגטון, זה חסר תקדים אבל טראמפ ידע להתמודד איתו".

בני טוקר , כ"ב בטבת תשע"ז

לא מתכוון להיעלם. ברק אובמה
לא מתכוון להיעלם. ברק אובמה
צילום: רויטרס

וושינגטון, אמש

קרולין גליק, עורכת ופובליציסטית בכירה במעריב ובג'רוזלם פוסט, מספרת לערוץ 7 על ההפגנות הצפויות בסוף השבוע בארה"ב במחאה על השבעתו של דונלד טראמפ לנשיא ה-45, וצופה כי הנשיא היוצא ברק אובמה לא יעשה חיים קלים לאיש שיחליף אותו.

"יהיה שם מאוד לא שמח מבחינת ההפגנות הרדיקליות נגד הנשיא במהלך ההשבעה וגם לאחר מכן בנשפים המסורתיים. הבנתי שהולך להיות הרבה כוח צבא ומשטרה בכל פינה כי גורמים רבים מנסים לקעקע את היום הזה".

לדבריה זו הפעם הראשונה שהנשיא היוצא מצהיר כי ימשיך לפעול כאופוזיציה, "ברק אובמה שמייצג את השמאל האמריקאי אומר וחוזר ואומר שהוא לא הולך לשום מקום והוא יוביל את האופוזיציה נגד טראמפ. זה משהו שלא היה מעולם. הנשיאים היוצאים היו עולים 'אל אייר פורס 1', מנפנפים לשלום וחוזרים לחייהם הפרטיים.

''אובמה ורעייתו נשארים בוושינגטון, זה חסר תקדים. הוא מצהיר על כך ומתכוון לנסות ולתקוע מקלות בגלגלים של הממשל החדש".

דונלד טראמפ
צילום: רויטרס

גליק מזכירה שהיה בעבר נשיא דמוקרט שהמשיך לפעול גם לאחר כהונתו ויצר נזקים רבים, גם לישראל. "ג'ימי קרטר חזר לג'ורג'יה בתום כהונתו אבל גרם הרבה נזק לישראל לאורך השנים. לנשיאים לשעבר יש יוקרה ותמיד שומעים מה יש להם להגיד.

"כיום למפלגה הדמוקרטית אין מנהיג ואובמה ימשיך להכתיב את הקו, זה דבר חמור ביותר. אובמה למעשה לא מקבל את דין הבוחר. הוא אומר כל הזמן שאם היה רץ נגד טראמפ הוא היה נבחר ושהילרי הפסידה אישית ולא הוא".

גליק מעריכה שדווקא הנשיא טראמפ ידע להשיב מלחמה ולנהל את הבית הלבן ביד רמה, "טראמפ יכול להתמודד עם אובמה. הוא לא מנסה להתיפייף והוא מחזיר מלחמה שערה, אתה מרביץ לו פעם אחת והוא מחזיר לך פעמיים. הוא לא משחק לפי כללי הנימוסים והוא יוכל להתמודד טוב יותר מכל פוליטיקאי אחר מול ההתקפות הצפויות של אובמה, והוא גם יצליח בכהונתו".

גליק חוששת כי אובמה ינסה לקדם את המועמד המוסלמי הראשון לנשיאות, "אובמה הוא פוליטיקאי מזן אחר, לא היה דבר כזה שנשיא מנצל בצורה כל כך גסה את כוחותיו כדי להתעמר באויביו, הוא השתמש ברשויות המיסים האמריקאיות כדי לדכא את האופוזיציה שלו וכמובן היחס שלו לישראל.

"צריך לזכור שתחת אובמה המפלגה הדמוקרטית נפגעה בצורה משמעותית ביותר. הם הפסידו אלף כסאות בבתי המחוקקים של המדינות ושני שליש מהמושלים הם רפובליקנים ששולטים גם בשני בתי הקונגרס, מעולם הדמוקרטים לא היו חלשים יותר.

''אובמה מעלה היום על נס את מועמדותו של חבר הקונגרס המוסלמי הראשון קית' אליסון שתומך בחמאס ושונא ישראל כמועמד ליו"ר המפלגה הדמוקרטית, אמנם זה תפקיד ניהולי אבל כשאין מנהיג זה הופך להיות מנהיג של המפלגה וכרגע הוא המועמד היחיד ואובמה תומך בו, אם זה יימשך זה ישפיע על ישראל ועל היכולת שלנו להמשיך לזכות בתמיכה דו מפלגתית".

"משהו חדש מתחיל" בוושינגטון
שליח ערוץ 7 להשבעת הנשיא טראמפ שוחח עם תומכים רבים שהגיעו מקרוב ומרחוק למעמד המיוחד.