נערכים להשבעת טראמפ

השבעתו של הנשיא האמריקני החדש בסוף השבוע מביאה איתה תקוות לעידן חדש ביחסי ישראל ארה"ב, בפרט בנושא הבנייה ביו"ש

ניצן קידר , כ"א בטבת תשע"ז

ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, בסיור בשומרון עם בקי נורטון דנלופ, בכירה בצוות המעבר של טראמפ‬
ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, בסיור בשומרון עם בקי נורטון דנלופ, בכירה בצוות המעבר של טראמפ‬
‫צילום: דוברות מועצה אזורית שומרון

עד כמה מצפים בישראל לחילופי הנשיאים בבית הלבן בסוף השבוע הנוכחי, היה ניתן ללמוד ממשפט שאמר ראש הממשלה בפתח ישיבת הממשלה השבועית.

נתניהו דיבר על ועידת פריז, וסיכם: "אני חייב להגיד שהוועידה הזו היא בין הפרפורים האחרונים של עולם האתמול. המחר ייראה אחרת, והמחר קרוב מאוד".

השאלה היא על איזה מחר מדבר נתניהו, והתשובה תלויה מאוד בזהות הנשאל. מצד אחד, מימין רומזים שזה הזמן לשנות, והחוק לסיפוח מעלה אדומים יעלה כבר ביום ראשון הקרוב בוועדת השרים לענייני חקיקה. מצד שני, נראה ששר הביטחון וראש הממשלה מנסים להנמיך ציפיות ולא לאתגר את ממשל טראמפ כבר מהרגע הראשון.

במשרד החוץ כמובן מתכוננים לאירוע, המשמעותי מאוד ליחסי שתי המדינות. עמנואל נחשון, דובר משרד החוץ, אומר כי "הכוונה היא להיכנס לדיאלוג צפוף עם כל אנשי הממשל החדש, עם הקונגרס ועם כל מי שנחשב ומשמעותי בוושינגטון".

"יש פה נשיא חדש, שעל פניו נראה מאוד ידידותי לישראל. אנחנו רוצים להיות שם, לשוחח איתו ולהיות חלק מקביעת סדר היום האמריקני באופן שייטיב עם מדינת ישראל ועם אזרחיה", אומר נחשון.

את העמדה הזו מבטא גם שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, שחווה לאחרונה את המכה של ממשל אובמה, באי-הטלת הווטו במועצת הביטחון. "יש לנו ציפיות ואנחנו אופטימיים לגבי הממשל החדש והיחס שלו לישראל וגם לאו"ם", אומר דנון בשיחה עם 'בשבע'. "אני חושב שאנחנו נראה שינוי מהותי בגישה וביחס לישראל. אנחנו שומעים את זה לא רק מהנשיא החדש עצמו, אלא גם מהאנשים שסובבים אותו ומהמינויים החדשים שלו. אני מאמין שנראה את זה גם בשטח במהירות".

גורם מדיני בכיר מספר לנו כי בשיחות סגורות מפגין ראש הממשלה נתניהו ביטחון רב בנוגע לתמיכה של הממשל האמריקני החדש בישראל, ובאפשרות הרחבת הבנייה ביהודה ושומרון, שגונתה על ידי הממשל הקודם.

עם זאת, נתניהו וליברמן ניסו בשבועות האחרונים להנמיך ציפיות. ליברמן דיבר על "הזדמנות הפז", כלשונו, למצוא מתווה נכון לשלום עם הפלשתינים. גם יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, הסביר השבוע כי חוק ההסדרה הוא מוצא אחרון, ונתניהו מעדיף להגיע להסדרה באמצעים מנהליים ולא בשימוש בחוק.

"פוטנציאל למהפך דרמטי"

מי שיהיה נוכח בטקס ההכתרה של טראמפ כמוזמן רשמי הוא ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן. אחת הפעילויות שהנהיג דגן הייתה העמקת הקשר עם חברי פרלמנטים ומחוקקים מרחבי העולם בכלל ומארצות הברית בפרט, כדי שיבינו את המציאות בשטח. הפעילות הזאת נמשכת כבר מספר שנים, והובילה לקשרים חמים במיוחד עם המפלגה הרפובליקנית, ולהצהרה של דגן עצמו במהלך הבחירות כי הוא תומך בטראמפ.

לאחרונה אף התארחה בשומרון בקי נורטון דנלופ, חברה בכירה בצוות המעבר של הנשיא החדש, ואמרה כי "מי שמגיע לבקר ביהודה ושומרון רואה שזה חלק אינטגרלי ממדינת ישראל, וכאזרחית אמריקנית יש לי אמפתיה לאזרחי ישראל שרוצים להתיישב בכל רחבי המדינה שלהם, שיהיה להם מקום להרחיב את הקהילות והבתים שלהם, שיהיו להם מקומות בטוחים לגדל את הילדים שלהם".

הידידות שקשר דגן תביא אותו גם להשתתפות בטקס. "ניתן לומר שרבים מהאנשים שמקיפים את טראמפ הם פרו-ישראלים. לדעתי הימים האלה הם ימים היסטוריים, כי יש כאן פוטנציאל למהפך שיוביל לשינוי דרמטי והיסטורי בהתייחסות ליהודה ושומרון", הוא אומר ל'בשבע'.

נראה שראש הממשלה ושר הביטחון מרוצים מהשינוי, אבל חוששים לנצל את ההזדמנות.

דגן מגלה שגם הוא מנמיך ציפיות. "טראמפ מבחינתנו הוא הנשיא הטוב ביותר שהיה לארה"ב, אבל גם הנשיא הידידותי ביותר לישראל לעולם לא יהיה ציוני יותר מראש ממשלת ישראל. עוד מעט הוא יצפה באינטרסים הכלכליים של ארה"ב מול סעודיה ומול קטאר, ופתאום יראה לחצים בינלאומיים ואחרים. הכדור לא נמצא אצל טראמפ, אלא אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו".

"העיתוי הזה, שכמוהו לא היה חמישים שנים, הוא עבורנו. טראמפ אולי ישתוק, אבל ודאי לא יעודד בנייה. או שתהיה הסכמה שבשתיקה, או שהוא אפילו יגנה את הבנייה ביהודה ושומרון. אבל הוא לא יהיה כמו אובמה וקרי שסחטו את ראש הממשלה ואיימו עליו כל פעם, 'אם תבנה - אנחנו נפגע בכם באו"ם'. זה לא יהיה".

אז לדעתך הכל תלוי בעצם בממשלת ישראל?

"הכל תלוי בנתניהו. אנחנו מצפים שיהיה שינוי דרמטי ביחס להתיישבות, מבחינת בנייה, מבחינת ריבונות. זו הזדמנות היסטורית, שאם נחמיץ אותה היא עלולה להיות בכייה לדורות".

"מעבר לעובדה שהיה מרגש לקבל הזמנה ממטה טראמפ להגיע לייצג את ההתיישבות בטקס הכניסה שלו לנשיאות, הדבר החשוב יותר הוא לקיים עוד פגישות עם הגורמים שהיו אצלנו בסיורים בשומרון, ולחזק את הקשר כדי שעכשיו הלחץ יקטן. אין ספק שיהיה עדיין לחץ על ישראל, אבל תפקידנו הוא להקטין אותו כמה שיותר", מסכם דגן.

חצי בירושלים, חצי בתל אביב

במהלך מסע הבחירות שלו הבטיח טראמפ לא אחת שהשגרירות האמריקנית תועבר לירושלים. נכון לעכשיו, נראה שהשגרירות עצמה תיוותר בתל אביב, אך השגריר החדש יעבוד מירושלים, מהקונסוליה הקיימת, במעין פתרון ביניים.

רק השבוע התבטא שר ההגנה המיועד ג'יימס מאטיס נגד העברת השגרירות, והצהיר כי הוא אינו מכיר כלל בירושלים כבירת מדינת ישראל. "תל אביב היא בירת ישראל", טען, "משום ששם נמצאים כל גורמי הממשל".

במערכת המדינית גם לא יודעים לפרש עדיין את המינוי של ג'רד קושנר לתפקיד שליח הממשל למזרח התיכון. מדובר באחד האנשים החזקים בסביבתו של הנשיא, שהוא גם חתנו היהודי של טראמפ. קושנר נחשב לאוהד ישראל, אבל גם למי שינסה להפעיל את כוחו כדי לפתור את הסכסוך הישראלי-פלשתיני, כפי שהצהיר טראמפ לא אחת.

האם הכניסה של טראמפ תבשר על שינוי מהותי ביחסי ישראל-ארה"ב? עוד חזון למועד. חשוב לזכור שלנשיא החדש יש גם נושאים פנימיים לא מעטים לטפל בהם, ומן הסתם בתקופה הקרובה הוא בעיקר יגיב לצעדים שתנקוט ישראל, אם וכאשר.

נכון לעכשיו, בממשלה לא מתכוונים למתוח את הגבולות יתר על המידה, אבל אין ספק שינסו לבחון אותם. השר נפתלי בנט כבר הצהיר השבוע "או ריבונות או מדינה פלשתינית", ויש שרים נוספים בליכוד שרואים כך את פני הדברים. השאלה היא לאן יכוון ראש הממשלה נתניהו, והמבחן הראשון, כאמור, יהיה בוועדת השרים לחקיקה, כבר ביום ראשון הקרוב.