היום זה קורה: טראמפ יושבע לנשיא

28 אלף שוטרים נפרסו בוושינגטון לקראת היום הגדול של דונלד טראמפ, שיחל בכוס תה עם ברק ומישל אובמה ויימשך בשורת אירועים טקסיים.

אלירן אהרון, וושינגטון , כ"ב בטבת תשע"ז

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
צילום: רויטרס

כנגד כל הסיכויים: דונלד ג'יי טראמפ יצעד היום (שישי) על מדרגות הקפיטול, יישא שבועה בת 35 מילים ויהפוך לנשיא ה-45 בתולדות ארצות הברית.

התסריט הזה היה נראה דמיוני לפני מספר חודשים, והיום הוא הופך למציאות. טראמפ פרסם אמש פוסט בפייסבוק שבו כתב: "המסע מתחיל, ואני אעבוד ואלחם חזק להפוך את זה למסע אדיר עבור העם האמריקאי. יחד נעשה את אמריקה שוב גדולה".

בבחירות לנשיאות שנערכו ב-8 בנובמבר, הביס טראמפ את יריבתו מהמפלגה הדמוקרטית הילרי קלינטון לאחר שזכה ב-304 אלקטורים. טראמפ, בן 70 בעת שנבחר, צפוי להיות האדם המבוגר ביותר שיחל לכהן כנשיא ארצות הברית.

טראמפ ובני משפחתו נוחתים בוושינגטון, אמש

כ-900 אלף איש ממלאים בסוף השבוע את וושינגטון DC, רובם הם תומכיו. רק כרבע מהם יפגינו נגד הנשיא החדש, ובכל זאת טקס ההשבעה מציב אתגר אדיר לכוחות הביטחון האמריקניים שמתכוונים למנוע כל חיכוך בין מתנגדי טראמפ לאירועי ההשבעה החגיגיים.

כ-28 אלף שוטרים ומאבטחים נפרסים בבירה, הוצבו גדרות ומחסומים לאורך קילומטרים רבים ומשאיות אשפה מלאות חול ישמשו לחסימות כבישים.

טראמפ בטקס הנחת זרים בבית הקברות הלאומי ארלינגטון

אתמול אחר הצהריים הניח טראמפ יחד עם סגנו מייק פנס, זר לזכרם של חיילי ארה"ב שנפלו במלחמות ונקברו בבית העלמין הלאומי "ארלינגטון". שעה מאוחר יותר התייצבו לקונצרט הפתיחה של טקסי ההשבעה ובשעות הערב הגיעו עם בני משפחותיהם לארוחת ערב חגיגית, שבמהלכה דיברו אל התורמים שתמכו בהם בקמפיין הבחירות.

מכוס התה ועד הנשף

בשעה 14:30 (שעון ישראל) ישתתף טראמפ בטקס בכנסיית סנט ג'ון ליד הבית הלבן. שעה לאחר מכן ישתה תה יחד עם רעייתו מלניה ובני הזוג ברק ומישל אובמה. בשעה 16:30 ייפתח טקס ההשבעה במופע מוסיקלי, בשעה 18:30 יושבע מייק פנס לסגן נשיא ארצות הברית.

בשעה 19:00 בדיוק תתקיים השבעתו של טראמפ על ידי נשיא בית המשפט העליון ג'ון רוברטס ואז ינאם טראמפ את נאומו הראשון כנשיא, שצפוי להימשך כ-20 דקות. בהמשך הערב, טראמפ וסגנו פנס ייסעו בשיירה שתעבור בשדרות פנסילבניה בין מאות אלפי תומכים, ולפנות בוקר ימשיכו טראמפ, פנס ונשותיהם לשלושה נשפים.

"המסע מתחיל"
צילום: רויטרס

בעת השבועה, טראמפ יניח את ידו על תנ"ך שקיבל מאמו בשנת 1955 וכן על התנ"ך ששימש את הנשיא אברהם לינקולן בהשבעתו.

בין אלפי המוזמנים לטקס המיוחד, יהיו הנשיאים לשעבר ג'ימי קרטר, ג'ורג' בוש הבן וביל קלינטון שיגיע עם רעייתו הילרי שהפסידה לטראמפ בבחירות. ג'ורג' בוש האב שמאושפז בבית חולים ייעדר מהטקס.

אחרי שמונה שנות כהונה, הנשיא היוצא ברק אובמה ורעייתו מישל יעזבו את הבית הלבן, באופן רשמי, מיד לאחר טקס ההשבעה. כנהוג בארצות הברית, אובמה ישאיר לטראמפ מכתב על השולחן בחדר הסגלגל אשר תוכנו אינו ידוע.טוען....