השר כ"ץ מציג: היוזמה הישראלית

השר ישראל כ"ץ, שר התחבורה והמודיעין, יציג בפני הקבינט תוכנית הכוללת החלת ריבונות במעלה אדומים וטיפול בבעיית עזה.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ד בטבת תשע"ז

נגד ריבונות בשטחי C/ ישראל כץ
נגד ריבונות בשטחי C/ ישראל כץ
צילום: חן דמארי

השר ישראל כ"ץ, שר התחבורה והמודיעין, יציג היום (ראשון) בישיבת הקבינט הביטחוני - מדיני את תוכנית "היוזמה הישראלית".

"תוכנית היוזמה הישראלית עליה שוחחתי לא מכבר עם ראש הממשלה וסוכם שאעלה אותה לדיון בקבינט. על רקע המציאות העולמית והאזורית המורכבת יש ללכת למהלך נרחב של יוזמה מדינית ישראלית (שמעלה אדומים היא חלק ממנה) וכמובן לתאם את זה עם הממשל האמריקאי החדש, שיוכל לגבות וגם להוביל חלק מהיוזמות", ציין השר כ"ץ.

בין היוזמות הכלולות בתכנית כ"ץ:

"האי פרדות מעזה" - תוך בניית אי ובו נמל וגם מתקני התפלת מים ואנרגיה שיחובר בגשר לעזה ויאפשר לפלשתינים מוצא לעולם תוך שמירת בטחון מדינת ישראל.

"מסילות למזרח" - חיבור רשת מסילות בין ירדן -כנמל יבשתי, והמדיניות הערביות הסוניות במזרח לבין הים התיכון ונמלי חיפה , באמצעות רכבת העמק , תוך חיבור הפלשתינים לרשת כמהלך כלכלי מדיני משנה מציאות במרחב.

הקמת "מטרופולין ירושלים רבתי" תוך הרחבת גבולות ירושלים וחיזוק הרוב היהודי. החלת החוק הישראלי על ישובי ירושלים רבתי: מעלה אדומים, גבעת זאב, גוש עציון ובית"ר עילית (דבר המצוי בקוסנזוס ציוני לקראת כל הסדר) וצירופם למטרופולין ירושלים רבתי תוך שמירת עצמאותם המוניציפלית בדומה לפריז ולונדון רבתי. במקביל ניתן להקים רשות מוניציפלית דומה לשכונות הערביות הירושלמיות שמעבר לגדר, המנותקות כיום מכל השירותים המוניציפליים העירוניים. יש להחליט ולהבהיר לארה"ב את מדיניות ישראל בתחומי הבנייה וההתיישבות, שתאפשר בנייה חופשית בירושלים לכלל חלקי האוכלוסיה ובנייה בתחומי הקו הכחול של הישובים היהודים ביהודה ושומרון.

השר כ"ץ הוסיף, "תוכנית זו מחזקת את מעמדה של ישראל ומשפרת את המצב באזור ואינה סותרת גם אפשרות למו"מ ולהסדרים מדיניים בעתיד. ברצוני להבהיר שאני מתנגד בכל תוקף לתוכנית שונות המועלות לאחרונה והכוללת מתן אזרחות ישראלית לכ 150 אלף פלשתינים המתגוררים באזורי C (שבתוך תקופה קצרה מקבלת התעודה הכחולה והביטוח הלאומי יהפכו למאות אלפים)".