קצבה מהרש"פ למשפחת המחבל הדורס

הרשות תעביר קצבה חודשית קבועה למבצע פיגוע הדריסה בארמון הנציב. בתקשורת הפלסטינית הוא מוגדר כמי שנהרג למען אללה.

שמעון כהן , כ"ה בטבת תשע"ז

פיגוע הדריסה בארמון הנציב
פיגוע הדריסה בארמון הנציב
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בעוד יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, מקפיד שלא להגיב ובוודאי שלא לגנות את מבצע פיגוע הדריסה בארמון הנציב, הפיגוע בו נרצחו ארבעה צוערי קורס קצינים, התקשורת הפלסטינית דווקא מהללת את המחבל ומגדירה אותו כ'שאהיד'.

חוקרי מכון 'מבט לתקשורת הפלסטינית' עוקבים אחר התגובות בתקשורת הפלסטינית הרשמית לפיגוע ומהן עולה כי הפיגוע מכונה בעיתון הרש"פ כ"פעולת דריסה" והרוצח, כאמור, כ"שאהיד", הגדרה שמשמעותה מי שנהרג למען אללה.

"באמצעות הגדרת המחבל הרוצח כשאהיד הרש"פ אומרת לבני עמה כי רצח הישראלים נחשב למעשה חיובי מבחינה אסלאמית", אומרים חוקרי המכון.

לדבריהם טלוויזיית הרש"פ עשתה מאמצים רבים להתמקד בערך הדתי של הפיגוע על ידי שימוש במילה "שאהיד" 7 פעמים, בעיקר במקום שמו של המחבל: "השהיד ביצע את ההתקפה," "אחותו של השהיד," "ביתו של השהיד". לעומת זאת שמו של המחבל הוזכר רק פעמיים, ובשתי הפעמים צוין כי הוא "הפך לשהיד".

עוד מציינים ב'מבט' כי על פי מדיניות הרש"פ של תמיכה בטרור פלסטיני, הרש"פ תעניק לאשתו של המחבל קצבה חודשית. על פי החלטת ממשלת הרש"פ, משפחה של שהיד מקבלת קצבה בסיסית של 1,400 ש"ח בחודש. אשתו של שהיד מקבלת תוספת של 400 ש"ח לקצבה, תוספת 200 ש"ח עבור כל ילד, ועוד תוספת 300 ש"ח על היותה תושבת ירושלים. בסך הכל תקבל אשתו של המחבל מפיגוע הדריסה בארמון הנציב בירושלים סכום חודשי קבוע של 2,900 ש"ח. בנוסף היא תקבל במהלך החודשים הקרובים מענק חד פעמי של 6,000 ש"ח.

ב'מבט' מדגישים כי שתיקתו של אבו מאזן והחלטתו שלא לגנות את הפיגוע או להתייחס אליו בולטת במיוחד לנוכח הקפדתו לגנות באופן תקיף ונחרץ את מבצעי פיגועי הדריסה בברלין ובניס.