תערוכה חדשה: "יהודים בצבא פולין"

השבוע, נפתחה במרכז מורשת בגין תערוכה "יהודים בצבא פולין". עד לאחרונה הוצגה התערוכה במוזיאון קטין בורשה וכעת תורגמה לעברית

קובי פינקלר , כ"ו בטבת תשע"ז

בגין בצעירותו בצבא פולין
בגין בצעירותו בצבא פולין
צילום: מרכז מורשת בגין

השבוע, נפתחה במרכז מורשת בגין תערוכה מיוחדת "יהודים בצבא פולין" תוך כדי שיתוף פעולה עם ממשלת פולין.

עד לאחרונה הוצגה התערוכה במוזיאון קטין בורשה וכעת תמונות התערוכה תורגמו לעברית, דבר המאפשר הבטה והבנה של האירועים המתוארים בתערוכה.

טרם הקמתה של מדינת ישראל שירתו יהודים רבים בצבאות המדינות בהם חיו.

מתחילת המאה ה-15 אנו מוצאים במקורות שונים אזכורים על השתתפות יהודים במלחמות של הרפובליקה של שתי האומות (האיחוד הפולני-ליטאי).

לאורך השנים, שיתוף הפעולה נמשך ויהודים רבים לחמו לאורך ההיסטוריה שכם אל שכם עם חיילי צבא פולין. במלחמת העולם השנייה כבר לחמו כ-3000 יהודים בצבא אנדרס הפולני אשר הוקם על שטחה של ברית המועצות.

בין החיילים שהצטרפו לצבא אנדרס היה רה"מ לשעבר מנחם בגין ז"ל. עם הגעתו ארצה כחייל בדרגת טוראי בצבא אנדרס, התאחד בגין עם רעייתו עליזה, ממנה נפרד בעקבות מעצרו על ידי הנ.ק.וו.ד (השרות החשאי הסובייטי) ביום מעצרו ב- 20 בספטמבר 1940.

בניגוד לחיילים יהודים אחרים, סירב בגין לערוק מהצבא ושימש מתורגמן במטה שבירושלים.

ראש מרכז מורשת בגין הרצל מקוב מסביר שיחסי מדינת העם היהודי ופולין מעולם לא היו יחסים נורמליים "בבסיס היחסים עומדות 1000 שנים של היסטוריה יהודית בפולין שהסתיימו באסון הגדול ביותר שהכיר העם היהודי בתולדותיו. אנו בוחרים להציג הפעם פן לא מוכר ולא ידוע בהיסטוריה היהודית בפולין והוא הנוכחות של היהודים בצבא פולין לדורותיו. פן זה מוכיח עד כמה הייתה עמוקה המעורבות של היהודים בהיסטוריה הפולנית. אנו מביטים ליחסים עם פולין אחורה בכאב גדול וקדימה בתקווה."

התערוכה סוקרת את פעילות הלוחמים היהודים בצבא פולין לאורך השנים ותוצג בחודש הקרוב במרכז מורשת בגין (ללא תשלום).