אוקראינה מוקירה את זכרו של אלי ויזל

שר התרבות האוקראיני יבגני ניסצ׳וק אמר באירוע כי ״אסור לשכוח את לקחי השואה, על מנת למנוע זוועות נוספות כנגד האנושות בעתיד״.

רעות הדר , כ"ו בטבת תשע"ז

קייב, אמש
קייב, אמש
צילום: דמיטרי קונובלוב

קייב, בירת אוקראינה, נערך אמש (ב׳) אירוע הוקרה לזוכה פרס נובל וניצול השואה אלי ויזל ז''ל.

האירוע הרשמי, בשיתוף שגרירות ישראל, ארגון לימוד FSU וועידת התביעות התקיים בצל אירוע חמור שבו הושחתה בצורה ברוטאלית אנדרטה באזור אודסה שהוקמה לזכר הנספים בשואה.

השחתת האנדרטה, שהוקמה ב-2005 על-ידי הקהילה היהודית, מצטרף לרצף של תקריות אנטישמיות נוספות שהתרחשו בחודשים האחרונים באוקראינה, לרבות הקריאות האנטישמיות ובראשן - ״יהודים החוצה״ שנשמעו במהלך מצעד שהתקיים בתחילת החודש בקייב.

שר התרבות האוקראיני יבגני ניסצ׳וק, שנכח אמש באירוע ההוקרה לויזל שהתקיים במרכז התרבות הישראלי בקייב אמר כי ״עלינו לזכור ולא לשכוח את לקחי השואה וזאת על מנת למנוע זוועות נוספות כנגד האנושות בעתיד״.

אירוע ההוקרה הרשמי לאלי ויזל, במעמד שגריר ישראל אלי בלוצרקובסקי, התקיים בסימן 75 שנה לטבח באבי יאר. ההקשר איננו מקרי: במסגרת עבודתו בידיעות אחרונות ויזל היה הראשון לחשוף בפני הישראלים בשנת 1965 את רציחתם של יותר מ-30 אלף יהודי קייב בתוך יומיים.

במסגרת אירוע ההוקרה הושקה גם התערוכה הנודדת אודות חייו של ויזל, שיזם מייסד לימוד FSU חיים צ׳סלר והפיק ד״ר יואל רפל, מייסד ארכיון אלי ויזל בבוסטון. התערוכה, אשר מתארת את התחנות בחייו של ויזל החל מילדותו בסיגט, דרך אושוויץ ובוכנוואלד ועד לפעילותו הענפה בארצות הברית, תהיה פתוחה לקהל המקומי הרחב במהלך החודש הקרוב.