הרב זילברשטיין: אישה נוהגת? לא צנוע

"הנהיגה ברכב היא ניגוד גמור לכללי הצניעות של אישה", קובע הרב יצחק זילברשטיין, רבה של שכונת רמת אלחנן בבני ברק.

חיים לב , כ"ו בטבת תשע"ז

לגברים בלבד
לגברים בלבד
Istock

הרב יצחק זילברשטיין, רבה של שכונת רמת אלחנן בבני ברק, סובר כי אישה שנוהגת ברכב עושה מעשה שאינו צנוע.

"מבחינת צניעות – נהיגת אישה ברכב היא הגרועה ביותר. באפשרויות של נסיעה באוטובוס/מונית/הליכה ברגל, הם אינם נוגדים את כללי הצניעות, אלא צריך זהירות איך אישה תנהג ברחוב שלא תכשיל. אבל הנהיגה ברכב היא ניגוד גמור לכללי הצניעות של אישה, שצריכה להתעסק עם גברים, ועוד הרבה מכשולים שזה גורם וכבר אסרו גדולי ישראל את הנהיגה ברכב לאישה", כתב הרב זילברשטיין בתשובה לאברך שנועץ עמו בעניין זה. התשובה פורסמה לראשונה באתר החרדי 'כיכר השבת'.

הרב זילברשטיין הסתמך על הגמרא במסכת קידושין האומרת כי "אין דרכה של אשה לצאת למלחמה" ודימה את כבישי ישראל למלחמה. "בנוסף לכך שמעתי מרבותיי, שבתפילת הדרך כשאומרים "ותצילני... מחיות רעות בדרך", יש לכוון על נהגים פראיים שעוברים על כללי הנהיגה, והמצב כהיום שהכביש הוא כעין מלחמה, ואין דרכה של אישה לעשות מלחמה",.

עוד אמר הרב כי אחד הגורמים לריבוי תאונות הוא נהיגת נשים. "ישנם כמה גורמים, ואחד הגורמים לכך, היא נהיגת נשים שגורם מכשול רוחני להן ולאחרים, וגם כידוע שטבע הנשים שאינם שולטות על עצמן בעת צרה ודחק ומעורבים כמה פעמים בתאונות אלה".

עם זאת, אמר הרב כי נשים הזקוקות להחזיק רכב מטעמים רפואיים או לטיפול בילד חולה "יש לעשות שאלת חכם". כמו כן אמר כי בחו"ל המצב שונה וגם שם יש לשאול ''שאלת חכם''.