השגריר הטורקי:
עליית יהודים לישראל - אובדן קשה

השגריר הטורקי כאמל אוקם השתתף בכנס על יהודי טורקיה שנערך במרכז דהאן באונ' בר אילן.

ערוץ 7 , כ"ז בטבת תשע"ז

שגריר טורקיה בבר אילן
שגריר טורקיה בבר אילן
צילום: פלג לוי

כ-300 איש השתתפו אמש (שלישי) בכנס שהתקיים במרכז דהאן באוניברסיטת בר אילן ועסק ביהודי טורקיה ובמורשתם.

בין הנוכחים היו שגריר טורקיה בישראל אשר נכנס לתפקידו בחודש שעבר, ראש מרכז דהאן ד"ר שמעון אוחיון, פרופ' אייל ג'יניאו- ראש מכון בן צבי והאוניברסיטה העברית בירושלים, ד"ר אפרת אביב, ד"ר צמרת לוי-דפני ממכון ון-ליר והמרכז הבינתחומי בהרצליה ודוד אלעד מהסוכנות היהודית.

כמאל אוקם, שגריר טורקיה בישראל, אמר: "אני רוצה להודות לאנשים בישראל על קבלת הפנים החמה לי ולמשפחתי עם כניסתי לתפקיד".

בהמשך דבריו אמר השגריר: "ההיסטוריה של התרבות המשותפת ליהודים ולטורקים תמיד הייתה מרתקת. כבר בשנת 1492, הסולטן הציע ליהודים מפלט מגירוש ספרד ומהאינקוויזיציה. הסולטן אפשר להם לחיות בטורקיה. מאז לאורך השנים היה שיתוף פעולה בין היהודים לטורקים. בד בבד, הטורקים זכו בתרומה משמעותית ממעורבותם של היהודים בתחומי החיים השונים במדינה".

עוד הוסיף אוקם: "הקהילה היהודית ממשיכה לפעול ולתרום לחברה בטורקיה, וכל עלייה של יהודים לישראל היא אובדן קשה למדינה. אבל למרות זאת, העובדות מראות שהיהודים שעלו מטורקיה שומרים על התרבות והשפה הטורקית".

ח"כ לשעבר ד"ר שמעון אוחיון, מנהל מרכז דהאן למורשת יהדות ספרד, אמר: "מערכת היחסים בין מדינת ישראל וטורקיה ידעה עליות ומורדות, עליות של שיתוף פעולה והצלחה וירידות קשות ומרות. דו קיום כמו זה שהיה בתקופת גירוש ספרד ובזמן עליית הנאצים לשלטון לא ראינו בשנים האחרונות, כאשר מתחים בסוגיות פוליטיות ומדיניות אינם פסחו עד שהביאו גם לפגיעות ביהודים. דו הקיום שהיה במשך 500 שנה, יוצר מקום לתקווה גם בעתיד לחיזוק הקשרים בין שתי המדינות – מדינת ישראל כמדינת העם היהודי ומדינת טורקיה".

"השנה זכיתי להיות חבר בוועדת ביטון שתבעה לתת מקום לכל קהילה ולמורשתה בתוכניות הלימודים של מערכת החינוך במדינה. אני מקווה שמערכת החינוך תיתן את המקום הראוי, את תחושת השייכות והחיבור להתיישבות כאן במדינת ישראל, לתקומתה של המדינה והעם, ולתרבות שמתהווה במדינת ישראל", הוסיף אוחיון.