''8000 ישראלים מתים בשנה מעישון''

המשנה למנכ''ל משרד הבריאות: 40% מהגברים הערבים הם מעשנים, לעומת 19% בכלל האוכלוסייה.

חזקי ברוך , כ"ז בטבת תשע"ז | עודכן: 13:40

אילוסטרציה
אילוסטרציה
Thinkstock

"נדהמתי מהנתון לפיו 8,000 איש מתים בישראל בכל שנה מנזקי עישון, ועוד יותר מהדרת הנושא", אמרה יו"ר הוועדה למאבק בסמים ואלכוהול ח"כ תמר זנדברג בדיון על מספר המתים מעישון ועל כך שההשקעה הממשלתית בקמפיינים נגד עישון היא אפסית.

לדברי זנדברג, "בעבר היה עיסוק ואף חקיקה שנגעה לאיסור פרסום, אבל בשנים האחרונות הנושא נכנס לתרדמת ונעזב, גם יחסית לצורך וגם יחסית לנעשה בעולם".

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו דיווח לוועדה על צעדי משרד הבריאות המתוכננים למניעת עישון. לדברי גרוטו, "ישראל הייתה מדינה עם חקיקה מובילה בתחום העישון ונשארנו מאחור ובהחלט חושבים שיש לעשות תיקון. אנחנו מגבשים חקיקה בנושא ומקווה להביא אותה בקרוב מאוד. יש כבר טיוטות להצעות שלנו".

פירט את ההצעות השונות שעל הפרק: איסור גורף על פרסום מודעות הנוגעות לעישון, הסדרת הרגולציה על סיגריות אלקטרוניות ותחליפי עישון אחרים, הטלת מגבלות על עישון ביותר מקומות ציבורים כמו גני ילדים, איצטדיונים פתוחים ועוד.

''בנוגע לאיסור על עישון במכוניות עם ילדים זה משהו שעל הפרק, יותר קשה לאכוף את זה אז כנראה יהיה דרך חוקי תעבורה ויש מחלוקות על הנושא הזה. גם איסור בגני חיות ומופעים פתוחים נמצא בהצעה שלנו. ביטול חדרי עישון צריך לדעתנו להכניס במקומות כמו מסעדות, פאבים וגם בכנסת. אפשר להתקדם פה במסלול מהיר ולא צריך חקיקה", אמר פרופ' גרוטו.

לדבריו, ''סיגריות אלקטרוניות צריך למסות כמו טבק. טבק לגלגול המיסוי שלו יותר נמוך בערך במחצית וצריך להגדיל את זה".

בנוגע לגמילה מעישון אמר המשנה למנכ''ל משרד הבריאות כי "אנחנו רוצים לפתוח מוקד טלפוני לאומי באחריות משרד הבריאות שיופעל על ידי ספק חיצוני, מוקד לאומי ולא משהו שתלוי ברצון הטוב של כל קופה. להערכתנו יעלה 5-6 מיליון שקל בשנה".

"אנחנו מתכוונים להוציא עוד קמפיינים בעיקר במגזר הערבי – שם גברים ערבים מעשנים 40% לעומת 19% בכלל האוכלוסייה". בסיום הדיון אמר פרופ' גרוטו כי הוחלט במשרד לפרסם תמונות אזהרה על אריזת הסיגריות כנהוג במדינות אחרות, ואף להגדיל את המקום המוקדש לאזהרה על האריזות.

ח"כ עבדאללה אבו מערוף (הרשימה המשותפת), יוזם הדיון, אמר "חייבים להחזיר את הנושא לסדר היום. התוכנית שהייתה במשרד הבריאות מוקפאת. מניעה היא התרופה הטובה ביותר. יש הצעות חוק מוקפאות וועדת השרים לחקיקה מסתכלת עליהן באופן לא רציני".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) העיר כי "יש סוגיות בריאותיות שלא יודעים מה השפעתן. בסיגריות אין ספק בקשר הישיר שלהן לתמותה. התנהלות משרד הבריאות היא גרימת מוות ברשלנות. אלפי אנשים מתים ומשרד הבריאות לא עושה דבר. במקום לקדם הוא דחה את החוק למניעת פרסום. השר מנע. אני מקווה שהמשרד יתעשת. ידוע שאי פרסום טבק חוסך חיי אדם. ידוע שהסברה מאסיבית מצמצמת את מספר המעשנים".

יו"ר הוועדה ח"כ זנדברג אמרה כי "סכומי הכסף שנכנסים לאוצר ממיסוי הסיגריות – 6 מיליארד בשנה. הסכום שהוקצה לסל הבריאות לגמילה ומניעה – 6 מיליון. הוצאות הפרסום של חברות הטבק הן 60 מיליון בשנה, מתוך זה 42 מיליון לקידום מכירות".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר כי "זכותו של אדם להתאבד אבל חובת המדינה להשאיר לו אופציה שלא להתאבד, בוודאי שחובת המדינה למנוע להרוג אנשים שלא החליטו להתאבד".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) אמר כי "יש חוסר הוגנות וחוסר היגיון בכך שחברות לובינג מייצגות גופי בריאות וגם חברות טבק. הגשנו הצעת חוק שתאסור זאת. אני מקווה שזה יעלה לוועדת שרים לחקיקה".

רבקה זלצר פרויליך מהאגודה למלחמה בסרטן: "אדם שמעשן לא מזיק רק לעצמו. הוא לוקח את החברה אתו. הוא מזיק למשפחה, ומטיל נטל כלכלי של עשרות מיליארדי דולרים בשנה על מערכת הבריאות. הילדים שלו חשופים לעישון פאסיבי. זהו נזק חברתי גדול. הוכח שהכי יעיל – חקיקה והגבלות פרסום ושיווק. צעירים מצטרפים כל שנה למעגל המעשנים. שיטות השיווק מתוחכמות".

ח"כ חיים ילין (יש עתיד) תקף, "אם היו לנו אלף הרוגים במלחמה ראש הממשלה היה שם את המפתחות. כאן יש לנו 8000 כל שנה ושר הבריאות לא עושה כלום".

ד"ר חגי לוין מאיגוד רופאי בריאות הציבור אמר כי "הנקודות עד כה לא התחברו – אסרו פרסום במקום אחד והתירו במקום אחר. אנחנו ממליצים לאמץ חפיסת סיגריות אחידה לא ממותגת וגם תמונת אזהרה על החפיסה. צריך לאסור הצגת המוצר בחנויות וחייבים להקים קרן למניעת נזקי עישון. חשוב גם להכשיר צוותים לגמילה מעישון ולממן תחליפי ניקוטין. תרופות גמילה צריך לספק גם בלא התניה בסדנאות גמילה".