נתניהו במליאה: "חגיגה של צביעות"

ראש הממשלה התייצב כדי להשיב על שאלות הח"כים בכל הנוגע לתחומי המשרדים שבהם הוא מחזיק. חלקם העדיפו לעסוק בפרשיות שנקשרו בשמו.

ערוץ 7 , כ"ז בטבת תשע"ז | עודכן: 17:35

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אחר הצהריים (רביעי) במליאת הכנסת לפרשות שנקשרו בשעה, במסגרת 'שעת שאלות ותשובות' שנערכה עימו.

חלק מהשאלות של חברי האופוזיציה נפסלו על ידי יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, למרות רוחם של השואלים. אדלשטיין הבהיר כי לא יאפשר לשאלות שאלות שאינן קשורות לנושאי המשרדים בהם מחזיק ראש הממשלה.

לקראת תום הדיון התייחס נתניהו לחקירות ואמר, "שמעתי שורה של דברים שנאמרו כאן. על מגעים כאלה ואחרים, על פירוק הממשלה, אני שומע את הלגלוג וההתרסה. איזו חגיגה של צביעות. תמתינו, אני אומר. איזה קרנבל של צדקנות".

נתניהו ביקש לספר לנוכחים סיפור בנושא, על החוק להגבלת עיתון 'ישראל היום'. "הכוונה היתה ברורה. לחבל בישראל היום, העיתון היומי הימני היחיד במדינה ברמה לאומית, כלי התקשורת הגדול היחיד שלא נשלט על ידי השמאל. נלחמתי נגד זה בכל כוחי ואכן רק עשרה ח"כים הצביעו בעד הצעת החוק המעוותת הזאת. אבל אחרי כמה שנים הגיעה הצעת חוק נוספת שמטרתה בעצם לסגור את ישראל היום ואני כמובן התנגדתי גם לזה בתוקף, זו עמדתי. ההצעה הזאת מגיעה תחילה לוועדת שרים לחקיקה, השרה שעומדת בראש ועדת השרים לחקיקה היא שרת המשפטים, ציפי לבני. היא מקבלת חוות דעת מהיועץ המשפטי של הכנסת שקובע שההצעה הזו למעשה בלתי חוקתית. יש לה חוות דעת דומה מהיועץ המשפטי לממשלה שקובע שזה על גבול החוק, אבל היא זורקת את חוות הדעת הללו - ובמקום זה היא באה עם חוות דעת מטעם נוני מוזס. היא אגב מודה בזה. ובאופן מפתיע אני רואה שהיא מעבירה את החוק ויש לה את הקולות הדרושים לכך בוועדת השרים".

"בשלב הזה", המשיך נתניהו, "אני עשיתי כל מאמץ, הכל, כדי לעכב העברת החוק מוועדת השרים להגעה לקריאה טרומית לכנסת. אתם לא יודעים שאחרי כמה חודשים כשניסיתי כאן בכל דרך לעכב הגעה להצבעה זה הגיע להצבעה, זה הגיע למליאה ושוב התנגדתי לחוק בכל כוחי. אבל ראו זה פלא, וזה באמת פלא, מעשרה ח"כים בלבד שתמכו בחוק הקודם פתאום ישנה תמיכה מכל קצוות הקשת הפוליטית, של 43 ח"כים. רוב מוחץ. אני מוצא עצמי בתוך מיעוט מזהיר.

"לא רק שאין טיפת הוגנות ואיזון בתקשורת, אז באים לסגור את כלי התקשורת היחיד שמייצג עמדה אחרת של ציבור גדול, ואני רואה בעניין הזה אבל גם לצערי בעניינים אחרים, שחותרים נגדי כראש הממשלה, בין השאר כדי לסתום את הפה של כלי התקשורת הזה שלא מיישר קו עם הקו של הברנז'ה - ולחנוק את מגוון הדעות שהוא חיוני לדמוקרטיה. בשלב הזה, כשאני רואה שחותרים נגדי גם בעניין הזה וגם באחרים, אני כן מחליט לפזר את הממשלה", המשיך נתניהו בדבריו.

"ואחרי הבחירות האלה ובמהלך הבחירות האלה בקמפיין הבחירות, שבהן אני ומשפחתי, אשתי וגם ילדיי, כשאנחנו סופגים התקפות איומות ויומיומיות מצד 'ידיעות אחרונות' ומדי שעה ב-ynet, אחרי שאנחנו מנצחים את הבחירות האלה, אני עומד על כך שבהסכם הקואליציוני של הממשלה החדשה לא יוכלו להגיש חוק כזה בלי אישור שלי - ואכן לא הגישו. "אין מי שנלחם נגד חוק ישראל היום יותר ממני ועשיתי זאת מטעמים של חופש הביטוי, של גיוון, של פלורליזם. אני חייב להגיד למנהיגים שיושבים פה ולאלה שלא, למעשה אף אחד אחר לא נלחם. ואותי חוקרים? אותי מאשימים? זו בדיחה גרועה", סיים נתניהו את סיפורו.

הוא הוסיף כי "לפני שחוקרים אותי צריכים לחקור את כל 43 הח"כים שהצביעו בעד החוק וקיבלו עיתונות מלטפת מנוני מוזס ולא מתקפות חוזרות ונשנות מעל דפי העיתון ודפי ynet כפי שאני קיבלתי".

לדברי ראש הממשלה, "לדעתי לא צריך לחקור איש. כי כשמדובר ביחסים מורכבים בין התקשורת לפוליטיקה, לא רק באמריקה ומדינות דמוקרטיות אחרות, אני לא חושב שצריך לחקור אף אחד. הצביעות חוגגת. כי המטרה ברורה. להפיל אותי ואת ממשלת הליכוד בראשותי ולצורך זה כל האמצעים כשרים".

"אותה צביעות, נראית גם במה שקרוי פרשת המתנות, כי מותר לקבל מתנות מחברים אז מעוותים את החוק. חוק אחד לנתניהו, חוק אחד לכל השאר. כל מי שעיניו בראשו רואה שיש פה קמפיין חסר תקדים של ציד ורדיפה, של צביעות והפעלת לחץ, המטרה היא להחליף שלטון באמצעות לחץ תקשורתי על היועץ המשפטי כדי שיגיש כתב אישום בכל מחיר".

"התקשורת, הפרשנים, הפוליטיקאים, מנסים ומנסים, עובדים, הם עובדים בשיטת מצליח. אולי בסוף הלחץ יצליח. אחרי שיסיימו את כל הבדיקות יצטרכו לתת משהו, כך הם מקווים, כדי לרצות אותם. כתב אישום על משהו, העיקר שמישהו ינסה לרצות אותם. זו התוכנית", סיכם נתניהו שהבהיר שהוא אינו הולך לשום מקום.