צמרת המשפט – כמו מסדר סודי

נשיאת העליון דוחה את המענה לדרישה לחשוף נתוני הועדה המסננת מועמדים לשיפוט מלהגיע לועדה לבחירת שופטים. בתקופה זו ימונו 4 שופטים.

שמעון כהן , כ"ח בטבת תשע"ז

סודית. השופטת נאור
סודית. השופטת נאור
צילום: תומר נאוברג. פלאש 90

הסתרה שבתוך הסתרה. עמראני

חשאיות שמזכירה מסדר סודי המנהל את ענייננו כאן במדינת ישראל מאפיינת את צמרת עולם השיפוט הישראלי. כך עולה משיחה שקיימנו ביומן ערוץ 7 עם יהודה עמרני, מנהל התנועה למשילות ודמוקרטיה, המספר על תת הועדה שקובעת מי יהיו כאן שופטים ומועמדותו של מי תידחה על הסף.

בתנועה מספרים כי נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, מסרבת לפי שעה לבקשה שהגישו אנשי התנועה לחשיפת הפרוטוקולים וההמלצות של "ועדת השתיים", הועדה המסננת שופטים המעוניינים להגיש מועמדות לוועדה לבחירת שופטים.

מנהל התנועה, יהודה עמרני, מספר בשיחה עמו על הועדות ותתי הועדות שאינן מוכרות לציבור הרחב בישראל, ועם זאת הן הקובעות את אופי השיפוט ואת אורח החיים שיתקיים, או לא, בישראל.

על 'ועדת השתיים' הוא מספר: "כולנו מכירים את הועדה לבחירת שופטים, שמונה תשעה חברים וכדי למנות שופט צריך לקבל תמיכה של שבעה מהם. מסתבר שיש ועדה שפועלת כבר מאז כהונתה של בייניש כנשיאת העליון, וזו 'ועדת השתיים', יושבות שם שתי שופטות בדימוס, ארבל ואורית גבאי-אפעל, השתיים ישובות ומסננות עבור נשיאת העליון נאור מועמדים. שופטים שרוצים להתמודד לכהונה במחוזי או בעליון צריכים לעבור דרך ועדת השתיים. הן מקיימות ראיונות ובודקות את המזג השיפוטי וכו' של כל מועמד ומגישות לנאור המלצות והיא מחליטה אם להגיש או לפסול את המועמדות על פי ההתרשמות של 'ועדת השתיים'".

עמרני מציין כי לחברים האחרים בוועדה לבחירת שופטים אין יכולת לדעת למה הנשיאה נאור פוסלת מועמד, ולמעשה בכך הופכת נאור למי שיש לה עדיפות עליונה על פני שאר חברי הועדה, היא מקימה מערך סינון שלא מוזכר בחוק, למרות שהחוק קובע שתשעה חברים הם המכריעים בדבר זהותם של השופטים שייבחרו.

"אם מישהו לא עבור את הסינון הוא ייתקל בתגובה שלילית של נאור, וזה יוצר לו בעיות גם בתוך המערכת", מוסיף עמרני ומספר כי התנועה למשילות ודמוקרטיה פנתה לרשות השופטת "וביקשנו לקבל, במסגרת חופש המידע, את הפרוטוקולים וההמלצות של "ועדת השתיים", כדי שהמידע יהיה חשוף לציבור ולחברי הועדה. קיבלנו תשובה שהם דוחים את מתן המענה עבורנו בחודש נוסף, שבמהלכו צריכה הועדה למנות את אותם ארבעה שופטים לעליון, כך שמבחינת התהליך הזה נאור מסתירה את המידע מחבריה לועדה".

"מעורר פליאה שכאשר חברי הועדה רצו להקים "ועדת שתיים" משלהם כדי שזו תסנן עבורם מועמדים ותראיין אותם, השופטת נאור טענה שזו פוליטיזציה של מערכת המשפט. כלומר יש כאן התנהלות מאוד לא הגונה ולא נכונה הליך החשוב והדמוקרטי של בחירת שופטים".

כשנשאל עמרני מדוע טענתו אינה נשמעת מפי חברי הועדה לבחירת שופטים, הוא משיב ומציין כי "ח"כ רוברט אילטוב, החבר בוועדה לבחירת שופטים, הלין על כך בפני נאור והדברים נחשפו בדרך מקרית ולא בצורה גלויה כי אין פרוטוקולים ותיעוד לאותן ישיבות, אבל חברי הועדה, גם נציגי לשכת עורכי הדין, מתלוננים על ההליך הזה", הוא מוסיף ומציין כי השופטת נאור הסבירה לאילטוב שהוא עצמו לא יוכל לראיין שופטים שכן זו בעיניה פוליטיזציה, "ואם הוא רוצה לראיין שיזמן אותם לוועדה ושיראיין אותם בפנינו, אבל שופט שסבור שלא נכונה הגישה העכשווית של העליון או מעוניין למתוח ביקורת על עמדת שופט כמו השופט ג'ובראן בנושא כלשהו, האם הוא יוכל למתוח ביקורת על השופטים העליונים או על האסכולה שלהם? הם יביעו עמדה חופשית בראיון שכזה? מן הסתם יבולע למועמד אם הוא לא יציג עמדה התואמת את עמדת אותם שלושה שופטים".

לדברי עמרני התחושה העולה מהמציאות כפי שהיא בזירה המשפטית קשה מאוד וגורמת בפועל לאבדן אמון הציבור הישראלי במערכת המשפט, בעיקר לנוכח העובדה שבניגוד למערכת הפוליטית כאן אין קלפי שניתן להביע בו אי אמון ולהחליף את שופטי העליון, ואם נדמה היה שחברי הועדה לבחירת שופטים מהווים מנוף להבעת אי אמון ציבורי במערכת השופטת הרי שכעת מתברר שהדברים בעייתיים הרבה יותר ועוברים סינון קפדני מצידה של הנשיאה נאור.

"אני מקווה מאוד שהשופטת נאור תתעשת ותאמר שאם היא לא מפרסמת לציבור לפחות שתפרסם את המידע לעיני חברי הועדה לבחירת שופטים, ואם ניתקל בסירוב מוחלט נצטרך לפנות לבית המשפט המחוזי, מהלך שיכול להרים גבה, אבל אני מקווה שלא נצטרך להגיע לשם ונשיאת העליון תבטל את הועדה הזו, מה שעדיף, או שלכל הפחות יפורסמו הנתונים בפני הועדה. אם היא תבחר להסתיר לגמרי, בית המשפט המחוזי יצטרך להיתלות במשהו כדי לדחות את העתירה".