טראמפ הורה: לבנות את חומת הגבול

כמובטח, הנשיא הנבחר הורה על בניית מחסום בגבול עם מקסיקו. תיחסם כניסת לארה"ב ממדינות תומכות טרור.

גיא כהן , כ"ז בטבת תשע"ז

טראמפ בבית הלבן
טראמפ בבית הלבן
צילום: רויטרס

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, חתם היום (רביעי) על הוראה להתחיל בבניית חומה לאורך הגבול בין מקסיקו לארה"ב, ולנקוט צעדים אחרים להגבלת הגירה.

טראמפ ביקר במחלקה לביטחון המולדת ושרטט בנאומו את הצעדים שבכוונתו לנקוט. הוא הודיע בטוויטר אתמול כי צפוי "יום גדול" למחרת, כשיבקר במחלקה לביטחון המולדת.

"אנחנו נבנה את הקיר הזה", הצהיר, כפי שאמר פעמים רבות בעת מסע הבחירות.

טראמפ החל לדבר על בניית המחסום לאורך הגבול הדרומי של ארה"ב ביוני, 2015, כאשר הודיע כי הוא ירוץ לנשיאות. "הייתי בונה חומה גדולה", אמר אז, "ואף אחד לא בונה חומות יותר טוב ממני, ואני אבנה אותם בצורה מאוד זולה". הוא הוסיף כי יגרום למקסיקו לשלם על החומה.

הניו יורק טיימס דיווח כי ההוראה של טראמפ תיחתם באותו יום בו יגיע לוושינגטון שר החוץ של מקסיקו, לואיס וידגראי, במסגרת הכנות לביקורו של נשיא מקסיקו בסוף החודש.

טראמפ מתכוון גם לעצור את המימון הממשלתי שמועבר ל"ערי המקלט" – אותן ערים שמסרבות לדווח לרשויות הפדרליות על מהגרים לא-חוקיים השוהים בתחומן. ערים אלו מצויות כולן בשליטה דמוקרטית.

בנוסף, הוול סטריט ג'ורנל דיווח שטראמפ עשוי להורות על חסימת הכניסות לארה"ב ממדינות תומכות טרור וכאלה שבהן הטרור נפוץ במיוחד: עיראק, איראן, סוריה, תימן, סומליה, סודן ולוב.