"האוצר דוחף את החרדים לערים מעורבות"

ח"כ יעקב אשר במליאת הכנסת: ''כשלא נותנים לציבור החרדי מקום לגור, בסופו של יום הציבור משתכן ביישובים מעורבים''.

חיים לב , כ"ח בטבת תשע"ז

ח"כ יעקב אשר
ח"כ יעקב אשר
Photo by Noam Revkin Fenton/Flash90

במסגרת שעת שאילתות במהלכה השיב סגן שר האוצר יצחק כהן (ש"ס) לח"כ מסעוד גנאים (הרשימה המשותפת) בכל הנוגע לקידום פתרונות דיור לציבור הערבי בישראל, פנה ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) לסגן שר האוצר בשאילתה סביב אי תכנון יח"ד בהיקף נרחב גם למגזר החרדי.

בדבריו הציג ח"כ אשר את נתוני דו"חות הוועדה הארצית למתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל) מהם עולה כי עד היום הוכרזו בקבינט הדיור 53 מתחמים מועדפים לדיור הכוללים יחד כ-172,000 יחידות דיור, ובנוסף הוכרזו 16 מתחמים ביישובי מיעוטים הכוללים 32,000 יחידות דיור וטען כי הציבור החרדי אינו שם.

"בכל אותן 200,000 יח"ד בקושי יש יח"ד המיועדות לציבור החרדי. מה חלקו של הציבור החרדי בכל אותן 200,000 יח"ד?", שאל ח"כ אשר והוסיף כי חוץ מהבשורה החוזרת על עצמה על שיווק יח"ד בעיר בית-שמש, אין מתחמים שהוכרזו בקבינט הדיור כמיועדים לציבור החרדי.

"אין מפה של ערים שבה משרד האוצר ומינהל הדיור יכולים להציג היכן הם רוצים לשכן את הציבור החרדי. וכשלא נותנים מקום לציבור החרדי לגור בו בסופו של יום הציבור משתכן ביישובים מעורבים. בשלב הזה מגיעים ראשי הרשויות ועוצרים תכנון דיור המתואם לאוכלוסייה החרדית בעירם בטענה כי המקום אינו מותאם לציבור החרדי", אמר ח"כ אשר וקרא לסגן שר האוצר לפעול להכללת בנייה מותאמת לציבור החרדי בתוך 200 אלף יח"ד שהוכרזו במתחמים המועדפים לדיור.

סגן שר האוצר כהן השיב כי משרד האוצר וראש מטה הדיור אביגדור יצחקי שוקדים על פתרונות למצוקת הדיור השוררת במגזר החרדי וציין כי התנגדות ראשי הערים לאכלוס חרדים בעירם ידועה ומוכרת אך אינה מובנת. "כיצד ניתן להדיר ציבור שלם?", תהה ואמר כי אכן צריך לפעול כנגד תופעה זו בכל החומרה.