"תוכנית הגושים" של נתניהו

במועצת יש"ע מבקשים להוריד מסדר היום את ''תוכנית הגושים של השמאל הקיצוני'' ולהציג מדיניות שמתאימה לממשלה הימנית ביותר שהייתה.

עדו בן פורת , כ"ח בטבת תשע"ז

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
צילום: Hadas Parush/Flash90

במועצת יש"ע מודאגים מהחלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו לאשר בנייה מצומצמת של 2,500 יחידות דיור ביהודה ושומרון.

עם סיום ממשל אובמה, הציפייה בהתיישבות הייתה לשינוי מדיניות ובניה נרחבת. בעוד כשבועיים יצא ראש הממשלה נתניהו לפגישה עם הנשיא טראמפ כאשר בידו תכנית שמבטאת את מדיניות השמאל – בנייה ב"גושים" בלבד והמשך הקפאת הבניה במרחב יהודה, שומרון ובקעת הירדן.

בשל כך, החליטה מועצת יש"ע לצאת בקמפיין נגד ממשלת נתניהו תחת הכותרת "לעצור את תכנית הגושים של ממשלת נתניהו", וקוראת לחדש את הבנייה עוד לפני נסיעתו של ראש הממשלה לוושינגטון.

במועצת יש"ע מבקשים להוריד מסדר היום של הממשלה את ''תוכנית הגושים של השמאל הקיצוני'' ולהציג מדיניות שמתאימה לממשלה הימנית ביותר בתולדות מדינת ישראל. בהתאם לכך, ישנה דרישה לאשר את כל התכניות שנמצאות על השולחן ולהוציא מכרזי בנייה בכל שטחי יהודה, שומרון ובקעת הירדן.

נזכיר כי לאחר הודעת משרד הביטחון על אישור 2,500 יחידות דיור, אמרו במועצת יש"ע כי מדובר באחיזת עיניים מאכזבת, אשר מבשרת בכותרות גדולות על בנייה של 2,500 יחידות דיור, כשבפועל, רק 910 יחידות דיור אושרו לשיווק וכל שאר התכניות "ימשיכו לשבת בערימות במשרדים לקידום התכנון".

"חמור מכך, רוב יחידות הדיור הוקצו ליישובים שנמצאים בתוך גושי ההתיישבות", הוסיפו ראשי יש"ע. ''תפיסה שכזו היא תפיסה חמורה מאוד המדליקה נורה אדומה וסימן שאלה גדול על תפיסתה של הממשלה. למעשה, מוטב היה שהודעה כזאת לא הייתה יוצאת כלל".

יו"ר מועצת יש"ע אבי רואה: "אחרי שמונה שנים של מדיניות ההקפאה של אובמה, יש לנו כאן הזדמנות חד פעמית לשינוי המדיניות של מדינת ישראל. אנו מודאגים מאוד מתוכנית הגושים של ממשלת ישראל שמזכירה את תכניות השמאל למדינה פלסטינית. השבועות הקרובים, עד נסיעתו של ראש הממשלה לפגישה עם הממשל החדש, הם פרק זמן חשוב אשר יקבע את מדיניות ההתיישבות של מדינת ישראל בשמונה השנים הקרובות".