צרפת: מלחמת חורמה בהשמנת היתר

חוק חדש אוסר על "מילוי חופשי" של משקאות קלים שהיה נהוג במסעדות במדינה, בנסיון להילחם בתופעת השמנת היתר.

תגיות: צרפת השמנה
ניסן צור , ב' בשבט תשע"ז

הונאה בפריז
הונאה בפריז
פלאש 90

ביום שישי האחרון נכנס לתוקפו בצרפת חוק האוסר על "מילוי חופשי" של משקאות קלים שהיה נהוג במסעדות במדינה, בנסיון להילחם בתופעת השמנת היתר שרשמה עלייה דרמטית בצרפת.

על פי החוק החדש ייאסר על מסעדות בצרפת, לרבות כל רשתות המזון המהיר הפועלות במדינה, למכור משקאות קלים במחיר קבוע ולאפשר "מילוי חוזר" ללא הגבלה, וכן ייאסר להציע כמות בלתי מוגבלת של משקאות ללא תשלום.

בין היתר מפרט החוק את סוגי השתייה אותם נאסר למלא באופן חופשי, כאשר בין היתר מדובר בכל סוגי המשקאות המוגזים או משקאות בטעמים שונים, תרכיזי פירות המכילים כמויות גדולות של סוכר, משקאות אנרגיה שונים, וכן כל סוג משקה המכיל סוכר בכמות גדולה.

החוק החדש אושר על ידי חברי הפרלמנט בצרפת כבר בשנת 2015, בנסיון להתמודד עם בעיית השמנת היתר שתפסה מימדי מגיפה בצרפת בשנים האחרונות. לטענת רשויות הבריאות בצרפת, אחד הגורמים העיקריים למגמה המתפתחת של השמנת יתר בקרב אזרחי צרפת הם המשקאות המוגזים והמתוקים הפופולריים בקרב התושבים המקומיים, ו"המילוי החופשי" שלהם אשר הציעו מסעדות רבות.

"ההרגל הזה נפוץ במדינות רבות, ולאחרונה היא תופסת תאוצה גם בצרפת. אני מבינה כי זה יכול להיות אטרקטיבי עבור צעירים כאשר מציעים להם משקאות ממותקים ללא הגבלה, אשר מכילים כמויות גבוהות מאוד של סוכר או ממתיקים מלאכותיים" אמרה שרת הבריאות הצרפתית מאריסול טוריין.

מחקרים שבוצעו בחודשים האחרונים הצביעו כי לפחות מחצית מתושבי צרפת המבוגרים סובלים ממשקל יתר באופן משמעותי. על פי נתוני המחקרים, 56.8 אחוזים מתושבי צרפת מעל גיל 30 סובלים מעודף משקל או השמנת יתר משמעותית, בעוד 40.9 מהנשים באותו גיל סובלות גם הן מהשמנת יתר. "עודף המשקל הפך לבעיית בריאות ציבורית" אמר סבסטיאן צ'רניחוב, אחד מעורכי מחקר בנושא עודף המשקל בצרפת. בשנת 2004 כבר אסרה ממשלת צרפת על הצבת מכונות אוטומטיות לממכר משקאות קלים בבתי ספר, ולאחר מכן אסרה על מכירת קטשופ במזנוני בתי ספר, ואישרה מכירת טוגנים רק פעם בשבוע.