ההופעה הכי טובה שראיתי

הוא חזר: הזמר הבינלאומי שחזר בתשובה, אמן הגרפיטי מתריסי 'בסטות מחנה יהודה', השיר החסידי ה'חדש' שקיים עשרים שנה והזקָן של יוטיוב

עוזיאל סבתו , ב' בשבט תשע"ז

אילוסטרציה
אילוסטרציה
Istock

Get Real | אלכס קלייר | קליפ

כבר מזמן איבדתי את הטעם בללכת להופעות.

השירים נשמעים במיטבם כשהם עוברים אליי דרך אוזניות אטומות ואחרי אין סוף ליטושים, עיבודים ומיקסים באולפן, הזמר שעל הפלסטיק אף פעם לא 'צרוד', 'חולה', 'לא מרגיש טוב' או 'שומר על הגרון'. כשהוא מסתחרר לו ברדיו-דיסק שבאוטו הוא נותן את כל כולו. וכך הגיטריסט, המתופף וכל החבר'ה.

אז למה אנשים הולכים להופעות?

בעיקר כדי להרגיש 'קרוב' לאומן. לזכות להתקרב לאגדה, להצטופף בהילה המקיפה אותו ואולי גם להצליח להגניב לו איזה "אתה מגניב ואני מת עליך" בסוף. (או בגרסה המעודנת – "הילדים שלי מתים עליך!").

אז ב"ה, אחרי הופעות על בסיס שבועי שביקרתי בהן וביקרתי אותן, קצת נמאס.

ואז זה הגיע.

ההופעה הגדולה של להקת 'המושב' (הנהדרת) פחות עניינה אותי. מה, או ליתר דיוק מי שהטריף אותי, היה האומן האורח שהייתי כל כך סקרן כלפיו ושהכרתי רק מפלייליסט שטיפת הכלים שלי, אלכס קלייר.

את שניים וחצי השירים שהוא שר הסרטתי בכל אורכם בנייד (מה שלא עשיתי מעולם). בכל זאת, לא בכל יום אמן עם הקול הכי מרתק ששמעתי, כזה שממלא אולמות מסביב לגלובוס ושמאתגר שוב שוב את מונה הצפיות ביוטיוב עם עשרות מיליוני צפיות, מגיע להופעה קטנה בירושלים, ועוד עם זקן, ציציות, כובע קסקט וזמזום שירי הרב קרליבך.

ובסוף ההופעה ניגשתי אליו נבוך ואמרתי: "אלכס, אתה מגניב. אני מת עליך".

והנה יוטיוב יורה לי את אלכס בפנים, שנים אחרי שיריו האחרונים, הוא חוזר.

אל קליפ השיר 'להיות אמיתי' מתלווה אמן הגרפיטי סלומון סוזה שכמו אמן גרפיטי טוב, מרסס קווים לא ברורים על קירות בתים שוממים בליפתא ומותיר אותנו בשנייה האחרונה של הקליפ עם 'מונה ליזה'. ואם הפרצוף (ספויילר) שעל הקיר נראה לכם מוכר, הנה תזכורות מאיפה: סוזה אחראי בין היתר גם על הדיוקנאות המרהיבים שעל תריסי הבסטות בשוק 'מחנה יהודה' בירושלים.

ממעמקים | חיים שלמה מאיעס | חדשיר

חיים שלמה מאיעס הוא הסטאר החדש של המוזיקה החסידית המודרנית. "באס קול" שלו (קול הבאס שלו, המילים לא מילים והלחן רחוק ממחוזות המוזיקה החסידית הרחק הרחק) עשה נפלאות לרחבות הריקודים והביא גוון חדש, כהה, חזק ונועז אל העולם המוזיקלי שהוא בא ממנו.

מאז חזר מאיעס עם כמה הפתעות קטנות, כשבכולן מתייחדת ווקאליותו העמוקה מיני ים (המלח, כמאמר המשורר) והחדה כל כך.

ועכשיו, כשהוא כבר בן ארבעים שנים, חציין בתחום המוזיקלי, הוא מחליט 'להתמסד'. מאיעס חבר למפיק המוביל בציבור החרדי – דוד פדידה ותכף השיק סינגל ראשון ולשם שינוי – רגוע.

בקומוניקט מספרים שזהו שיר חדש של אחד מהמלחינים הפוריים בברנז'ה - הרב יוסף צבי ברייער ('השבעתי', 'ריבון העולמים' ועוד). אז בואו נאזין ואז נמשיך:

ממעמקים | הרב יוסף צבי ברייער | מן העבר

הרב ברייער? כן.

שיר חדש? לא.

יוטיוב לא נחשד כבמה זקנה ומיושנת, ובכל זאת, כבר לפני חמש שנים (2012) עלה בה השיר 'ממעמקים' של הרב ברייער. טוקבקים שונים יעידו שהשיר אף ישן עוד יותר. יש שינקבו במספר עשרים שנה כגילו של 'הלהיט החדש'. מה שבטוח, מדובר בניגון נוסטלגי שאת הגרסה שאותה שמענו לפני פסקה וחצי אפשר לכנות רק כ'חידוש' וכ'גרסת כיסוי' לשיר.

קצת מאכזב, אבל בואו לא נִטּפל לטפל.

הקול של מאיעס מרטיט, הלחן של ברייער מבטיח. גם אם ההבטחה קיימת כבר עשור או שניים.