פגיעה חמורה בתחנת הרכבת ההיסטורית

מטיילים תיעדו בסבסטיה עבודות בלתי חוקיות שביצעו ערבים. המנהל האזרחי: תתבצע בדיקה על מנת לוודא שהעבודות הבלתי חוקיות לא מתחדשות.

עדו בן פורת , ד' בשבט תשע"ז

הזנחה רבת שנים
הזנחה רבת שנים
צילום: שומרים על הנצח

מטיילים שביקרו בסוף השבוע האחרון בתחנת הרכבת ההיסטורית סבסטיה שבשומרון, תיעדו עבודות בלתי חוקיות ופגיעה קשה במבנה התחנה, המהווה את אחד משרידיה המשמעותיים של רכבת העמק ההיסטורית.

המטיילים תיעדו כי הערבים ביצעו במקום עבודות עפר נרחבות – ככל הנראה כהכשרת שטח לבנייה בלתי חוקית, שפכו כמות גדולה של פסולת בניין בתחומי האתר, ואף ביצעו עבודות חפירה אל תוך יסודות המבנה ההיסטורי ההולך ומתפורר.

הדיווח על ההרס הגיע באמצעות ''מלשינון הווטסאפ'' ממטיילים שסיירו במקום ופנו לאנשי "שומרים על הנצח" – קואליצייה של ארגונים סביבתיים ורשויות מקומיות בהתיישבות שהתאגדו לאחרונה כדי להגן על עתיקות ביו"ש ובישראל כולה.טוען....

צילום: שומרים על הנצח

מקו הרכבת ההיסטורי שסלל השלטון הטורקי בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 ברחבי האימפריה העות'מנית – כולל גם בארץ ישראל, לא נותרו כמעט שרידים – למעט מספר תחנות רכבת שהוכרזו כאתרי שימור ומורשת – בירושלים, באר שבע, רמלה ועמק יזרעאל.

לתחנה בסבסטיה צעדו אלפי תומכי 'גוש אמונים' לפני ארבעה עשורים בדרישה מהממשלה להקים יישובים בשומרון, והיא הפכה לאחד מסמליה הבולטים של ההתיישבות.

לעומת תחנות אלו, סובלת תחנת הרכבת המפורסמת של השומרון הממוקמת על אדמות שהוכרזו כאדמות מדינה כבר בימי השלטון הטורקי, מהזנחה קשה ומפגיעה מתמשכת. בשנים האחרונות תועדו במקום מספר אירועים חמורים של פעילות בניה בלתי חוקית על ידי ערביי הכפר בורקא הסמוך.

תזמון העבודות דווקא ליום השבת איננו מקרי. לפני כשנה פורסמה בדף הפייסבוק של הכפר הצהרה חגיגית שלימדה כי בכוונת התושבים לסלול בשטח התחנה כביש חדש, לא חוקי אף הוא. תנועת רגבים והמועצה האזורית שומרון פנו בעוד מועד למנהל האזרחי בדרישה לעצור את התכניות, אך במנהל האזרחי לא הגיבו בזמן והכביש נסלל במהלך יום השבת והפך לעובדה מוגמרת.

מהמנהל האזרחי נמסר כי "במקום בוצעה אכיפה כחלק מפעילות יחידת הפיקוח במנהל האזרחי. תתבצע בדיקה נוספת בשטח על מנת לוודא שהעבודות הלא חוקיות במקום לא מתחדשות. נציין כי אתר תחנת הרכבת בסבסטיה נמצא בחלקו על שטח B, בו אין למנהל האזרחי סמכויות אכיפה''.