אם לא נפעל, העם יתרחק ממועצות דתיות

בכנסת נערך דיון בנושא התנהלות המועצות הדתיות. מנכ"ל משרד הדתות: חשובה לנו הנציגות הנשית, נעלה את מספר המקומות המשוריינים.

חזקי ברוך , ד' בשבט תשע"ז

עליזה לביא
עליזה לביא
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שדולת עם, דת ומדינה בראשות ח"כ עליזה לביא, אלעזר שטרן (יש עתיד) ויהודה גליק (ליכוד) התכנסה אתמול (שני) לדיון בנושא התנהלות המועצות הדתיות ובשיפור שרותי הדת בישראל.

בדיון השתתפו חברי כנסת, מנכ"ל משרד הדתות עודד פלוס, ראשי מועצות מרחבי הארץ, ראשי ונציגי רשויות מקומיות.

בכינוס הוצג מחקר שערך המכון לאסטרטגיה ציונית, ממנו עלו כשלים ואי סדרים באופן חלוקת כספי תמיכות מטעם המועצות דתיות. בין הממצאים תוארו כשלים בתחום המנהל התקין, היעדר פיקוח על השימוש בתמיכות, היעדר קריטריונים לחלוקת התמיכות והפיקוח עליהן, וכספי קמחא דפסחא שאינם מגיעים לנזקקים ומחולקים לגופים ולצרכים פוליטיים.

במספר מקרים עלה אף כי כספים הועברו לעמותות שבראשן עמדו בכירי המועצה הדתית, או לחיזוק כוחן של מפלגות פוליטיות.

ח"כ עליזה לביא אמרה כי ''מספר הצעירים שמשתמשים בשירותי הדת רק הולך ויורד לצערי, וזה מה שצריך לעמוד לנגד עינינו בכל הדיון הזה. אנחנו מקבלים תלונות רבות על היעדר סטנדרט אחיד במועצות, בעיות של מנהל תקין ושחיתות, בעיות של שקיפות, היעדר ייצוג הולם לנשים, סיאוב וניגודי עניינים במערך הכשרות ועוד.

''אנחנו הורסים לעצמנו ומאבדים את הצביון היהודי. המועצות הדתיות של קום המדינה לא יכולות להיות המועצות הדתיות של שנת 2017 וצריך לראות איך מתקנים ומעדכנים אותן. אנחנו לא כאן כדי להאשים אלא כדי לתקן. המועצות הדתיות ושירותי דת שייכים לכולם. ואם אנחנו לא רוצים לכרות את הענף החשוב הזה, חייבים כבר עכשיו לשלב ידיים, לעבוד יחד ולהוביל תיקון".

ח"כ אלעזר שטרן אמר בדיון, ''פעם חשבנו שאם יהיו מועצות דתיות יהיו יותר שירותי דת. המצב לצערי הפוך- יש לא מעט מועצות דתיות לא מאוישות, דבר שמאפשר לשר להקים ועדות קרויות ולקבוע בעצמו את הנציגים. כאשר אנחנו לא מטפלים בזה היום, מחר יהיו לנו הרבה פחות קליינטים לשירותים הללו. אנחנו נמשיך 'לבזבז' שעות בדיונים והעם בישראל יצביע ברגליים ויתרחק מהמועצות הדתיות אם לא נתחיל לפעול.

''מדינת ישראל בלי זהות יהודית לא תוכל לשרוד במזרח התיכון. אני מאמין שבמצב הקיים עדיף להעביר את המועצות למחלקות בתוך העיריות, ציין שטרן.

ח"כ יהודה גליק אמר ''אנשים טובים יושבים סביב השולחן, שאכפת להם מהמועצות ומהיהדות. התלבטתי הרבה לפני שהצטרפתי לשדולה כי היום יש נטיה בציבור לעשות דמוניזציה ולתייג אנשים לפי תבניות ולא מקשיבים לתוכן. קרו הרבה דברים בעשרים שנה האחרונות, ועובדה שיש פה גם נשים סביב השולחן הזה, אבל חסרה כאן הנשמה בעשייה וחייבים להכניס שינוי.

''אנחנו צריכים שהמועצות הדתיות יהיו סמל ושאנשים ירצו להגיע למקום הזה, ובשביל זה צריך לדעת לקבל את הביקורת שמושמעת פה ולא להתעלם ממנה. יש לי רצון גדול שאנשים יוכלו לחוש הזדהות עם הדבר הזה", הוסיף.

סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן (הבית היהודי), לשעבר סגן שר הדתות, אמר: "הדרך היחידה להבריא את המועצות הדתיות זה לנתק את הפוליטיקה משירותי הדת ולבחור ראש מועצה דתית במכרז ולא כמינוי פוליטי. זו בדיוק המהפכה שהתחלתי בה ולצערי לא הושלמה בגלל שהממשלה התפרקה".

עודד פלוס, מנכ"ל המשרד לשירותי דת, התנער מהטענות שעלו בנושא המועצות הדתיות: קקאנחנו סובלים מבעיית תדמית. יש לנו סטיגמה לא טובה שמנופחת ע"י התקשורת. אני חושב שאין לנו מה להתבייש והמועצות הדתיות מתנהלות לא פחות טוב מהמועצות המקומיות. הרשויות המקומיות מאוזנות. יש עלייה מתמדת באיכות הניהול. בקרוב נעלה את מספר המקומות המשוריינים לנשים ל-3 במועצות גדולות של 9 עד 11 חברים.

''חשובה לנו הנציגות הנשית ואנחנו מודעים לכך שיש לא פחות לקוחות נשים מאשר גברים למועצות הדתיות. אנחנו מריצים אפליקציות חדשות כך שנשים יוכלו לדרג את רמת המקוואות כדי שנוכל להיות נגישים לתלונות ולשפר'', הוסיף פלוס.

ד"ר שוקי פרידמן מהמכון הישראלי לדמוקרטיה אמר כי ''השירות הזה עולה למשלם המיסים הרבה מאוד כסף. כמעט בכל מועצה דתית שבדקנו מצאנו בעיות וליקויים. ועדת צדוק לפני 20 שנה הייתה הפעם האחרונה שבה חשבו ברצינות איך המועצות צריכות להיראות. צריך לחשוב היום מחדש ולהקים אולי ועדה נוספת כדי לראות איך משפרים את השירות הזה ומתאימים אותו למצב הנוכחי במדינה''.

לדבריו תהליך הרכבת המועצות הדתיות הוא פגום. ''נוצר מצב שבמקום המועצה תורכב לפי האינטרסים של התושבים שממנים את המועצה אלא הם ממונים לפי האינטרסים של השר השולט במועצות, כשזה היה שר מהליכוד מונו אנשי ליכוד, וכשזה היה שר מש"ס היו אנשי ש"ס''.

אלדד מזרחי, ראש המועצה הדתית בתל אביב, העיד: ''אין ספק שיש סרבול במינוי הרכבים ושצריך להעביר את מרכז הכובד מהמועצות הדתיות למועצות המקומיות. הגיע הזמן שהמבנה הארכאי של המועצות הדתיות ייעלם, אני מתבייש להיות מומלץ של סיעה מסוימת. צריך ללכת באומץ ולעשות רפורמה, כמו בנושא של רישום הנישואין שפתחו אותו. אם לא נשנה את הרכב מועצה דתית ולא ננתק את הפוליטיקה אין סיכוי שנצליח לשנות את התדמית הרעה שיש לשירותי הדת במדינה.

''אני חושב שנכון יהיה שנהיה אגף בתוך שירותי העירייה. דווקא בגלל שאני לא אגף אני מקבל פחות מראש העיר. יש אבסורד גדול בכך שהרשויות המקומיות ממנות את רוב התקציב, אך על פניו אין להן מה לומר בשום עניין, הוסיף מזרחי.

יגאל להב, ראש מועצת קרני שומרון, אמר כי ''התנאים היום לקביעת יו"ר הם כמו מכרז לכל דבר ויש ועדת בכירה לאחר שראש העיר נתן רשימת מועמדים שעומדים בקריטריונים מסוימים. אצלנו יש ראש מועצה דתית מוצלח מאוד למרות שהוא חדש ביישוב ולא היה מחובר לקהילה, מאחר והוא אדם מוצלח עם יכולות גבוהות. חשוב לדון בשאלה איך אנחנו רואים את שירותי הדת במועצה המקומית.

''המועצות הדתיות תפסו להן עם השנים נישה מאוד סגורה שמתמקדת בעיקר בהלוויות, כשרות ונישואין והמעורבות שלהם בכלל האוכלוסייה הוא כמעט אפס בדגש על התעלמות מהאוכלוסייה החילונית. מישהו צריך לחשוב ולעשות סקר צרכים – מה אנחנו רוצים לקבל מהמועצה הדתית''.

מירי שלם, מנכ"לית המכון לאסטרטגיה ציונית, אמרה: ''גילינו שמאז שנת 2000 לא היה דו"ח של מבקר המדינה בנוגע למועצות הדתיות. גילינו שהמועצות הדתיות אינן מפקחות על גופים נתמכים ולא מבצעות מעקב אחר הפעולות עבורן ניתנת התמיכה. אין קריטריונים לחלוקת תמיכות והן ניתנות לא באופן שוויוני ולא לפי הנוהל הקיים במשרד הדתות. קיים חשש ממשי שראשי המועצות הדתיות הממונים באופן פוליטי יחלקו את כספי התמיכות כאוות נפשם''.