למה טראמפ מסתבך רק בשבתות?

כתב עת אמריקני: הנשיא ''עושה שטויות'' כשבתו וחתנו שומרי השבת, איוואנקה וג'ארד קושנר, אינם יכולים להשגיח עליו.

גיא כהן , ה' בשבט תשע"ז

איוונקה ודונלד טראמפ
איוונקה ודונלד טראמפ
צילום: רויטרס

כתבה באתר של כתב העת האמריקני "ואניטי פייר" טוענת שהנשיא דונלד טראמפ עושה טעויות בעיקר בשבתות, כאשר בתו איוונקה, ובעלה, שניהם שומרי שבת, אינם יכולים להשגיח עליו.

לפי הכתבה, החתן – ג'ארד קושנר – זועם על מצב העניינים הזה.

הכתבת, אמילי ג'יין פוקס, הצביעה על שורת מעשים בעייתיים של טראמפ שנעשו בין כניסת השבת ליציאתה. אלה כוללים את הטלפון שטראמפ הרים לרשות הפארקים למחרת השבעתו בכדי לברר לגבי גודל הקהל שהגיע לצפות בטקס. באותו יום גם נאם במטה ה-CIA, בו נסחף לדבר על גודל הקהל באירוע והאופן בו התקשורת עיוותה, לטענתו, את סיקורו.

אז, שלח טראמפ את הדובר שלו, שון ספייסר, לטעון באוזני עיתונאים שהקהל של טראמפ היה הגדול בתולדות ההשבעות הנשיאותיות – טענה שהופרכה עד מהרה.

באותו יום גם הוציא הבית הלבן הודעה לכבוד יום השואה שכלל לא הזכירה את היהודים, אלא דיברה רק על קורבנות "חפים מפשע". ההודעה עוררה זעם, אך הבית הלבן הבהיר כי השמטת היהודים נעשתה בכוונה, משום שמלבד היהודים נרצחו גם אחרים בשואה, וכי הממשל החדש מאמין ב"הכלה".

ביום שישי האחרון, דקות לפני שקיעת החמה, גם חתם טראמפ על הצו הנשיאותי המורה להגביל את כניסתם לארה"ב של אנשים משבע מדינות מוסלמיות. לדברי פוקס, חסרונו של קושנר המרגיע והמייצב הורגש במהלך אותה שבת, אל מול ההפגנות הסוערות שהתקיימו נגד הצו הנשיאותי.

פוקס מכנה את ג'ארד איוונקה "הזוג הראשון בפועל", והיא שואלת אם השניים יהפכו לגורם המשפיע על הנשיא יותר מכל אחד אחר, או שמא יידחקו מעמדת הכוח שלהם ע"י דמויות כמו ריינס פריבוס מהמפלגה הרפובליקנית והיועץ סטיב באנון.

נזכיר כי עוד במהלך מסע הבחירות לנשיאות הועלתה הסברה שטראמפ מרבה לצייץ ציוצים שמסבכים אותו בשבתות, משום שבתו לא משגיחה עליו.