בשבע מהדורה דיגיטלית

בחזרה לג'רבה - ביקורת ספר

עם ברכה מהרב מאזוז, איורים מושקעים וסיפור מסגרת על הרב כלפון משה הכהן, 'רביד הזהב' עושה כבוד למורשת הג'רבאית

שמעון כהן , ו' בשבט תשע"ז

לידיעת ועדת ביטון. רביד הזהב
לידיעת ועדת ביטון. רביד הזהב
תחקיר: בנימין פנש, איור: ג'קי ירחי, תסריט: אליהו ג', הוצאת מכון 'שרי זבולון'

'רביד הזהב',

תחקיר: בנימין פנש,

איור: ג'קי ירחי,

תסריט: אליהו ג',

הוצאת מכון 'שרי זבולון'

ספק אם אי מי מעשרות אלפי תלמידיו ושומעי לקחו של הרב מאיר מאזוז, ראש ישיבת 'כיסא רחמים', היה מאמין שברכה חמה בכתב ידו של הרב תתנוסס על ספר קומיקס, אבל זה בדיוק מה שקרה עם הספר 'רביד הזהב' של בנימין פנש.

ברכתו של הרב מאזוז כוללת מילות שבח שלא היו מביישות ספר הלכה תורני מעמיק. את 'רביד הזהב' הוא מגדיר "ספר יקר וחשוב", ועל תוכנו של הספר, המגולל את סיפור הגעתם של הנאצים לטוניסיה בכלל ולאי ג'רבה בפרט, כותב הרב מאזוז "הנני מעיד שכל הסיפורים בספר זה על הרבנים מקוריים ואמיתיים, לרבות תמונות הרבנים, ערוכים בעט סופר מהיר ויישמרו לדורות".

למחמאות הללו זוכה בנימין פנש בצדק מוחלט. סיפור השבת שבה הגיעו הנאצים לג'רבה וכפו על גדול רבני האי, הרב כלפון משה הכהן זצ"ל, נסיעה בעיצומו של יום השבת, מוכר לכל ילד מצאצאי העדה אך מעולם לא הוצג בצורה חיה כל כך. התחקיר המדוקדק שערך פנש יורד לפרטיה הקטנים והאנושיים ביותר של אותה שבת קשה ודרמטית. פנש אינו מדלג על שמות אותנטיים, על נימת הדיבור הג'רבאית ועל היגויי לשון ייחודיים. התסריט של אליהו ג' מציג את הסיפור ההוא באופן חי, וציוריו המופלאים של ג'קי ירחי אינם פוסחים על פרט, החל מנופיו של האי ג'רבה, דרך ציור הבתים ובתי הכנסת של אותם ימים, כולל הקישוטים וגילופי העץ ופניהם של גדולי הרבנים שדיוקנותיהם הנדירים שקפאו בזמן מעטרים את קירות בתי הכנסת והבתים.

ב'רביד הזהב' מנצל בנימין פנש את סיפורה של אותה שבת כמסגרת שבה הוא משלב סיפורים תקופתיים כמו עליית השלטון הנאצי, גדולי ג'רבה בדורות קדומים יותר, הצהרת בלפור ועוד. "אני חייב את הספר הזה בבית שלי", אומר לי קצין צעיר שאת ג'רבה לא ראה וכנראה גם לא יראה. מתברר שגם בלי ועדת ביטון, צעירי עדות המזרח כמהים לשמוע ולקרוא על מורשתם, ועולם הקומיקס, שזוכה לעדנה בשנים האחרונות, הוא כלי נוסף לשם כך.