הרב יוני לביא: המספרים לא משקרים

הסרטון של 'חותם' נגד גיוס בנות דתיות – הסברה משכנעת או גול עצמי?

נעמה בן-חיים , ו' בשבט תשע"ז

הרב יוני לביא
הרב יוני לביא
צילום: באדיבות המצולם

קודם כול היה בסרטון הזה משהו מפתיע. כבר התרגלנו לקמפיין האגרסיבי שמנהלים ארגונים פמיניסטיים כדי לדחוף בנות לכל פינה אפשרית בצבא, שלא לדבר על מכונת התעמולה המשומנת של צה"ל שמשקיעה משאבים עצומים דווקא בבנות הדתיות.

והנה לראשונה תגובת נגד מהצד השני, ועוד בסרטון אנימציה קליל. נכון, זה נעשה באופן קצת גמלוני ובוסרי (בכל זאת, דוסים), אבל העליהום המתלהם וזעקות השבר של הטובקיסטים היו מוגזמים לגמרי.

טענו כלפיו שהוא לא מאוזן. ברור. לְמה ציפיתם? גם בסרטון תעמולה של אגודת הצמחונים לא תמצאו נימוקים למה בכל זאת כדאי לזלול בשר.

טענו שהוא מוקצן וקריקטורי. נו טוב, ברוכים הבאים להוליווד. מי שמעוניין בדיון מעמיק שלא יחפש אותו בסרטוני יוטיוב באורך שלוש דקות.

האם בכל זאת היה אפשר לעשות את הסרטון אחרת? מסתבר שכן. למשל, לא לעסוק רק בחסרונות ובסיכונים בצבא אלא בעיקר ביתרונות של מסגרת השירות הלאומי. היא אמנם אינה מושלמת וחפה מבעיות, אבל נבנתה מראש כך שתתאים לבת הדתית.

אולי לוותר על כמה סצנות צבעוניות ממגדל השמירה בלילה ולהתמקד בנתונים ובמספרים היבשים שמדברים בעד עצמם. למשל: קרוב ל‑50 אחוזים מן הבנות הדתיות שהתגייסו העידו שנחלשו מאוד מבחינה דתית בצבא (סקר מכון 'דחף', פרופ' מינה צמח, אדר תשע"ד). מאות חיילות בצה"ל נכנסות להיריון בכל שנה, מתוכן 75 אחוזים מבצעות הפלה במימון מלא של צה"ל וממשיכות בשירות (מתוך נתוני חיל הרפואה). לאחרונה (מחשוון תשע"ז) התריע ראש אכ"א על עלייה מדאיגה בהטרדות המיניות בצה"ל: מספר התלונות הוכפל בחמש השנים האחרונות. מתוך מסמך רשמי של צה"ל: "חיילים וחיילות ישנים ביחד בעמדת שמירה. מפקדים נכנסים למגורי חיילות ללא התראה מוקדמת".

כל אלו מלמדים משהו על האווירה, השחיקה, הסחף והאילוצים שיש בצבא, ואולי מסבירים מדוע הרוב המוחלט של הרבנים והמחנכים לא מתפעל מהדיבורים ומההבטחות שבעזרתם מנסים למשוך את הבנות הדתיות, אלא עומד על כך שהמקום המתאים ביותר לבת דתית לתרום לעם ישראל הוא בשירות הלאומי.

הרב יוני לביא

מנהל מוקד 'חברים מקשיבים' לנוער ורב אולפנית ישורון