בשבע מהדורה דיגיטלית

כשהשוויון חשוב מהביטחון

קברניטי מערכת הביטחון משקיעים יותר מדי זמן בהשגחה על התבטאויות לא מספיק תקינות פוליטית של רבנים

יונתן ברנסקי , ז' בשבט תשע"ז

דווקא הוא נבחר לתפקיד אויב האומה? הרב יגאל לוינשטיין
דווקא הוא נבחר לתפקיד אויב האומה? הרב יגאל לוינשטיין
צילום: אתר 'בני דוד'

לאחר שהוחלט לאסור על סא"ל (במיל') הרב יגאל לוינשטיין להרצות בצה"ל, נחשף מכתב ששלח מנכ"ל משרד הביטחון אודי אדם.

במכתב הוא מבהיר שצה"ל ומשרד הביטחון לא יכירו יותר ברב לוינשטיין כראש המכינה הקדם-צבאית בעלי, והתנהלות רשויות הצבא מול המכינה תהיה אך ורק דרך הרב אלי סדן.

עילת ההחרמה היא עדויות לפיהן הרב לוינשטיין שב וקרא לקהילת הלהט"ב "סוטים". לדברי מנכ"ל משרד הביטחון מדובר ב"הערה חמורה הסותרת את ערכי צה"ל ובראשם כבוד האדם".

בעיניי, הדיון בתקינותה הפוליטית של ההתנסחות הוא שולי, ובכל זאת אתייחס לכך בסוף דבריי. השאלה המהותית היא מה הם התחומים שתחת אחריות צה"ל ומשרד הביטחון, ובמה הם משקיעים את זמנם.

מאז ומעולם היו ראשי מערכת הביטחון עסוקים בשמירה על ביטחון המדינה, בהגנה על גבולותיה ובהכנת הצבא למלחמה הבאה, כולל בתחום המנהיגות, הערכים ורוח הלחימה. מהיכרות אישית וקרובה אני יודע שכך הוא הדבר גם היום. אך קשה שלא להבחין בכך שבתקופה האחרונה צה"ל עסוק יותר ויותר בתחומים שונים מאלו שעליהם הוא מופקד על פי חוק. צה"ל עסוק בחינוך העם, בזיהוי תהליכים חברתיים ״מעוררי חלחלה״, בקידום ערכי השוויון, הכלת השונה ועוד. זאת על חשבון ערכים אחרים, מרכזיים ומובנים יותר לתפקודו של צבא.

דומה שערך הניצחון התחלף בערך השוויון. וכשהשוויון עומד בראש, לא פלא שראשי הצבא יוצאים למלחמה נגד מילה לא שוויונית ולא פלורליסטית שאמר רב בשיעור בפני אזרחים. גם אם נקבל את טענתם שדברי הרב לוינשטיין היו פוגעניים, בזה צה"ל צריך להתעסק? האם הגיוני שצה"ל ומשרד הביטחון משקיעים את זמנם היקר בניטור שיחותיו של הרב לוינשטיין בפני תלמידיו?

ואם בכל זאת צה"ל החליט לקחת על עצמו את תפקיד משטרת המחשבות, דווקא את הרב לוינשטיין החליטו להעניש? נֹעם דן, שאמרה בפני חיילים שמגילת אסתר היא מגילה הזויה, משוקצת ואלימה וטענה שברית המילה היא מנהג פגאני, לא הוחרמה ואף לא הושעתה. פרופ' יגיל לוי שהוביל קמפיין נגד ישיבות ההסדר והמכינות והשפעתן על צה"ל ואמר שהוא נמצא ״שמאלה יותר משוברים שתיקה״ – ממשיך להרצות בצה"ל ומהווה גורם בעל השפעה רבה בחיל החינוך. ליאור טל שהאשים את שר הביטחון ליברמן בפאשיזם,' ממשיך להרצות בצה"ל. פרופ׳ אורנה ששון לוי, שחתמה על עצומות הקוראות לסרבנות, הרצתה בצה״ל והובילה את עבודת המחקר של יוהל״ן בתחום המגדר, ועוד.

מכל המרצים בעולם, דווקא הרב לוינשטיין נבחר לתפקיד אויב האומה? סולם הערכים השתבש!

אגלה לקוראים שלאחר שהבעתי לאחרונה בתקשורת עמדה מקצועית וערכית נגד שילוב לוחמות בצה״ל, אמר לי ראש אכ"א שאם אני רוצה להמשיך לשרת במילואים, כדאי לי להימנע מאמירות כאלה. ראש אכ״א שתק כששאלתי אותו מיד האם הוא אמר את אותו המשפט למנכ״ל 'שלום עכשיו' הקודם או הנוכחי, אשר משרתים שניהם במילואים.

עצוב שדווקא הרב לוינשטיין סומן כקיצוני, בעוד שהוא באמת "ליברלי" מאוד. הרב לוינשטיין דורש שכשם שאנחנו לא נחנך בכפייה את החילונים בצה"ל לערכים שבהם אנחנו מאמינים, כך החילונים והפלורליסטים לא יחנכו בכפייה את הדתיים בצה"ל לערכים שבהם הם מאמינים. צה"ל הוא מקום שצריך לחזק את היחד. צה״ל הוא לא המקום למאבקים כאלה.

ועכשיו לגופה של האמירה. אפשר להסכים עם הכינוי "סוטים" ואפשר לחלוק. אישית אני מעדיף להשתמש בביטויים שאינם פוגעים באחרים, אך איני מרגיש שאני נמצא במקום שעליי לשפוט או לחלק ציונים לרבנים שגדולים ממני בחוכמה ובגיל.

אין חוק במדינה האוסר על אי תקינות פוליטית. אני בקי היטב בערכי צה"ל. אין שום סתירה בין התבטאות הרב לוינשטיין ובין ערך כלשהו מתוך ערכי צה"ל. כבוד האדם הוא ערך חשוב מאוד, אך הקביעה שדבריו פוגעים בערך זה היא דמגוגיה. זהו ערך מופשט, וכל משפט שפלוני יאמר על אלמוני יכול להיחשב כפגיעה בערך כבוד האדם.

לאחרונה נטען בבג"ץ שמצוות "אשת יפת תואר", כמו מצוות נוספות בתורה, פוגעת בכבוד האדם. ערך זה הוא סובייקטיבי במידה רבה, לכן ראוי למנכ"ל משרד הביטחון להיות זהיר הרבה יותר לפני שהוא ממהר לנופף בדגל כבוד האדם כדי להחרים את הרב לוינשטיין. היום זה ראש המכינה בעלי, מחר זה יכול להיות כל אחד מאיתנו: שמרנים, ליברלים, ימנים או שמאלנים.