המבחן של ממשלת נתניהו

מבחנה של ממשלת נתניהו לא יסתיים בהעברת חוק ההסדרה בשלוש קריאות בכנסת. את התירוץ "זה בג"ץ" אנחנו כבר לא מוכנים לשמוע. דעה.

שלמה פיוטרקובסקי , ט' בשבט תשע"ז

המבחן האמיתי של נתניהו ובנט
המבחן האמיתי של נתניהו ובנט
צילום: מארק ישראל סלם, פול, פלאש 90

הסיכוי לאישורו של חוק ההסדרה במליאת הכנסת השבוע הוא אכן גבוה למדי, אלא שככל הנראה בתוך יממות אחדות, אם לא פחות מכך, תוגש נגדו עתירה לבג"ץ.

בקואליציה נשמעים קולות נחרצים מאוד בנוגע להעברת חוק ההסדרה בכנסת, אך למרבה הצער כאשר מגיעים הדברים לשלב הבא כולם נאלמים דום.

נדמה שלרבים מדי בקואליציה נוח מאוד הסידור הבא: הם יעבירו את חוק ההסדרה, יאשרו אותו בשלוש קריאות, ואחרי חודשים מספר בג"ץ יפסול אותו. כך הם ירוויחו מכל הכיוונים: גם יצאו ימניים כדבעי שמוכנים בשביל ההתנחלויות לריב עם כל העולם וגם ישארו בלי חוק ההסדרה בספר החוקים של מדינת ישראל. התשובה לשאלה מה עלה בגורל החוק כבר מוכנה בפיהם: "זה לא אנחנו, זה בגץ. מה יכולנו לעשות?"

זה הזמן להבהיר לראשי הקואליציה הנוכחית, קואליציית נתניהו הרביעית, שאת התירוץ "זה לא אנחנו, זה בג"ץ" אנחנו לא מוכנים יותר לשמוע. שמענו אותו במגרון, שמענו אותו בעמונה, ואנחנו שומעים אותו בנוגע לתשעת הבתים בעפרה ולנתיב האבות. לא עוד!

כאשר נשיא ארה"ב, פרנקלין דלאנו רוזוולט, מאס בפסילת חוקי ה"ניו דיל" על ידי בית המשפט העליון של ארה"ב, הוא העלה יוזמה להרחבת בית המשפט העליון, שאם היתה נכנסת לתוקף היתה משנה מהותית את יחסי הכוחות בבית המשפט לטובתו. היוזמה, יש לציין, לא אושרה בקונגרס, אבל הרבה לפני כן היא כבר פעלה את פעולתה. שופטי בית המשפט העליון של ארה"ב הבינו מהר מאוד את הרמז, ונזהרו מאז הרבה יותר בכל מה שנוגע לפסילתם של חוקים. למעשה, כבר לא היה צורך ברפורמה שתכנן רוזוולט.

במקרה הישראלי יתכן שלא יהיה די באזהרות מעין אלו, ויהיה צורך בצעדים מעשיים. כאן עומד בדרך מי שמינה את עצמו בצעד אופורטוניסטי מרהיב (שעליו תוכלו לקרוא כאן) מי שמינה את עצמו ללורד שומר החותם של מערכת המשפט הישראלית, משה כחלון. כחלון סבור משום מה שאזרחי ישראל לקו בשנים האחרונות באמנזיה חריפה, ולכן מאמין שאנחנו נאמין שמדובר באידיאולוגיה אמתית ולא בניסיון מביך לקרוץ אלקטורלית לחלקים בשמאל הישראלי. לכחלון נוסף, אגב, ידיד חדש בקואליציה, אביגדור ליברמן, שגם על הדרך שהוא מתווה לעצמו מהימין הקשה לחיקו החמים של המרכז המפנק עוד נצטרך לכתוב פעם.

המבחן במקרה זה יהיה של שרי הימין, הליכוד והבית היהודי, ובראשם נתניהו ובנט. לחץ מאסיבי מספיק מצידם יביא את הקואליציה להגדיר לבג"ץ גבולות ברורים. ברגע שכחלון את ליברמן יבינו שהאלטרנטיבה היא בחירות הם יתיישרו עם המגמה להגבלת כוחו של בג"ץ. לא יושבים שם אנשים שזו אידיאולוגיה אמתית עבורם. הם רק חייבים להבין שזו האלטרנטיבה.

הציבור מצידו חייב להבהיר לליכוד ולבית היהודי שנגמרו התירוצים. אם שופטי בג"ץ לא מבינים מה צריכים להיות גבולות הכוח שלהם המערכת הפוליטית חייבת להבהיר זאת עבורם. את התירוץ "זה בג"ץ" לא נקבל יותר. נקודה.