"הדרכת התורה נקבעת ע"י גדולי ישראל"

הרב יהושע שפירא תוקף את אלו הטוענים כי ישנה הנהגה רבנית המתירה שירות בנות בצבא, וקורא לצה"ל להפסיק לפגוע ברבנים.

ערוץ 7 , ט' בשבט תשע"ז

הרב יהושע שפירא
הרב יהושע שפירא
שלומי שלמוני

הרב יהושע שפירא, ראש ישיבת רמת גן ומרבני 'חותם', מסביר את עמדתו בנוגע לגיוס בנות לצה"ל בעקבות סערת סרטון גיוס הבנות של ארגון 'חותם'.

"במסגרת הדיון שהתעורר אנחנו צריכים לחזור ולהדגיש כי אנחנו מנהלים את דרכנו על פי התורה", אומר הרב שפירא.

לדברי הרב שפירא, "הדרכת התורה לא נקבעת על ידי מורים במדרשות, או במקומות כאלה ואחרים, אלא רק על ידי גדולי ישראל. רבותינו מקיר לקיר פסקו שהדרך הנכונה של בת בישראל היא לא ללכת לצבא. זה הדבר המשמעותי. אפילו הידיעה המזעזעת ש40% מהבנות מתקלקלות בצבא, משנית בשאלה מה התורה מדריכה אותנו. התורה מדריכה אותנו בצורה ברורה לא להתגייס לצבא. אנחנו אנשי תורה ואמונה, צועדים והולכים בדרכה של תורה".

בנוגע לארגונים הפועלים בשנים האחרונות בכדי לעודד גיוס בנות ותולים זאת בעידוד רבני, משווה זאת הרב שפירא לעולם המקצועי, עם מימד נוסף כמובן.

"כל אדם שנתקל בבעיה מסוימת וצריך בעל מקצוע, ככל שהבעיה יותר רצינית ורחבה, כך הוא לוקח בעלי מקצוע יותר מנוסים. אדם שיש לו משפט שחייו תלויים בו, לא לוקח עורך דין מתחיל. גם בנושא הרפואי, אם יש ויכוח בין רופא צעיר לבין רופא ותיק ומנוסה, בוודאי שלא מקשיבים לרופא הצעיר. כך גם בנושאים התורניים, אלא שבתורה נוסף עניין יותר עמוק והוא שבכל מקצוע העיקר הוא החכמה שלו. בתורה, רק מי שיראתו קודמת לחכמתו, חכמתו מתקיימת. לכן אנחנו הולכים רק אחרי כאלה שיראתם קודמת לחכמתם, והם כמעט כולם פה אחד ענו ואמרו שלא ללכת לצבא. לא יעזרו רופאים צעירים בשאלה הזאת".

דיון על גיוס בנות לצה"ל מתוך כנס ירושלים בהשתתפות הרב יהושע שפירא

במענה לשאלת בנות רבות המעוניינות לבדוק את הנושא לצורך ניסוי ותהייה, במסגרת הפתיחות הכללית שיש בציבור הדתי, הרב שפירא מוחה על כך בתוקף. "האם גם בשאר האיסורים נרצה לבדוק? נלבש שעטנז עד שנבין לבד שזה אסור? התורה לא אומרת לאנשים לנסות, אלא מה נכון ומה לא נכון. כל דברי התורה הן הדרכות שבאות ממעמקי הקודש והן מאירות המציאות".

את הטענות לפיהן עצם הדיון פוגע בחוסן הצבאי, מפריך הרב שפירא ומגלגל חזרה בלי להסס. "הדרך שבה הצבא מנהל את הסוגיא הזאת עם פגיעות חוזרות ונשנות בעולם התורני, עם בעיות קשות בשטח, בוודאי פוגעת ביכולת להמשיך יחד בשלווה ובשקט. אנחנו מחויבים לזעוק. כל הדרמה הזאת מיותרת וצריך להפסיק לשים את המשקל הכבד על הבנות הדתיות. צריך להפסיק לקרוא לרבנים 'צווחנים'. כל אלה הורסים את צה"ל. אנחנו צריכים לחזור יחד באהבה".

צה"ל צריך להבין שאנשי התורה הם אנשים שממשיכים את מסורת ישראל סבא והם ימשיכו גם לדורות הבאים. צריך להמשיך ללכת יד ביד כמו שהיה ועוד יותר ממה שהיה. הציבור הדתי מוכיח את מסירותו, שותפותו ונאמנותו. גם אחרי שקיבל מכות כואבות כמו בגוש קטיף, הוא ממשיך להתגייס ליחידות הכי קרביות ונותן את עצמו בלב ונפש והוא רוצה תמיד להיות יחד. היחד הזה מופר כשפוגעים בתורה והוא יחזור כשזה יפסק", קובע הרב שפירא.

"אנחנו מצפים שכבוד התורה יחזור ויחד אתו האהבה והאחווה והיכולת לעבוד ביחד מתוך הבנה שיש לנו שונות ואנחנו נותנים בראש ובראשונה לתורה את מקומה ואת כבודה – ממילא היא תיתן את כל המסירות שלה ואת כל התרומה המופלאה שלה לצה"ל שאין לה אח ורע".