הנהלת אושוויץ מבקשת להיעזר בנאצים

במוזיאון אושוויץ קוראים לפושעים נאצים ליצור קשר אם ידוע להם על חפצי ערך ומסמכים שנשדדו מיהודים במהלך השואה ולא נתגלו עד היום.

חיים לב , ט' בשבט תשע"ז

אושוויץ
אושוויץ
Thinkstock

מורת רוח בקהילה היהודית בפולין לאחר שהנהלת מוזיאון אושוויץ הודיעה כי היא מעוניינת ליצור קשר עם פושעים נאצים שעדיין נותרו בחיים אם הדבר יסייע להניח את היד על חפצי אמנות.

מדובר בחפצי ערך שונים ומסמכים שנשדדו מיהודים במהלך השואה וטרם נתגלו עד היום. בדבריה מבטיחה הנהלת המוזיאון לשמר את זהותם של הנאצים בסודיות ולא להסגירם לשלטונות.

מנהל המוזיאון, פיטר סייבינסקי, התראיין לכלי תקשורת באירופה ואמר כי הוא מבקש מאזרחי גרמניה ואוסטריה שיש להם קרובי משפחה או הורים שעבדו במחנה אושוויץ כשומרים או בתפקיד דומה וכן לאזרחים ששימשו בעצמם בתפקידים במקום, והצליחו להסתתר, שייצרו קשר עם המוזיאון וימסרו את המסמכים או החפצים שנטלו מאושוויץ בסיום המלחמה, והוא מבטיח שישמור על חיסיון מלא של פרטיהם וזהותם של מוסרי החומר.

ההכרזה זכתה לביקורת חריפה בקרב יהודי פולין שכן המוזיאון הוקם מתוך מטרה להזכיר לעולם את מעשי הפשיעה והרציחות של הנאצים ולא כדי לסייע לרוצחים להישאר חסויים, גם אם תמורת זאת ימסרו חפצי ערך שנשדדו.

מנהל המוזיאון סייבינסקי, אמר שברשות המוזיאון מצויים כיום רק חפצים ומסמכים שנמסרו על ידי אסירים לשעבר ששהו במחנה אושוויץ. אך ההערכה היא כי מרבית החפצים מצויים בידיהם של פושעי מלחמה נאצים לשעבר שעבדו בפועל באושוויץ ולא הועמדו לדין.