פסיפס בבתי כנסת - טרנד מתחדש

מדוע גבאים מעדיפים לפאר את בית-הכנסת באמצעות פסיפס? הטרנד החדש שחוזר לבתי הכנסת.

תוכן שיווקי , ט' בשבט תשע"ז | עודכן: 11:34

בית-הכנסת בביריה
בית-הכנסת בביריה
אילון מוזאיקה

בבתי כנסת עתיקים בארץ ישראל נתגלו פסיפסים בני אלפי שנים, ובהם מוטיבים בעלי משמעות יהודית כמו שבטי ישראל, מנורה, שופר, ברכות ועוד. בימים בהם היכולות הטכניות הוגבלו לעבודת כפיים בעזרת מכשירים פשוטים, הפסיפס היה אחת האפשרויות היחידות לפאר מבנים וחללים.

עד מהרה הוא הפך לסמל של עושר, מסורת, יופי ואמנות. השימוש העיקרי בו במבני קודש כמו בתי כנסיות, מקוואות, ישיבות ועוד – ובבתיהם של עשירי העם. בשנים האחרונות חלה פריחה מחודשת של אומנות הפסיפס. בבתי כנסת רבים, בארץ וברחבי העולם, משלבים פסיפס אמנותי מודרני ורפליקות (תעתיקים) מתוך פסיפסים מקוריים שנחשפו בחפירות ארכאולוגיות.

להזמנות לחצו כאן

רפליקות פסיפס

מימין-פסיפס "שלום על ישראל", יריחו. משמאל-פסיפס ארון הקודש, בית אלפא. רפליקות אילון מוזאיקה

מדוע הגבאים מעדיפים להחזיר את עטרת הפסיפס ליושנה, ולפאר את בתי הכנסת באמצעותו?

פאר והדר – פסיפס אמנותי הינו מלאכת עבודת יד, המתבצעת על ידי אמני מוזאיקה מנוסים. כל אבן נחתכת ומשובצת בהתאמה למקום המיועד לה, עד שלבסוף מתקבלת יצירת פסיפס מרהיבה, אמנות ייחודית המשדרת מסורת, מתקשרת לארץ ישראל ולעברנו המפואר בה.

יצירות פסיפס מתאפיינות בדוגמאות ואלמנטים יהודיים כמו מגני דוד, מנורת הקודש, ירושלים על חומותיה ומגדליה בשלל דוגמאות, שבעת המינים, שנים עשר השבטים, פסוקים מן המקורות ועוד.

עמיד לאורך שנים - הפסיפס העשוי מאבן טבעית אינו נהרס, דוהה או מתבלה ברבות השנים. גם היום מוצאים פסיפסים בני אלפי שנים שהותקנו בעבר בבתי-כנסת עתיקים. פסיפס איכותי הוא קישוט המפאר את המבנה כל ימי קיומו. גבאים רבים מעדיפים להשקיע ולפאר את בית הכנסת בפסיפס, אמנות שתישאר רעננה ותפאר את בית הכנסת עד ביאת גואל, בעזרת השם.

הנצחה נצחית – את שמותיהם של התורמים נהוג לשבץ בפסיפס בחלק מיצירת האמנות – בעזרת כיתוב אבנים. עובדה זו גורמת לתורמים רבים, המעוניינים להנציח את זכר יקיריהם, להעדיף לתרום דווקא פסיפס – לפאר את בית הכנסת. הם יודעים שהנצחה זו תעמוד לשנים ארוכות, וזכות הידור בית הכנסת תעמוד להם ולנשמות היקרים להם, לנצח.

מיקום – את הפסיפס האומנותי ניתן להתאים כמעט לכל מקום בבית הכנסת: קירות, תקרה, רצפה – פנים וחוץ - וגם בתוך היכל הקודש. היתרון העיצובי של הפסיפס הוא התאמתו לכל חלל וצורת מבנה, כך שיוסיף פאר ונוי בכל גודל שיעוצב.

%d7%a4%d7%a1%d7%99%d7%a4%d7%a1-%d7%94%d7%99%d7%9b%d7%9c-%d7%94%d7%a7%d7%95%d7%93%d7%a9-1024

פסיפס בהיכל הקודש, בית כנסת שבת אחים, קריות. אילון מוזאיקה

התקנה מהירה – את הפסיפס יוצרים בעבודת-יד במפעל המוזאיקה, לעיתים במשך שבועות ארוכים. צוות של אמנים שוקד על המלאכה המורכבת ויוצר פסיפס אותנטי, אמנותי, מסורתי או מודרני – על פי הדרישה. עם זאת, תהליך ההתקנה עצמו הינו קצר יחסית (שעות, עד ימים בודדים) תוך שמירה על הציוד וניקיון בית הכנסת. מעלה זו מצטרפת אף היא לרשימת הסיבות, בשלהן יעדיפו גבאים יצירת פסיפס שתפאר את בית הכנסת, על פני עבודה אחרת העשויה להפריע לפעילות בבית הכנסת.

פתרון עיצובי – הגמישות העיצובית, מצד אחד, והעמידות הגבוהה מהצד השני, גורמת לאדריכלים, יזמים וקבלנים רבים להשתמש ביצירת פסיפס כאלמנט שונה וייחודי, בין אם בחלקו החיצוני של המבנה, ובין אם כמוקד עיצובי בפנים האולם. האפשרויות שפותח פסיפס אבן טבעית בפני המעצב הן נרחבות ביותר, וכמעט אינן מוגבלות כלל.

תחזוקה – יצירת פסיפס איננה דורשת תחזוקה מיוחדת, טיפול מיוחד או שימור. היחס אליה הוא כאל חלק מן הקיר, הרצפה או תקרת המבנה. כמו כן, מכיון שהיא חלק מן המבנה – אין צורך בביטוח מיוחד עבורה.

הדמיה פסיפס
הדמיית פסיפס, בית כנסת שערי לימוד, בית שמש

הכתבה באדיבות אילון מוזאיקה טלפון 04-9858125