כשמדובר בבדואים, בג"ץ מגלה הבנה

השופטים קבעו כי צווי הריסה נגד בנייה בלתי חוקית של בדואים לא ימומשו, והסכימו לגבש ''פתרון שיאפשר הסדרת מגורים ומחייה לעותרים".

ערוץ 7 , ט' בשבט תשע"ז

השופט עוזי פוגלמן
השופט עוזי פוגלמן
צילום: אורי לנץ, פלאש 90

בג"ץ פסק היום (ראשון) כי בתיהם של 21 בדואים בני שבט הג'אהלין המתגוררים בין מעלה אדומים ואבו דיס לא יהרסו במשך שלושים יום, על אף שהוצאו להם צווי הריסה, כדי לגבש ''פתרון מוסכם שיאפשר הסדרת מגורים ומחייה''.

נציין כי הבדואים דרשו בעתירתם להקפיא את צווי ההריסה עד אשר ימצא פתרון הולם לסוגיית התכנון והבניה במתחם שבו הם מתגוררים, ועד לסיום הכנת תוכנית מתאר אשר תאפשר בנייה כדין באזור.

השופטים אסתר חיות, עוזי פוגלמן ודפנה ברק קבעו כי "בהינתן נתוניה ומאפייניה של קבוצת העותרים, ראוי לבחון את האפשרות לפתרון מוסכם שיאפשר הסדרת מגורים ומחייה לעותרים בגדר הוראות הדין".

השופטים קיבלו את הצעת בא כוחם של העותרים, עו"ד שלמה לקר, ולפיו העותרים יגישו בקשה ליחידת הפיקוח, לראות אם ניתן להסדיר את המתחם והאם ניתן לדחות את הצווים עד לאחר ההסדרה.

הוסכם כי הצווים בכל מקרה לא ימומשו עד אשר יחלפו שלושים הימים מן המועד שבו תינתן לבדואים ההחלטה בבקשה זו.

השופטים הדגישו כי ככל שהמדינה לא תסדיר את הנושא, שערי בית המשפט פתוחים לבני השבט.

בתגובה לדברים אומר עו"ד איתמר בן גביר כי "אכן שערי בית המשפט העליון פתוחים בפני בני השבט אך לא היו פתוחים מספיק בפני תושבי עמונה, כמו גם תושבי המאחזים ביהודה ושומרון. יש בעיה קשה להנהיג דין אחד ליהודים ודין אחד לבדואים והתחושה הקשה מההחלטה היום כמו גם מעשרות החלטות דומות היא כי מדובר במדיניות מפלה ובעייתית.

"היה ראוי שכפי שבית המשפט גילה רגישות יוצאת דופן ואפשר לבני השבט פרק זמן להסדיר את ההתיישבות ואף הוסיף והדגיש כי אין לפנותם לפני שיעשו כן, כך היו השופטים פועלים בעניין עמונה''.

בן גביר הדגיש, ''שרת המשפטים חייבת להוביל לבחירת שופטים רבים ונוספים לבית המשפט שישקפו את הדעות הרווחות במדינת ישראל, אחרת תחושת חוסר האמון של הציבור במדינת ישראל כלפי בית המשפט רק תגבר".