מאות בהלוויית ניצולת השואה הערירית

אזרחים רבים נענו לקריאה ברשתות החברתיות והגיעו להלוויה של קלרה ז''ל, ניצולת שואה שנותרה ללא משפחה. צפו

יוני קמפינסקי , ט' בשבט תשע"ז

ההלוויה הערב
ההלוויה הערב
צילום: אלן מלכה

מאות אנשים השתתפו הערב (ראשון) בהלוויתה של קלרה ז''ל, קשישה ערירית ניצולת שואה בבית העלמין ירקון.

משעות הצהריים נפוצה ברשתות החברתיות הודעה על ניצולת שואה ערירית אשר הלכה לעולמה.

בהודעה נכתב כי יש חשש שלא יהיה מניין בהלוויה והציבור התבקש לעשות מאמץ ולהגיע כדי ללוותה בדרכה האחרונה. כאמור עשרות אזרחים טובים נענו לקריאה והשתתפו בהלוויה. בין המשתתפים היו גם חברות הכנסת איילת נחמיאס-ורבין ומיכל רוזין.

גילי כהן, שמתנדבת ב''עמותה לעזרה מיידית לניצולי שואה", הכירה את קלרה במסגרת עבודתה בעמותה והיא וחבריה ליוו את קלרה עד יומה האחרון.

"קלרה אהובה שלנו", ספדה כהן שיזמה את הקריאה לציבור להשתתף בהלוויה, "יום חורפי אחד, נכנסת אלינו ללב. שם בחדר במחלקה הפנימית באיכילוב שכבת ללא תנועה בנשימות כבדות וביקשת למות. לא מצאת טעם לחיים. סבלת מספיק".

"שורדת שואה גיבורה, שרדת דברים איומים", המשיכה והספידה, "את מסעות הצבא האדום שרדת על גבך הקטן. כשהמלחמה פרצה היית ילדונת". גילי כהן סיפרה בהספד שלקלרה לא היו הרבה זיכרונות והיא והחברים הנוספים בעמותה ראו בה "אשת מסתורין".

"הטוב שבך נשקף אלינו דרך עיני הים הכחולות שלך", סיפרה כהן, "נוצרה סביבך קבוצה מגובשת, והאחות בבית החולים אמרה- אלו המלאכים של קלרה... עם הזמן השתכנעת שיש שוב טעם לחיים".

"בשם כל קבוצת המלאכים של קלרה שליוו אותך עד יומך האחרון, עד כלות הנשימה והנשמה, נבקש סליחה אם לא ראינו הכל, סליחה שלא ידענו עלייך הכל. סליחה על העוול שנגרם לך ע"י מדינה שלא יודעת להעריך את מי שבאמת מגיע להם לחיות ולמות בכבוד. מי שבזכותם אנחנו כאן. מי שבנה את המדינה ואותנו".

"אני רוצה לומר לך סבתא אהובה שלנו –תודה. תודה על שעור לחיים. תודה שאהבת חזרה בלי תנאים. תודה על חיוך ומגע. תודה על ההזדמנות לתת לך מעט כל כך לעומת מה שבאמת מגיע לך".

אלן מלכה, חובש מתנדב באיחוד הצלה, אשר הגיע עם מתנדבים נוספים לחלוק כבוד למנוחה סיפר ״מהרגע שקראתי את ההודעה החלטתי להשתתף בלוויה. זה נגע לי בלב. מלכה מוסיף כי ״אנחנו באיחוד הצלה פועלים למען ניצולי השואה גם בשגרה במסגרת פרויקט ׳תן כבוד׳. במסגרת הפרויקט חובשים שלנו מגיעים לפחות אחת לשבוע לבתיהם של ניצולי שואה, מבצעים להם בדיקות רפואיות ומפיגים לו את בדידותם".