ניצחון להתיישבות ביו"ש
חוק ההסדרה אושר בכנסת

חוק ההסדרה עבר בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת ברוב של 60 לעומת 52 מתנגדים. ההצבעה התקיימה ללא נוכחותו של ראש הממשלה.

ערוץ 7 , י' בשבט תשע"ז | עודכן: 23:00

חוק ההסדרה עבר בקריאה שניה ושלישית
חוק ההסדרה עבר בקריאה שניה ושלישית
צילום: Yonatan Sindel/FLASH90

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) את חוק ההסדרה בקריאה שנייה ושלישית. החוק עבר ברוב של 60 לעומת 52 מתנגדים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו לא נכח בהצבעה וחבר הכנסת בני בגין הצביע נגד החוק.

האופוזיציה הודיעה כי הסירה את כל ההסתייגויות שהגישה לחוק והיא גם מעדיפה שלא לשאת נאומים למעט דברי ח"כ יצחק הרצוג - במחאה על כך שהחוק יאושר.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אמר בתגובה לאישור החוק, "זהו יום היסטורי להתיישבות ולמדינת ישראל. היום הזה מדינת ישראל קבעה שפיתוח וקידום ההתיישבות ביהודה ושומרון הוא אינטרס ישראלי כפי שמצוין בסעיף המטרה לחוק. החוק קובע שבמקרים בהם מדינת ישראל שלחה את בניה בתום לב להתיישב על אדמות שהם לא אדמות מדינה בעל הקרקע יפוצה כמו במדינת ישראל הקטנה ולא נצטרך חלילה לפנות עוד יהודים מביתם בנחלת אבותינו. מכאן ממשיכים להחלת הריבונות ולהמשך בניה ופיתוח ההתיישבות בכל מרחבי הארץ".

ח"כ יואב קיש (הליכוד) אמר "ההסדרה הוא חוק מוסרי וצודק. ממשלת הליכוד עומדת בהבטחתה לבוחריה, להתיישבות היהודית ביהודה ושומרון ולעם ישראל כולו. אני מאמין שעל אף הביטחון הרב של מתנגדי החוק, בג״ץ לא יפסול את החוק וסוף סוף נביא לנורמליזציה בהתיישבות".

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) מסר, "דבר גדול נפל בישראל. כנסת ישראל אישרה את חוק ההסדרה של ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, בארץ ישראל. זו היסטוריה וזו המציאות שעם ישראל שב לארצו".

"לא יעזור לדיקטטורה של אליטת המיעוט של בג"ץ, גם אם תנסו לבטל את החוק, רוב עם ישראל ונבחריו, מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית, חוקקה את החוק ותשוב ותחוקק את הסדרת עם ישראל בארצו", דברי ח"כ יוגב.

יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי מסרה, "זהו יום היסטורי עם אישורו של חוק היסטורי. בתיהם של אזרחים שבנו את ביתם ביהודה ושומרון בעידוד ממשלות ישראל לא יהיו עוד מטרה עבור ארגוני השמאל הקיצוני שחותרים להרוס ולפגוע בהתיישבות. נשיאת בית המשפט העליון צריכה להבין שלבג"צ אסור להיגרר ולהתערב בחוק שעוסק בסוגיה מדינית מובהקת. במידה וזה יעשה, נפעל לקידום פסקת ההתגברות ולקידום החלת החוק הישראלי ביהודה ושומרון".

חברת הכנסת שרן השכל (הליכוד) מסרה, "סוף כל סוף חוק וסדר לתושבי יהודה ושומרון שמתמודדים כבר שנים עם מצב של חוסר ידיעה בנוגע לעתידם וחקיקת 'טלאי על טלאי'. אני שמחה שתושבי יהודה ושומרון יוכלו לישון בשקט ולדעת שהעברנו היום חוק שמסדיר את עתידם".

היישוב עפרה בירך את ראש הממשלה בנימין נתניהו, השרים נפתלי בנט ואילת שקד ושרי הממשלה וחברי הכנסת שהצביעו בעד חוק ההסדרה. "חוק הסדרה הינו צעד ראשון והכרחי בהפיכת אזרחי ישראל ביהודה ושומרון לאזרחים שווי זכויות, כמו שאר אזרחי המדינה. היישוב עפרה מצפה מראש הממשלה והשרים להפוך לאלתר את החוק החשוב לעשייה של ממש בשטח. יש להסיר את האיום המשפטי מעל ההתיישבות לאפשר לחייל יהודה הישראלי לשוב ולהשתקם בביתו בעפרה ולהקנות ליישוב עפרה את הזכות הבסיסית של התפתחות נורמאלית וטבעית".

מפלגת האיחוד הלאומי בירכה את החלטת הכנסת, "זהו יום היסטורי שמסמן שינוי כיוון במדינת ישראל. זהו צעד ראשון בדרך לריבונות מלאה ביהודה ושומרון. החוק הינו בשורה לאלפי משפחות ביהודה ושומרון שמעתה יפסיקו להיות אזרחים סוג ב'. חוק זה לא היה עובר לולא מאבקתם הצודק של תושבי עמונה האמיצים, שנלחמו על ביתם עבור שאר תושבי יהודה ושומרון".

שר התיירות יריב לוין (הליכוד) מסר, "הלילה החזרנו את מושכות ההובלה לידנו שלנו - חוק ההסדרה אושר. השלמת תהליך החקיקה של חוק ההסדרה, אותו יזמתי לראשונה, חשוב מאין כמוהו. למתיישבים ביהודה ושומרון, אותם שלחו ממשלות עבר אל מקום מושבם, נעשה עוול גדול במשך זמן רב מדי. הלילה דאגנו לתקן את העוול שנוצר והסדרנו את מעמדם – אחת לתמיד".

משה סוויל, מ"מ ראש מועצת גוש עציון, הגיב לאישור החוק ואמר "הניתוח הצליח – אבל החולה עדין במצב קשה. חוק ההסדרה שעבר כעת נותן מענה חלקי בלבד לעוול ואי צדק של שנים רבות. תושבי יהודה ושמרון, אזרחי מדינת ישראל מופלים לרעה מידי יום כאשר הם נדרשים לעמוד בכל החובות המוטלות על אזרחים ואינם זוכים להגנות רבות להם זכאי כל אזרח מכח החוק. רק החלת הריבונות, על כל היישובים תעביר את המסר הברור שאנחנו כאן לנצח, ותתקן את המצב".

צעירי הליכוד בירכו את ראש הממשלה וחברי הקואליציה על העברת חוק ההסדרה. "במדינה דמוקרטית ומתוקנת על הרשות המחוקקת לחוקק, על הרשות המבצעת לקבוע מדיניות ועל הרשות השופטת לשפוט.
אם בג״צ יבחר לפסול את חוק ההסדרה זו תהיה פגיעה חמורה בעקרון הפרדת הרשויות וסכנה דמוקרטיה הישראלית".

יוסי דגן ראש מועצת שומרון שהמתין ביציע המליאה עד לאישור החוק מסר, "חקיקת חוק ההסדרה תהווה תיקון עוול מחפיר כלפי תושבי יו"ש, אשר מזה 50 שנה חיים תחת שלטון צבאי וסובלים מאפלייה מתמשכת. ומפגיעה בעקרון השוויון בפני החוק. הערב אנחנו מוודאים שהעוול הזה יתוקן בהעברת חוק ההסדרה בקריאה שנייה ושלישית. הגיע הזמן לתקן".

מנגד, בשמאל הקיצוני זועמים על אישור החוק. חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ) אמרה "היום הזה יזכר בדפי ההיסטוריה כיום שבו מחנה הימין החליט לתת חותם לגניבת קרקעות פלסטיניות פרטיות על ידי מדינת ישראל. החוק הזה נוגד את ערכיה הדמוקרטיים והיהודיים של מדינת ישראל- שיוויון בפני החוק הוא ערך היסוד בכל דמוקרטיה שמכבדת את עצמה, ו'לא תגנוב' הוא אחד מעשרת הדיברות. ממשלת בנטיהו תיזכר במרוץ הזמן כממשלה שהעדיפה לספק את האינטרסים הפוליטיים של מיעוט מתנחלי משיחי מאשר את האינטרסים הפוליטיים של כלל הציבור הישראלי".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ הרצוג אמר מעל במת הכנסת, "בנימין נתניהו מועל בתפקידו בחוקקו את החוק הזה, מועל במפעל הציוני. ההצבעה לא החלה. יש עוד כמה דקות כדי לעצור את רכבת האימה הזו לפני שתצא לדרכה. הרכבת הזו יוצאת מכאן ותעצור בתחנה הסופית האג, ומקרונותיה יצאו כתבי אישום בינלאומיים נגד חיילים וקצינים יהודים וישראליים. על כתבי האישום הללו יהיה חתום ראש ממשלת ישראל. בנימין נתניהו. בלפור החדש. תעצור ביבי. תעצור".

הרצוג טען כלפי נתניהו, "אני רוצה לומר חד וברור: ההצבעה הערב אינה הצבעה בעד או נגד המתיישבים, אלא בעד או נגד האינטרס הכללי של ישראל. ממשלת ישראל והקואליציה מחוקקת הערב חוק שהוא סכנה חמורה לישראל. חוק שמייצר סיפוח דה-פקטו בניגוד לכל ההתחייבויות הבינלאומיות של ישראל".

"החוק הזה מאיים על מפעל ההתיישבות כולו. כך קבע היועץ המשפטי לממשלה. החוק הזה מנוגד לדין הישראלי, מנוגד לדין הבינלאומי ומנוגד לכל חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה. לא היה כדבר הזה בהיסטוריה של המדינה שהכנסת מצביעה בניגוד מוחלט לחוקי המדינה, בניגוד מוחלט לדעתם של היועצים המשפטיים הבכירים בממשלה ובניגוד למשפט הבינלאומי", סיכם הרצוג.

הוא הוסיף, "החוק הזה יהיה רשום על שמו של כל אחד ואחד מנבחרי הציבור שיבחר היום לתמוך בחוק וזה לא יסלח. יש חוקים שדגל שחור מתנוסס מעליהם. זה בדיוק החוק הזה. כשאנחנו ניבחר זה יהיה החוק הראשון שנבטל. אנחנו נשמור על מדינת העם היהודי כך שתישאר לנצח מדינת העם היהודי".

מיד אחריו עלה לנאום השר אופיר אקוניס, שצידד בחוק ודבריו שוסעו שוב ושוב על ידי חברי האופוזיציה."על 40 המשפחות שפונו מעמונה יבואו לשומרון וליהודה 400 משפחות. על תשעה בתים שיפונו בעפרה, ייבנו 900 בתים. ועל כל חצי מיליון ישראלים שכבר גרים ביהודה ושומרון - יבואו עוד חצי מיליון".

השר זאב אלקין תקף את יו"ר האופוזיציה ואמר:" הזוי בעיניי שיו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג קורא היום להעמיד לדין בהאג את ההנהגה הישראלית, כשבזמנו אבא שלו, כשגריר ישראל באו"ם, ידע להילחם בחורמה כנגד החלטות לא צודקות ואף לקרוע אותן מעל במת האו"ם כמחאה על כך".

"הרקע לחוק הוא בין השאר מכך שהרשות הפלסטינית גוזרת גזר דין מוות למי שמוכר קרקעות ליהודים או מסכים לקבל מהם פיצוי על קרקע. חוק ההסדרה בא לסייע גם למתיישבים וגם לאותם פלסטינים ולכן הייתי מצפה מחברי באופוזיציה דווקא לתמוך בחוק ולצאת כנגד אבו מאזן שמאפשר לחוק כזה להתקיים ברשות הפלסטינית ולא לעודד אותו להמשיך במדיניות זו. מדינת ישראל אפרטהייד? רשות פלסטינית זה אפרטהייד עם חוק גזעני אנטישמי ועל זה אתם שותקים?", תהה אלקין.