עתירה ראשונה נגד חוק ההסדרה

בעתירה שהגישו ערבים וארגוני שמאל קיצוני נטען כי "החוק מפקיר את זכויות הפלסטינים ומאפשר את נישולם מקניינם הפרטי למען מתנחלים".

שלמה פיוטרקובסקי , י"ב בשבט תשע"ז

ההצבעה על חוק ההסדרה במליאה
ההצבעה על חוק ההסדרה במליאה
צילום: יונתן סינדל. פלאש 90

17 רשויות מכפרים ועיירות ביו"ש ושלושה ארגוני שמאל-קיצוני עתרו היום (רביעי) לבג"ץ בדרישה לבטל את חוק ההסדרה בטענה שהוא נוגד את המשפט הבינלאומי ובלתי-חוקתי.

עורכות הדין סוהאד בשארה ומאיסאנה מוראני ממרכז עדאלה, ועו"ד סלימאן שאהין ממרכז ירושלים לזכויות אדם טענו בעתירה כי החוק מפר באורח חמור את זכויותיהם לקניין של תושבים פלסטינים בגדה המערבית.

"החוק הזה הופך את זכויותיהם הבסיסיות של הנתינים הפלסטינים בגדה המערבית להפקר ולחסרות כל הגנה משפטית בכך שהוא מאפשר את נישולם מקניינם הפרטי למען מתנחלים ישראלים בגדה המערבית ועל בסיס השקפה אתנית-אידאולוגית", טענו עורכות הדין.

לדבריהן, ''תכליתו המוצהרת והברורה של החוק, אשר מבקשת להעדיף אינטרסים של קבוצה אחת על בסיס אתני ומובילה לנישולם של הפלסטינים, לא מותירה ספק שחוק זה נופל בגדר האיסורים המוגדרים כפשעים".

באשר לתקפותו של החוק ביהודה ושומרון, נטען בעתירה כי החוק אינו תקף משום שהוא משעה את נורמות המשפט הבינלאומי: "החוק הנדון שולל באופן מוחלט את ההגנות שבמשפט הבינלאומי ההומניטרי על הזכות לקניין, דרך נורמה חקיקתית ישראלית הפוגעת בזכויות של תושבים מוגנים בשטחים הכבושים. המשפט הבינלאומי ההומניטארי מטיל איסור על מדינת ישראל, כמעצמה כובשת, לנצל שטחים כבושים לצרכיה הפוליטיים ולצרכי אזרחיה, כולל בניית התנחלויות".

עוד נטען בעתירה כי החוק פוגע בכבודם של הפלסטינים תושבי יהודה ושומרון: "החוק אינו מוביל רק לפגיעה בקניינם הפרטי של הפלסטינים אלא הוא מבקש לפגוע בזכותם לכבוד על ידי כך שהוא מסביר ללא היסוס כי האינטרסים של ההתנחלויות והמתנחלים היהודים הישראלים בגדה המערבית גוברים ועליוניים על זכויותיהם של הפלסטינים ועל כן מותר לנשלם".

הארגונים העותרים צירפו לעתירה תצלומי אוויר של יישובים יהודיים שיושבים לטענתם על קרקעות של המועצות הכפריות והעיריות הפלסטיניות, וציינו כי יוזמי החוק קבעו מראש רשימת יישובים אשר באמצעות החוק יופקעו לטובתם קרקעות פלסטיניות פרטיות.

"מדובר ברשימה ראשונית של יישובים אשר ליוזמי החוק ידוע כבר כיום כי הבנייה בהם הינה על קרקע פרטית וכי ישנם אנשים אשר דורשים לקבל חזרה את זכויותיהם בקרקע", נאמר בעתירה הדורשת את ביטולו של חוק ההסדרה.