למה אין שירותים במערת המכפלה?

מדוע מערכת הביטחון מונעת הצבת שירותים במתחם מערת המכפלה עבור רבבות היהודים שפוקדים את המקום הקדוש במהלך השנה?

אלירן אהרון , ט"ז בשבט תשע"ז

מערת המכפלה
מערת המכפלה
צילום: אלירן אהרון

למה אין שירותים במערת המכפלה?

ראש המועצה הדתית בקריית ארבע, יוסף דיין, לא מצליח להבין מדוע מערכת הביטחון מונעת הצבת שירותים במתחם מערת המכפלה עבור רבבות היהודים שפוקדים את המקום הקדוש במהלך השנה.

הסיבה לכך היא עתירה שהגישה עיריית חברון נגד הצבת השירותים במערכת המכפלה. העתירה נמחקה אך השירותים שנרכשו על ידי המועצה עדיין לא הגיעו למקומם הראוי.

"לא יכול להיות שבמקום כל כך קדוש אין נגישות לשירותים", אומר דיין לערוץ 7, ''למה אדם שמתפלל בשבת ורוצה ללכת לשירותים, צריך לצאת מהמערה החוצה וכך הוא מפסיד את התפילה? המועצה רכשה מבנה שירותים ב-150 אלף ש''ח והמבנה עומד ללא שימוש בגלל גחמות של הצבא או בית המשפט".

גם ביישוב היהודי בחברון מוחים על כך שאין שירותים ראויים במתחם מערכת המכפלה. "אין דבר בסיסי יותר משירותים במערת המכפלה שגם יהיו נגישים לנכים ולמבוגרים. זו זכות פשוטה של כל אדם".

במענה לשאלת ערוץ 7 אמרו במנהל האזרחי כי "עתירה שהוגשה בנושא על ידי עיריית חברון, נמחקה לאחרונה והמנהל האזרחי פועל לקדם את הנושא. המנהל האזרחי רואה חשיבות רבה בפיתוח מקומות קדושים והנגשתם. כך גם ביחס למערת המכפלה. כיום קיימים שירותים לשימוש כלל המבקרים בכניסה למתחם המערה.

"האפשרויות להוסיף שירותים נוספים ולהנגיש את המתחם מצויות בבחינה של הגורמים הרלוונטיים, בשים לב לכך שניתן לבצע פעולות בינוי אזרחיות במערת המכפלה רק בהסכמת כל הנוגעים בדבר, בצד הישראלי ובצד הפלסטיני", נמסר מהמנהל.

מלשכת סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן נמסר: "בעקבות פניית ערוץ 7, סגן השר פועל להקמת שירותים וקידום ההנגשה לקשישים ולנכים".

מבנה השירותים שנרכש אך לא הוצב במתחם המערה
צילום: יוסף דיין