לפיד: יש גבול לחוסר האחריות הלאומי

לפיד בפתח ישיבת הסיעה: "אני קורא לחברי הממשלה והקואליציה לתת לראש הממשלה רוח גבית בביקור הזה".

חזקי ברוך , י"ז בשבט תשע"ז

לתת רוח גבית. לפיד
לתת רוח גבית. לפיד
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

יו"ר מפלגת 'יש עתיד', יאיר לפיד, התייחס היום (שני) בפתח ישיבת הסיעה לפגישה הצפויה בין הנשיא טראמפ לראש הממשלה נתניהו.

בפתח דבריו איחל לפיד לנתניהו בהצלחה בפגישה והדגיש כי היחסים עם ארה"ב חשובים לביטחון הלאומי של ישראל, "ראש הממשלה יוצא היום לוושינגטון, למפגש ראשון עם הנשיא טראמפ. קודם כל, אני מאחל לו בהצלחה. היחסים עם ארה"ב הם אחד מעמודי התווך של הביטחון הלאומי, וחשוב לייצר מהיום הראשון יחסי עבודה טובים עם הממשל החדש".

לפיד יצא נגד שרי הממשלה שלטענתו הופכים את הפגישה עם הנשיא האמריקאי החדש לכלי ניגוח פוליטי: "בימים האחרונים היו ניסיונות ללחוץ על ראש הממשלה, בעיקר מהבית היהודי אבל גם בליכוד, לנסות להשיג מהנשיא החדש הצהרות תמיכה בהרחבת ההתנחלויות, או שראש הממשלה יודיע לו שהוא נסוג מנאום בר אילן. אני רוצה להזכיר, אנחנו מדברים על נשיא אמריקאי שמכהן פחות מחודש. שמזכיר המדינה שלו, רקס טילרסון, אושר בסנאט לפני פחות משבועיים. השגריר לישראל עוד לא אושר".

לפיד הוסיף, "מה רוצים השרים והח"כים? שראש הממשלה ייכנס לבית הלבן ויתחיל לריב עם הנשיא החדש? יש גבול לחוסר האחריות הלאומי. אי אפשר שבטחון ישראל ויחסי החוץ שלה יושלכו הצידה בגלל פוליטיקאים שעסוקים רק בעצמם".

לדברי לפיד, במהלך הפגישה יש להתמקד בנושא האיראני ובנושא ההתקפה והחרמות על ישראל ואמר: "בביקור הזה ראש הממשלה צריך להתמקד בשלושה נושאים: הנושא הראשון הוא יצירת חזית משותפת מול איראן, שלה יהיו שותפות מדינות נוספות במזרח התיכון, ושיעסוק גם בנושא הפיקוח על הסכם הגרעין וגם בחסימת ציר הטרור האיראני; הנושא השני הוא עצירת המתקפה על ישראל במוסדות הבינלאומיים השונים, בעיקר באו"ם, אבל גם בחלק ממוסדות האיחוד האירופי; והנושא השלישי, הייתי ממליץ לראש הממשלה לנסות לחלץ הבטחה מהנשיא שישראל תוחרג מכל ניסיון לכפות על חברות אמריקאיות להחזיר את המפעלים שלהן מחו"ל. אנחנו רוצים שיהיו בישראל עוד מפעלים כמו אינטל, ועוד מרכזי פיתוח כמו של סיסקו, ולא שמפעלים יתחילו לסגור את הסניפים בישראל".

"הנושא הפלשתיני הוא כמובן מרכז הדיון בביטחון הישראלי, אבל עוד יהיה לזה זמן. ראינו שוב ושוב, האמריקאים לא אוהבים שמנסים לדחוק אותם לפינה, בדיוק כמו שאנחנו לא אוהבים שמנסים לדחוק אותנו לפינה", טען לפיד.

לסיום אמר לפיד: "זה כמעט מגוחך שאני צריך להגיד את זה מהאופוזיציה, אבל אני קורא לחברי הממשלה והקואליציה לתת לראש הממשלה רוח גבית בביקור הזה, לא לצפות ליותר מדי, לזכור שניהול מדינה הוא עסק ארוך וסבלני ובעיקר מחייב את כולנו לנהוג באחריות".