בעקבות הלחץ: נסגרה מזבלה ליד איתמר

בעקבות הלחץ של תנועת רגבים ומועצת שומרון, המנהל האזרחי סגר מזבלה פיראטית ליד היישוב איתמר בה נשרפו חומרים מסוכנים.

רעות הדר , י"ז בשבט תשע"ז

האשפה בוערת, מהמזבלה שנסגרה
האשפה בוערת, מהמזבלה שנסגרה
צילום: באדיבות רגבים

תושבי איתמר יכולים לנשום לרווחה. אחרי חודשים ארוכים בהם נשרפו חומרים מסוכנים במזבלה פלסטינית פיראטית שפעלה בין היישוב לעיר שכם.

בעקבות פניות של תנועת רגבים ומועצת שומרון למנהל האזרחי, הגיעו אנשי יחידת הפיקוח וקמ"ט איכות הסביבה למזבלה, החרימו כלים הנדסיים שעבדו במקום וחסמו את צירי הגישה שנפרצו ללא היתר. עם זאת, פועלת עדיין מזבלה נוספת מדרום ליישוב.

עובד ארד, מנהל מחלקת השטח בתנועת רגבים, מציין כי למרות קיומו של אתר זאהרת אל פינג'אן, המיועד לסילוק חוקי של פסולת הערים שכם, ג'נין, טול כרם וקלקיליה, כמות גדולה מהפסולת המיוצרת ביישובים הפלסטיניים בשומרון, מסולקת בעיקר באמצעות שריפה באתרים בלתי חוקיים.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן בירך על סגירת המזבלה, "אני שמח שהמנהל האזרחי עשה את עבודתו ועצר את זיהום האוויר ואת הנזק הבריאותי לתושבים. לצערי ישנן משרפות רבות כאלו בכל השטח. הגיע הזמן שמדינת ישראל תפעל כמו ריבון בשטח וגם למען הדורות הבאים תעצור את ההרס הזה".

בחודש שעבר פרסמה תנועת רגבים את דו"ח "סיפור מסריח", המציף את תופעת המזבלות הבלתי חוקיות ביו"ש. על פי המיפוי הראשוני שערכו אנשי רגבים בחודש דצמבר שעבר, ישנם כיום כ-200 אתרים בוערים, הפזורים מדרום הר חברון ועד לצפון השומרון, כשליש מהם בשטחי C.

ההשלכות הסביבתיות של האתרים הבלתי חוקיים לסילוק פסולת חמורות פי כמה וכמה מהמתרחש באתרים המפוקחים. נזקים אלו כוללים נזקי נוף, מטרדי ריח, זיהומי אוויר, קרקע ומים, סיכון בהפצת מחלות ואף שחרור רעלים של ממש לאוויר הפתוח.

מאות האתרים הבוערים יוצרים כמות עשן עצומה המהווה מטרד משמעותי ליישובים הסמוכים – יהודים כערבים. הנזק האקולוגי הנגרם משריפת הפסולת משתנה בין אתר לאתר, ותלוי בקירבתו לישובים, לכיווני הרוח ולתנאים משתנים.