הלוואות מהמדינה לעסקים קטנים

הקמת עסק חדש או השקעה והרחבת עסק קיים מחייבת אתכם לגייס את המימון הנדרש.

תוכן שיווקי , י"ח בשבט תשע"ז

הלוואות לעסקים
הלוואות לעסקים
צילום: shutterstock

הקמת עסק חדש או השקעה והרחבת עסק קיים מחייבת אתכם לגייס את המימון הנדרש. הכנסו לאתר למידע נוסף אודות כל קרנות המדינה הנותנות הלוואות לעסקים בתנאים אטרקטיביים.

מדינת ישראל מעוניינת לעודד יזמים ואנשי עסקים להקים חברות חדשות, להרחיב תחומי פעילות בעסק קיים, לעודד יצוא וליצור מקומות עבודה חדשים. מאחר והבנקים בישראלים מקשים על יזמים ובעלי עסקים קטנים ובינוניים וקיימת מצוקת אשראי קשה, החליטה המדינה להקים קרנות שונות שנותנות הלוואות לעסקים בתנאים משתלמים.

מנוע הצמיחה של המשק הישראלי

ממשלת ישראל יודעת כי עסקים קטנים ובינוניים מהווים את מנוע וקטר הצמיחה של המשק המקומי. בגלל מצוקת האשראי ומדיניות הבנקים לא למהר ולאשר הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים, החליטה המדינה להקים את סוכנות הסיוע לעסקים קטנים ובינוניים הפועלת תחת משרד הכלכלה והתעשייה. הסוכנות מציעה מגוון תוכניות סיוע לעסקים קטנים ובינוניים, ומציעה בין השאר הלוואה אטרקטיבית להקמת עסקים חדשים או לפיתוח העסק הקיים.

את ההלוואה מקבלים דרך אחד הבנקים שזכו במכרז, יודגש כי ההלוואה היא חוץ בנקאית ואינה פוגעת באובליגו ובמסגרת האשראי הבנקאית של העסק. יש להגיש בקשה לאחד מהגופים המתאימים, נכון לשנת 2016 ישנם שני גופים שזכו במכרז של משרד האוצר לפעל הקרן להלוואות בערבות המדינה לעסקים קטנים ובינוניים:

  • גיזה- קבוצת גיזה זינגר אבן (GSE) היא אחת הפירמות הגדולות והמובילות בארץ לייעוץ פיננסי ובנקאות להשקעות.
  • BDSK- פירמה גדולה ומובילה לראיית חשבון וייעוץ עסקי.

ראוי לציין כי הקרן להלוואות בערבות המדינה לעסקים קטנים ובינוניים נחשבת לגדולה ביותר, ניתן להגיש בקשה לצרכי הון חוזר, להקמת עסק חדש ולהשקעות בעסק. למעשה, יש מספר מסלולים עיקריים לקבלת ההלוואה, יש לעמוד בתנאי הסף שנקבעו על ידי המדינה. לאחר בדיקת הגוף המתאם ובכפוף לאישור הבקשה, מועבר התיק לטיפול על ידי אחד הבנקים. הבנק מבצע בדיקות שונות ובהתאם ליכולת ההחזר של העסק והביטחונות שביכולתו להציג, יעביר את התיק לאישור של ועדת האשראי של הקרן, ולאחר האישור של הוועדה העסק יקבל את ההלוואה.

כאמור, יש מספר מסלולי הלוואה שניתן לקבל דרך הקרן לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה, ביניהם:

  • מסלול הון חוזר- מסלול לעידוד צמיחת עסקים קיימים הזקוקים למימון פערי אשראי, מימון יבוא, מימון כוח אדם ומערך שיווק וכדומה.
  • מסלול השקעות- מימון לעסקים קיימים הזקוקים להלוואה לצרכי השקעה ורכישות כדי להרחיב את העסק.
  • מסלול הקמה- הלוואה עד 500,000 ₪ ליזמים המעוניינים להקים עסק חדש.
  • מסלול ליצואנים- הלוואה עד 12% ממחזור המכירות בשנה החולפת, מסלול ייעודי ליצואנים.
  • מסלול השקעות בתעשייה- הלוואה לתעשיינים הזקוקים למימון רכישת נכסים יצרניים ולהשקעות במחקר ופיתוח.
  • מסלול חקלאות- הלוואות אטרקטיביות לעסקים בענף החקלאות הזקוקים למימון פערי אשראי ולהגדלת הפעילות העסקית.
  • מסלול עסקים ביהודה ושומרון- הלוואה אטרקטיבית בערבות 85% מהמדינה לעסקים הממוקמים ביהודה ושומרון וזקוקים למימון עבור הגדלת הפעילות העסקית.

הקרן להלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה נחשבת לגדולה ביותר (נקראת כיום הקרן החדשה), ניתן לקבל ממנה הלוואות גדולות בתנאים אטרקטיביים המוגדרים מראש, ויחסית לקרנות אחרות הליך אישור ההלוואה לרוב קצר יותר. כמו כן הקרן מציעה הלוואה מהירה עד 100,000 ₪ במסלול אישור מהיר.

קרנות נוספות בערבות המדינה

מדינת ישראל על שלל מוסדותיה, לרבות הסוכנות היהודית, מציעה קרנות ייעודיות לעסקים בהקמה ולעסקים הזקוקים לאשראי למטרת השקעה ורכישת ציוד להגדלת נפח הפעילות. בין הקרנות המובילות אליהן ניתן לפנות כדי לקבל הלוואה בתנאים נוחים:

קרן נס לפיתוח הנגב- הלוואה בנקאית לפתיחת עסק חדש או להרחבת עסק קיים, ההלוואה מיועדת רק לעסקים בדרום הארץ הממוקמים באזור הנגב. קרן נס שייכת לסוכנות היהודית כאשר בנק אוצר החייל הוא הבנק המתפעל. ניתן לקבל הלוואה עד 300,000 ₪ עם פריסה לשש שנים, ועד שנה גרייס.

קרן גליל מערבי- קרן הלוואות אזורית של הסוכנות היהודית המיועדת לסייע לעסקים הממוקמים באזור הגליל המערבי. הקרן מציעה הלוואות עד 300,000 ₪ ליזמים המעוניינים להקים עסק חדש ולעסקים קיימים הזקוקים לאשראי ולהשקעה בעסק. תקופת הפירעון עד 6 שנים עם אפשרות לגרייס לשנה.

קרן פדרציית ניו יורק לטיפוח יזמות בירושלים- הלוואה אזורית לפתיחת עסק או להרחבת עסק קיים, דרך הסוכנות היהודית. עסקים בירושלים וסביבתה יכולים להגיש בקשה להלוואה עד לסכום של 350,000 ₪. ההלוואה לשש שנים בתנאי ריבית פריים+ 1.5%.

קרן דטרויט- קרן הלוואות תחת הסוכנות היהודית המיועדת לעסקים הממוקמים בנצרת עלית, מגדל העמק וביישובי המועצה האזורית עמק יזרעאל. הלוואה עד 300,000 ₪ לתקופת פירעון של 6 שנים עם אפשרות גרייס לשנה, בתנאי ריבית פריים+ 1.5%.

קרן פיטסבורג- הלוואה אטרקטיבית להקמת עסק חדש או להרחבת עסק קיים, דרך הסוכנות היהודית, ההלוואה מיועדת לעסקים באזור כרמיאל ובאזור המועצה האזורית משגב. הלוואה עד 80,000 ש"ח לתקופה של 6 שנים, אפשרות לגרייס לשנה, בתנאי ריבית פריים+ 1.5%.

כדאי לדעת כי קיימות קרנות נוספות של המדינה ומוסדותיה הנותנות הלוואות לעסקים. כדי לקבל החלטה מאיזה קרן כדאי לקחת הלוואה מומלץ לפנות לחברה מקצועית המתמחה בנושא. צוות החברה מכיר את כל האפשרויות הקיימות ומייעץ ליזם המעוניין להקים עסק חדש או לבעלי עסקים קיימים, איזה פתרון מועדף עבורם.

הלוואה לעסקים מקרנות מדינה יכולה להיות אטרקטיבית, עם זאת יש לזכור כי לרוב מדובר בהליך בירוקרטי שיכול להתארך, יש להגיש את המסמכים הנדרשים ולעמוד בתנאי הסף של כל קרן וקרן. כדי לשפר סיכויים לקבל הלוואה מסוכנות הסיוע לעסקים קטנים ובינוניים ומקרנות סיוע אחרות של משרדי ומוסדות הממשלה יש לאפיין את צרכי מבקש ההלוואה וסוג העסק, כמו גם מיקומו ויכולת ההחזר שלו. בהתאם לכך ניתן לשלוח בקשה לאחת או יותר מקרנות המדינה המציעות הלוואות לעסקים בתנאים נוחים, יש קרנות המציעות גם מענקים.

המאמר נכתב באדיבות אתר מרכז העזרה לעסקים