ליצמן: "אני נגד עישון באופן ברור"

בנאומו אמר ליצמן כי "אני נגד עישון ובצורה הברורה ביותר. לא היה שר או סגן שר במשרד הבריאות שעשה כל כך הרבה נגד עישון"

חיים לב , י"ח בשבט תשע"ז

יעקב ליצמן
יעקב ליצמן
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שר הבריאות יעקב ליצמן הבהיר היום (ג') במסגרת הכנס השנתי של משרד הבריאות בהיכל התרבות בחבל מודיעין כי יוביל שינוי משמעותי במערכת הבריאות לטובת המטופלים.

במהלך נאומו, הכריז ליצמן, כי במקרים בהם ההמתנה לניתוחים דחופים עולה על 30 יום, תינתן האפשרות למטופלים לקיים את הניתוח גם בבית חולים שאינו בהסכם עם הקופה.

"במהלך השנה הקרובה אנחנו הולכים לטפל גם בשתי סוגיות שכואבות מאוד לאזרחים ולכן גם לי: זמני ההמתנה הארוכים לניתוחים ופרוצדורות, העוזרים שלי ואני יום יום רואים את התורים הארוכים ואת ההבדלים בתורים בין בתי החולים השונים -הצדק מחייב לכך שחולים לא יפגעו רק כי קופת החולים שלהם אינה בהסכם עם בית חולים המספק תור קצר – במיוחד בניתוחים דחופים ומצבים מסכני חיים", אמר ליצמן.

בדבריו הבהיר כי "לאור זאת אפעל בהקדם לכך שבניתוחים דחופים במידה ומשך ההמתנה יהיה ארוך (במקרים הדחופים ביותר 30 יום) – המטופל יוכל לבחור בית חולים עם תור קצר יותר - בניתוחים לא דחופים המטופל יוכל לבחור מקום במידה והוא ימצא כזה – בוא תור ההמתנה קצר בלפחות 60 יום מבית החולים אליו קופת החולים אישרה לו ללכת".

ליצמן אמר בדבריו כי "מערכת הבריאות בישראל עומדת בפני אתגרים רבי משמעות. מדובר בשנה מכרעת מבחינת השירות לציבור והנגשת מערכת הבריאות לאזרחי ישראל, "לדבריו, "הכרזנו על מהלך לעידוד תזונה נכונה ומסקנות וועדת האסדרה במזון קבעה סימון מוצרי מזון שאנו נחיל בקרוב. היום אנו חושפים לראשונה את הסימונים כפי שיציג כאן מיד פרופ' איתמר גרוטו משנה למנכ"ל המשרד".

"אני מאמין גדול בתהליך הזה וביכולת ליצור שינוי אמיתי בהרגלי התזונה של אזרחי ישראל. מניעת תחלואה חשובה לא פחות מרפואה", הוסיף שר הבריאות, "הכרזנו מלחמה על 3 נושאים חשובים הקשורים לבתי החולים: צמצום העומסים בחדר המיון, מיגור מגיפת הזיהומים, קידום הפריפריה. אלו נושאים שבליבת העשייה שלנו במשרד הבריאות ואנו ניאבק למענם".

שר הבריאות התייחס לפרסומים סביב מדיניות העישון שלו. "כעת הגיע הזמן לשים דברים על דיוקם בנושא ההשמצות נגדי בעניין העישון. אני נגד עישון ובצורה הברורה ביותר. לא היה שר או סגן שר במשרד הבריאות שעשה כל כך הרבה נגד עישון ולמען מניעת עישון.

"משום מה מנסים גורמים שונים לאלץ אותי לפעול בנושא בדרך שהם רוצים ושאיני יודע את המניעים שלהם. אני נגד עישון ואמשיך לפעול לכך בכל דרך, ותבדקו את החוקים והנהלים שהעברנו. נכון, אני נגד לשים דמויות מזעזעות על גבי חפיסות. נכון אני נגד לפגוע בעיתונות ולאסור פרסום סיגריות באופן גורף. הצעתי חלופה שהיא עדיפה והוגנת יותר, שגם תביא להעמקת הסברה נגד עישון. אמשיך לפעול בדרכי נגד עישון למרות ההכפשות וההשמצות".