"חשוב לשדר לעולם מה אנחנו רוצים"

עורך חדשות החוץ של העיתון 'ישראל היום', בועז ביסמוט, מתייחס לפגישת נתניהו-טראמפ ומספר על הראיון שערך עם הנשיא.

חזקי ברוך, פמליית ראש הממשלה בוושינגטון , י"ח בשבט תשע"ז

לא פגישה ראשונה. בועז ביסמוט
לא פגישה ראשונה. בועז ביסמוט
צילום: חזקי ברוך

"חשוב לשדר לעולם מה אנחנו רוצים"

עורך חדשות החוץ של העיתון 'ישראל היום', בועז ביסמוט, מתייחס בראיון לערוץ 7 לפגישתם מחר של ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

"מדובר בפגישה חשובה, כי זו למעשה פגישה שתכתיב את ההמשך", מסביר ביסמוט שראיין את טראמפ לפני מספר ימים, "שני המנהיגים רוצים שהפגישה תצליח, מעבר לחיבה האישית והכרות המוקדמת בין השנים. צריך להבין דבר אחד, יש יותר מכנה משותף מאשר מחלוקות בין הממשל בוושינגטון לבין ישראל".

ביסמוט מספר על הראיון שערך עם טראמפ, "זו לא הייתה הפגישה הראשונה שלי עם טראמפ, אבל זו הפגישה הראשונה שלי אתו כנשיא. קודם לכן פגשתי אותו כמועמד כעשר פעמים במהלך הבחירות בארה"ב. כשאתה נכנס לחדר הסגלגל בבית הלבן ונמצא במפקדת העולם, זה עושה משהו, לי וכמובן גם לו. והראיה לכך היא שאם פעם הוא היה שולף מהמותן ויורה לכל הכיוונים, הרי שהפעם ראיתי טראמפ קצת יותר מתון ומחושב, בראיון מסוג אחר, ראיון עם נשיא ארה"ב".

טראמפ יעמוד בהבטחות שלו?

"ידוע שמועמד מבטיח הרבה וכשהוא נבחר הוא מקיים הרבה פחות. זה כלל בכל העולם. הוא לא חזר בו. הרעיון של העברת השגרירות לירושלים קרוב לליבם של כל הישראלים אבל זה דבר שגם הממשל החדש רוצה ומתכנן לעשות. אם טראמפ רוצה עכשיו להחזיר את הקשר עם הציר הסוני המתון ולפתוח חזית מחודשת עם אירן האם הוא יכול להרשות לעצמו להרגיז את הרחוב הערבי עם סיפור השגרירות בירושלים? לדעתי הוא קצת ממתין".

כמה חשיבות יש לפגישה שהתקיימה לפני מספר ימים בין מלך ירדן לטראמפ, ואיך זה משפיע עלינו?

"אסור לשכוח שאמנם נתניהו הגיע מהר מאוד לפגישה עם טראמפ בבית הלבן, אבל היה מי שהקדים אותו: מלך ירדן. להערכתי, ואני לא לוקח הימור גדול מדיי, עבדאללה השני לא כל כך שש לראות את השגרירות עוברת מתל אביב לירושלים"

ישראל צריכה להשמיע את דרכה או לשמוע את הממשל החדש?

"נתניהו נבחר והוא מנהל את מדיניות ישראל. זו זכותו. אני סבור שדווקא במקרה הספציפי הזה, בפגישה בין שני המנהיגים, מי שמנוסה יותר הוא דווקא ראש הממשלה. אחרי 8 שנות אובמה יש לנו פוטנציאל אדיר לשנות עובדות בשטח. אני חושב שיותר חשוב תמיד לראות מה ישראל משדרת לעולם. המדיניות חייבת להיות ברורה. גם כשאתה נפגש עם הירקן בשוק במחנה יהודה וגם בפגישה עם נשיא ארה"ב, קודם כל צריך להבהיר מה אתה רוצה, אחרת איך העולם יספק לך את מה שאתה מבקש".

אחרי שפגשת וראיינת כל כך הרבה מנהיגים בעולם, מי המנהיג הבא שתפגוש?

"היופי במקצוע העיתונות הוא שאתה תמיד חושב שהגעת לשיא, אך תמיד יש יום חדש ושליחות חדשה. אבל קודם כל תן לי להתרכז בשבת פרשת יתרו. עם כל הכבוד לנשיא, המלך שלי-הבן שלי, 'המלך דוד' חוגג השבת יום הולדת, וזה יותר חשוב לי מהכל".