כמה נשים כיהנו בהנהלת בתי המשפט?

בעוד ארגוני הנשים ובג"ץ דורשים מינוי מנכ"לית לבתי הדין הרבניים, מתברר כי בתפקיד מנכ"ל הנהלת בתי המשפט מעולם לא כיהנה אישה.

רעות הדר , י"ט בשבט תשע"ז

דוד אזולאי
דוד אזולאי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת החוקה של הכנסת דנה היום (רביעי) בתקנות החדשות למינוי מנכ"ל בתי הדין הרבניים, אותם מבקש שר הדתות דוד אזולאי לאשר בעקבות הוראת בג"ץ על כך שגם אשה תוכל להתמנות לתפקיד.

במהלך הדיון תקפו ארגוני הנשים את התקנות, אשר לפיהן מנכ"ל בתי הדין יהיה רב או טוען/ת רבני/ת, עורך דין ואף שאורח חייו יהיה תואם לתפקיד. גם היועץ המשפטי של הוועדה טען בדיון כי הדרישות אינן מקבילות לדרישות בתפקידים אחרים.

אבנר פורת מארגון חותם שהשתתף בדיון, בחר להציג נתונים על המכהנים בתפקיד מנכ"ל הנהלת בתי המשפט. פורת הראה כי מאז קום המדינה ועד היום לא כיהנה ולו אשה אחת בתפקיד, וכל המכהנים היו שופטים, על אף שהדבר לא נדרש על פי החוק.

פורת טען בדיון כי מדובר בצביעות. "בג"ץ וארגוני הנשים רוצים מנכ"לית לבתי הדין? קודם כל שיטפלו בהנהלת בתי המשפט, שם "במגרש הביתי" שלהם לא כיהנה אשה אחת בתפקיד מאז קום המדינה", אמר פורת.

"הדיון שהתקיים בוועדת חוקה איננו דיון משפטי אלא, גם דיון מהותי", אמר פורת לאחר הדיון. "הניסיון לערער על התקנות החדשות, ובמיוחד על הדרישה לאורח חיים ראוי, מייצר תחושה כי אין מדובר כאן רק ברצון לאפשר לנשים להתמודד על תפקיד מנכ"ל בתי הדין, אלא גם על מגמה להשפיע על הרוח הנושבת בבתי הדין.

לדבריו, ''התחושה הזו גוברת כשמדובר בדרישה שבאה מבית המשפט העליון, היות שלמרות שאין דרישה שכזאת בחוק. במשך 68 שנות המדינה, כיהנו בתפקיד מנכ"ל בתי המשפט רק שופטים ורק גברים. על זה אמרו חז"ל, שלפעמים כשהשופט אומר למישהו, טול קיסם מבין שיניך, הוא יכול לענות לו - טול קורה מבין עיניך".