ילדים מיוחדים מאירים את העולם

הרב יוסי מונק הקים בהתנדבות את עמותת "עת לעשות". משפחות רבות נהנות מפעילות העמותה שחוגגת כעת עשור.

בני טוקר , כ"א בשבט תשע"ז

מחנה "עת לעשות" באילת
מחנה "עת לעשות" באילת
צילום: עת לעשות

עמותת "עת לעשות" המסייעת לילדים מוגבלים ולנכים מציינת בימים אלה עשור להקמתה.

המייסד הרב יוסי מונק סיפר לערוץ 7 מדוע הקים את העמותה. "הקשר שלנו עם משפחות של ילדים מיוחדים התחיל לפני כעשרים שנה כשנולד לנו ילד עם שיתוק מוחין ומוגבלות. העיסוק והחשיפה לגידול הילד הביאו אותנו להכרות עם המסע המורכב שעוברות משפחות דומות.

"הילד שלנו הביא אותנו למסע פנימי מאוד עמוק ומשמעותי שחינך והעצים אותנו ורצינו לשתף עוד ועוד משפחות שמגדלות ילדים מיוחדים בתובנות. הרבה פעמים ילדים מיוחדים הם סוג של שק כבד שצריך לשאת במהלך הגידול אבל מצד שני אפשר לראות בהם הרבה אור ושמחה והרבה מחויבות של נתינה ואת המסר הזה רצינו להעביר ולכן הקמנו את 'עת לעשות'".

לדבריו עמותת ''עת לעשות'' פועלת על בסיס התנדבותי, "אנחנו מביאים את הנושא הזה ממקום מאוד מדויק ואותנטי, העמותה נוסדה ללא תיווך וללא אמצעים, הקמנו אותה המשפחה יחד עם חברים ללא שום קבלת תמורה ולכן ההתנהלות מאוד מאוד ישרה ומאוד כנה ונוגעת לעצם העניין.

"בני הנוער שמתגייסים לעמותה מזהים את האמת הזאת בהתנהלות ולכן מגיעים עם רצון לנתינה אין סופית, הם נותנים שעות לאורך שנים בעמותה ומרגישים שהם חלק מהעשייה".

הרב מונק מספר לערוץ 7 על מגוון פעילויות העמותה, "העמותה לוקחת את הילדים בשעות הפנאי למשחקיות לאורך כל השבוע שפועלות בנתניה עבור תושבי השרון ובבית שמש לתושבי אזור ירושלים. יש לנו תכנית אח בוגר וחמישה עשר שבתות וסופי שבוע שבהם אנחנו לוקחים את הילדים למחנות ומשחררים קצת את המשפחות. רק הלילה חזרנו ממחנה של שלושה ימים באילת.

"במהלך כל השנה יש מחנות ברמת הגולן ובים המלח. יש שמונה מחנות של ארבעה עד שישה ימים ומשתתפים בהם מאות ילדים. אין לנו כרטיסי חבר - כל אחד יכול להצטרף, כל משפחה שיש לה ילד עם תסמונת, מוגבלות, פיגור ושיתוק מוחין מוזמנת. אנחנו לא עמותה דתית בהגדרה ויכולים להגיע אלינו מכל סוגי החברה, גם המדריכים שלנו הם בנים ובנות מכל בתי הספר, היישובים, האולפנות, הישיבות והתיכונים. חלקם דתיים וחלקם לא דתיים. יש לנו גם מרכזי תמיכה בהורים עם סדנאות להעצמה כולל שבתות למשפחות".

לדבריו פרוייקט הדגל הוא העשייה היומיומית, "פרויקט החונכויות והמשחקייה אולי זה לא מצטלם כמו מחנה באילת או החרמון אבל בני הנוער שמגיעים לבית של ילד מיוחד וחונכים אותו ועושים את זה שבוע אחרי שבוע, חודש אחרי חודש, זה הדבר הגדול. כשילד בן שבע או תשע יש לו חבר, לא מטפל בן ארבעים או רופא, זה פרויקט הדגל".

הרב מונק מתרגש מאירועי העשור, "העמותה התחילה מכלום, אולי מטלפון, והיום יש לנו מאות מתנדבים עם שני מרכזים. זה אדיר, 400 בתי אב עם ילדים מיוחדים מחוברים לעמותה ואנחנו עובדים ללא תמורה. אני לא מקבל משכורת וזה עצום. הקב"ה אוהב אותנו וההצלחה הזאת מעידה על כך".

"אנחנו חולמים על נישות נוספות בתחום התודעה, לשנות משהו בחברה הישראלית ובעולם, שיבינו שילדים מיוחדים בלתי רגילים באים לעולם כדי להאיר אותו בשפה שלהם, לחנך אותנו לנתינה סבלנות וחוסר שיפוטיות. העניין הזה מוביל אותנו לכמה רעיונות איך להפוך את הקושי של הילד המיוחד למשהו שבעצם מאיר את העולם ואת זה לעשות באמצעות סדנאות והפעלות מיוחדות".