20 שנה למרכז "עלה מוריה"

ערב הוקרה למרכז "עלה מוריה" נערך אמש במכון וייצמן לרגל 20 שנה להיווסדו. "משפחה שבה הנתינה והעזרה לזולת הם חלק מהחיים".

אורלי הררי , כ' בשבט תשע"ז

אירוע הוקרה לעלה מוריה
אירוע הוקרה לעלה מוריה
צילום: אביבה באחש

כ-400 איש השתתפו אמש (רביעי) בערב הוקרה למרכז "עלה מוריה" בגדרה, לרגל 20 שנה להיווסדו.

באירוע שהתקיים במכון ויצמן השתתפו מנהלת "עלה מוריה" נעמה סודקביץ', ראש מועצת גדרה יואל גמליאל, המנהל הכללי של רשת "עלה" הרב יהודה מרמורשטיין, חבר הנהלת עלה מוריה הרב שמעון רבינוביץ', יו"ר עמותת "עלה נגב-נחלת ערן" אלוף (מיל') דורון אלמוג, סמנכ"ל בכיר במשרד הרווחה גדעון שלום ומנכ"ל "עלה נגב נחלת- ערן" אבי וורצמן.

במהלך הערב ניתנו תעודות הוקרה לראש מועצת גדרה יואל גמליאל ולמתנדבים הותיקים שי מושקוביץ והלל ארצי, מבסיס תל נוף. את הערב הנעים הזמר ישי ריבו באתנחתא מוסיקלית.

בתחילת הדברים ציין הרב מרמורשטיין כי "'מוריה' הוא שמו של ההר עליו הוקם בית המקדש, ואך טבעי הוא שמרכז 'עלה מוריה' בגדרה הוא ביתם של 110 ילדים מלאכים ונקרא 'מוריה'".

"מוריה כשמו כן הוא, מקום של קידוש ה' ברבים, מקום הנישא בראש גבעה ואות ומופת לאנשים שמקדישים את חייהם עבור החלשים בחברה, זהו מקום מלא השראה. את המסע המיוחד הזה להקמת מרכז 'מוריה' התחלנו לפני כשני עשורים ביחד עם המנהלת הראשונה של "עלה מוריה" ישראלה נבו ז"ל, שלא זכתה לעמוד איתנו כאן היום, אבל זכויות רבות לה בתהליך ההקמה וההפעלה. חברו אלינו לאותו תחילת המסע משרד הרווחה, קרן רש"י, חבר הכנסת כיום אלי אלאלוף, קרנות הפיתוח של המוסד לביטוח לאומי, קרן היסוד ועוד רבים וטובים. כולנו נמצאים כאן עבור אותן נשמות טהורות של ילדי עלה, והחזון שלנו הוא לא רק לתת חיים ובית אוהב, אלא לשלב אותם בקהילה, לפוגג את חומות הסטיגמה ולחזק בקרב הציבור את אהבת האדם באשר הוא אדם. נהיה חברה חזקה ועוצמתית יותר ככל שנדע לשלב בקרבנו אנשים עם מוגבלויות".

מנהלת 'עלה מוריה' נעמה סודקביץ' הודתה לבאים וציינה בהתרגשות: "אני מבקשת לשאת תודה ולהודות לבורא עולם על שזיכה אותי לעמוד בראש הפעילות הנשגבת הזו. לחיים בעלי ושותפי שעומד לצידי בכל, תומך ומעודד ומאפשר. לילדיי הבוגרים רעות ומעין שנמצאים עימנו כאן, ולצעירים שבהם-עומר ונעם שמלווים אותי ומסייעים בבניית המשפחתיות שלנו. להוריי שפרה ואמנון שמכבדים אותי בנוכחותם, ושנטעו בי את אהבת האדם והזולת, ושבביתם ספגתי את הערכים המלווים אותי ובחיי, יום יום ושעה שעה. יש לי הזכות לגדול במשפחה שבה הנתינה והעזרה לזולת הם חלק מהחיים. אני גאה שהמורשת שעליה התחנכנו עוברת גם לילדינו".

גדעון שלום, סמנכ"ל בכיר במשרד הרווחה שמלווה את המרכז בשנים האחרונות ציין כי "החלטתי להציג את הברכה דרך העובדים במשרד הרווחה כי העבודה הקשה נעשית לפני הכל באמצעות האנשים שפועלים במהלך היומיום עבור אלה שאין ראויים מהם לקבל את מיטב התמיכה והעזרה. עד כה השקיע משרד הרווחה ב'עלה מוריה' כ- 250 מיליון שקלים, ואם היינו יכולים היינו נותנים יותר. אני מודה לנעמה שמנהלת שנים ארוכות את המרכז ביד רמה. המרכז הזה נמצא כל העת בתנופה וצמיחה, ובשנים האחרונות פועל רבות בנושא השילוב בקהילה ורואים את ההתפתחות המדהימה בהיבט הזה".

יו"ר הכפר השיקומי "עלה נגב - נחלת ערן", חתן פרס ישראל, אלוף (מיל') דורון אלמוג, שבנו ערן ז"ל התגורר במרכז 'מוריה' במשך תשע שנים ולכבודו הוקם הכפר השיקומי 'עלה נגב - נחלת ערן' ציין כי "'לעלה מוריה' בגדרה יש זכות ראשונים, שכן אתם פורצי הדרך בטיפול באנשים עם צרכים מיוחדים יחדיו עם משרד הרווחה שבלעדיו לא יכולנו להקים את המפעל העצום הזה".

"אנו מודים לבננו ערן שבשישי הקרוב נציין עשור מלכתו איתנו, וממשיך להיות המורה הגדול שלי ואני מקווה שילדים כמו ערן, חבריו החלשים שנתונים לחסדינו ימשיכו להיות המורים הגדולים של האנושות כולה. ערן עשה אותי איש טוב וצנוע יותר עם פחות אגו ופחות אנוכיות ומקווה שכפי שהוא חינך אותי, כך אותו אחוז של ילדים כמוהו בחברה יחנך את 99% הנותרים על מנת שיהפכו לאנשים טובים יותר. החיבור שלנו כהורים ל'עלה מוריה' החל במצוקה שהייתה לנו כאשר ערן נולד עם אוטיזם ופיגור שכלי, וכשפתחו מוסד חדש בגדרה וקיבלו לשם את ערן הרגשנו כאילו קיבלו אותו לאוניברסיטה הכי מכובדת בעולם ולעולם לא אשכח זאת".

ראש מועצת גדרה יואל גמליאל שנכח אף הוא באירוע אמר "אני שמח שהכרתי את ראשי עמותת 'עלה' את הרב יהודה מרמורשטיין ואת אלוף (מיל') דורון אלמוג שהקדישו את חייהם למפעל המדהים הזה ומברך את נעמה סודקביץ' על עבודת הקודש שהיא עושה כאן עבור הילדים הללו. התברכנו בכם, ובעזרת ה' נזכה בקרוב לפתוח בית ספר לילדי 'עלה מוריה'".