בשבע מהדורה דיגיטלית

קבלת התורה - סיפור לשבת

מאיר לוי נולד בכפר סירקין שליד פתח תקווה עשר שנים לפני קום המדינה.

עודד מזרחי , כ' בשבט תשע"ז | עודכן: 10:51

סיפור לשבת
סיפור לשבת
צילום: Mendy Hechtman/FLASH90

בגיל 25 התחתן עם אביבה, ועבר לבית הסמוך עשרים מטרים מבית הוריו, ומאז ועד היום הוא מתגורר שם.

הוא ואביבה גידלו וחינכו את ארבעת ילדיהם, ושמחו לארח לעתים קרובות את קרוביהם באירועים משפחתיים ובחגים, וסתם כך לבלות עמם יום כיף בכפר. ילדי קרוביהם אהבו לשחק אצלם כדורגל, ובתוכם גם אסף אסולין, אחיינה של אביבה, שביקר אצלם רבות ומאיר אהבו מאוד.

ברבות השנים התגייס אסף לצה"ל, ולאחר גיבוש נבחר לשרת ביחידת עורב של הצנחנים. לאחר מסלול לוחם נשלח לקורס קצינים והוסמך כקצין. אסף שירת כמפקד צוות בעורב, כקמב"ץ וכסגן מפקד היחידה, ונשלח לקורס מפקדי פלוגות. ביום העצמאות תשנ"ה נבחר אסף לקצין מצטיין בחטיבת הצנחנים וקיבל תעודת הערכה מהרמטכ"ל אמנון ליפקין-שחק, שבה נכתב: "הקצין הינו מופת ודוגמה, וראוי לציון ולשבח".

בתחילת מבצע חומת מגן, עזב אסף את המכללה לפיקוד ומטה וחזר לפלוגה שעליה פיקד, כדי להילחם איתם. ביום כ"ז בניסן תשס"ב השתתף אסף בסריקות אחר מבוקשים בשכם, נורה בטעות על ידי חייל צה"ל שטעה בזיהוי, ונהרג במקום. אסף הותיר אחריו אם אלמנה, חמישה אחים ואחיות וחברה לחיים, ענת, שעמה היה אמור להתחתן חודשיים לאחר מכן. הוא הובא למנוחת עולמים בבית העלמין הצבאי בקריית שאול.

כמה חודשים לאחר מכן, המיליארדר הנדיב יצחק רנרט תרם כמה ספרי תורה, ובתוכם ספר לזכרו של אסף אסולין ז"ל. הספר הוכנס לבית הכנסת בשכונת נחלת יצחק בתל אביב, אזור מגוריה של משפחת אסולין השכולה.

לאחר האזכרה על אסף ז"ל כעבור שנה, ביקש מאיר מנעמי האלמנה והאם השכולה להספיד את בנה אסף. נעמי הסכימה בחפץ לב, ומיד באותו לילה כבר כתב הספד נרגש לשנה הבאה. מאיר הנציח את אסף בבית הכנסת בכפר סירקין, דאג לכתר של ספר תורה ששמו מונצח עליו, טרח להנציחו על לוח הנפטרים, וכן פעל להנציח את שמו על כיסא של אליהו הנביא. האזכרה של אסף ז"ל הפכה לאירוע חי ומרגש. בני משפחה, חברים וחיילים רבים נכחו בה, ומשנה לשנה מספר המשתתפים עלה.

בשלהי שנת תשע"ו תוכננה לשבת 'האזינו' שבת בר מצווה לנכדו של מאיר בפתח תקווה. בנו שי שאל את בעל בית המלון 'פרימה': "האם אפשר לעשות אצלכם טקס בר מצווה?"

"אין בעיה", אמר בעל בית המלון, "נארגן לינה למשפחות שלכם שיגיעו וגם נארגן בשבילכם קייטרינג לאירוע".

"האם תוכלו להשיג בשבילנו ספר תורה?", שאל שי.

"אוכל לסדר זאת", אמר בעל בית המלון, "אדבר עם הרב מיכה הלוי, רבה של פתח תקווה, שאני מכירו, והוא ידאג לכך".

בשבת נערכה תפילת שחרית והגיעה העלייה לתורה. בעל בית המלון הוציא את ספר התורה שהשיג ובני המשפחה נדהמו למראה עיניהם. זה היה ספר התורה לזכרו של אסף אסולין ז"ל!

בעל בית המלון סיפר למשפחה המופתעת כי התקשר לרב מיכה הלוי, שאמר שיוכל לסדר בשבילם השאלת ספר תורה. הוא שלח נהג לבית הכנסת בנחלת יצחק בתל אביב, שם כיהן כרב לפני כן. הנהג הגיע וקיבל בהשאלה אחד מספרי התורה שיכלו לתת לו, ויצא במקרה גמור ספר התורה לזכר אסף ז"ל.

מאיר חש הרגשה עילאית, כאילו קיבל כעת תורה מסיני, ואמר לעצמו באותו רגע: ספר התורה הזה ברח מבית הכנסת בתל אביב כדי להיות איתנו... יותר לא ניפרד ממנו!

האירוע המרגש הדיר שינה מעיניו, והוא גמר אומר בלבו להעביר את ספר התורה לבית הכנסת בכפר סירקין שבו הוא משמש כגבאי. הוא פעל אצל הרב מיכה הלוי, וביקש הסכמה מקרובתו נעמי, אמו של אסף ז"ל, להעביר את הספר לבית הכנסת בכפר סירקין, בהבטיחו שאם ירצו אותו בעתיד יקבלו אותו ללא תנאי. נעמי התרגשה ואמרה: "אסף מאוד אהב לבוא למפגשים המשפחתיים אצלכם, וכעת הוא כנראה רוצה לחזור לשם".

בט' בשבט תשע"ז הוכנס ספר התורה לזכרו של אסף ז"ל לבית הכנסת בכפר סירקין בהתרגשות ובשמחה, בהשתתפות רבים ובהם רבה של פתח תקווה.

מאיר מעיד שהוא חווה את הסיפור הזה בלי סוף, ומספר אותו לכל מי שרק מוכן לשמוע.

ליצירת קשר לסיפור בעל מסר יהודי שחוויתם: odedm@neto.net.il