בשבע מהדורה דיגיטלית

האמנות הדתית מתמסדת

בדומה לאיגודי הבימאים, התסריטאים והשחקנים, החליטו היוצרים הדתיים להקים איגוד מקצועי משלהם, על שם אורי אורבך ז"ל.

עפרה לקס , כ' בשבט תשע"ז

מקווים שהפעם הארגון יחזיק מעמד. כנס ההקמה של 'אורי'
מקווים שהפעם הארגון יחזיק מעמד. כנס ההקמה של 'אורי'
צילום: יונתן דובוב

'אורי', איגוד אומנים ויוצרים על שם אורי אורבך ז"ל, יוצא לדרך.

המטרה: לחזק ולגבש את תעשיית התרבות היהודית ולתת גב סוציאלי לעוסקים בתחום. "ראינו שהרבה אמנים שיוצרים תרבות יהודית לא נמצאים באיגודים מקצועיים או לא מרגישים בהם בבית", מספר יונתן דובוב, מייסד ומנהל 'הגולה', שגם עומד מאחורי האיגוד שהולך ומוקם. "אנחנו מבקשים לתת לאמנים הדתיים ייעוץ משפטי, כלכלי ופנסיוני. אני מכיר אמנים שנמצאים שנים במקצוע והגיעו לפת לחם, כי לא דאגו למחר שלהם", הוא אומר.

הגוף החדש הוקם בעקבות קבוצת וואטסאפ בשם 'מאחורי הקלעים' של אמנים ויוצרים, ולדברי אנשי 'אורי' הם מרימים מבט מעבר למתן חגורת ביטחון אישית אל מכלול החברים והעשייה התרבותית. "אנחנו רוצים ליצור ולגבש פה תעשייה. אנחנו מתפתחים בטירוף ואין לנו מרכז כמו תל אביב שמשמש את הקליקה הקיימת", מסביר דובוב.

בין הצרכים הייחודיים ליוצרי האמנות היהודית מביא דובוב כדוגמה את מיעוט האולמות שמאפשרים לנשים להופיע רק בפני נשים, ואת המחסור בגלריות שמציגות לכתחילה אמנות יהודית: "הגיע הזמן לשנות את המשוואה הזאת". פרט לכך 'אורי' מתכוון לקיים לובינג ויבקש להיות בכל הצמתים שבהם מתקבלות החלטות הנוגעת לתרבות. "לא ייתכן שיתקיים במשרד התרבות דיון שנוגע לתקציבים ואנחנו לא נהיה שם".

שרת התרבות הנוכחית, מירי רגב, העלתה את תקציב התרבות היהודית בסכומים נאים. התרבות היהודית באופן ספציפי גם נהנית מאגף מיוחד במשרד החינוך.

"נכון, אבל עדיין יש מה לעשות במשרד התרבות, וגם צריך לראות שהתקציבים האלה לא תלויים בזהות האישית של השר. לגבי האגף לתרבות יהודית, עושים שם עבודה נהדרת אבל לרוב אלו אותם אמנים ותיקים ואותם מופעי חזנות שמקבלים במה, ואין הזדמנות לחדשים. אני מצפה מהאגף לגדל את הדור הבא של האמנים, להבין שהוא האמא והאבא שלנו, ולתת לנו לפרוח". בעקבות מפגש שקיימו אנשי 'אורי' עם ראש האגף, הרב איתיאל בר-לוי, יתקיים בקרוב יום חשיפה של אמנים צעירים בפני הרכזים. ובכל זאת, אומר דובוב, יש עוד עבודה גם בכיוון הזה. "'אורי' יאפשר לאגף לעבוד מול גוף אחד ולא מול 80 איש".

'אורי' הוא לא ארגון האמנים הראשון שנפתח כדי לאגד את ציבור היוצרים והאמנים בתרבות היהודית. הניסיון מראה שארגונים כאלה לא מצליחים להתרומם או נסגרים אחרי תקופה. איך תבטיחו שזה לא יקרה גם לכם?

"קודם כול יש לנו קבלות על עשייה בגופים אחרים. שנית, הבאנו מנכ"לית מקצועית ויש לנו ועד מנהל עם ייצוג לכל ענף. יש לנו חבר'ה שרוצים להיות משמעותיים ולהשפיע, ואנחנו עובדים בצורה מסודרת. אני חושב שאנחנו בשלים ליצור קבוצה שפועלת ועושה".

הארגון, שאליו הצטרפו כבר עשרות אמנים, נקרא על שם השר אורי אורבך ז"ל. דובוב מספר שהתחום היה חשוב לאורבך והוא פעל כדי לדחוף אותו קדימה. "אורי קידם שיתופי פעולה בעבור היוצרים וסייע למצוא קורת גג ליצירה שלהם. הוא תמך ב'גולה' וב'סטודיו משלך' ואנחנו מרגישים, שנתיים אחרי פטירתו, שטבעי לקרוא לארגון על שמו". ההשקה הרשמית של 'אורי' תתקיים ביום ההולדת של השר אורבך, כ"ט באדר, ב'המקום' בתל אביב.