הצעת חוק תפגע בהורים הביולוגיים

השמאל ממשיך במתקפה על התא המשפחתי. הפעם: מי שלא פוגש את ילדיו עלול לאבד את האפוטרופסות. פרשנות.

גיל רונן , כ"ב בשבט תשע"ז

קארין אלהרר
קארין אלהרר
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

השמאל האנטי-משפחתי ממשיך במתקפה על ההורים הביולוגיים ועל האפוטרופסות ההורית.

הפעם מדובר בהצעת חוק של ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) הקובעת כי מי שלא פוגש את ילדיו בתכיפות מספקת עלול יאבד את האפוטרופסות עליהם.

הצעת החוק, הקרויה "תיקון – הורה מגדל יחיד", אמורה לעלות להצבעה בוועדת השרים לחקיקה ביום ראשון. ההצעה מוסיפה סעיף לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, במסגרת הפרק הקרוי "הורים וילדיהם הקטינים". פרק זה מסדיר את נושא האפוטרופסות ההורית.

בחוק המוצע נכתב כי "הורה שאינו ממלא חובותיו לפי פרק זה, ושאינו מקיים קשר עם הקטין, רשאי בית המשפט לקבוע את העניינים האמורים בסעיף 24 כפי שייראה לו לטובת הקטין, ובין היתר לקבוע כי ההורה המטפל יפעל על דעת עצמו בעניינים הנוגעים לטיפול בקטין."

בדברי ההסבר לחוק (שאינם חלק מהחוק עצמו) כתוב כי "מטרתו של החוק המוצע לתת מענה להורים יחידים, עקב היעדרות קיצונית של ההורה השני בחייהם של הילדים, לדוגמא במקרים של הורה שנטש את ילדיו וכדומה. ההורים המגדלים היחידים נתקלים בפני שוקת שבורה כאשר הם נמצאים בהליך המחייב את הסכמת שני ההורים בהליכים הנוגעים להחלטות הקשורות בגידולו של הקטין, כגון בהליך הוצאת דרכון. הצעת החוק מטרתה להסדיר את הלקונה הקיימת ולאפשר לבית המשפט להסמיך את ההורה המגדל, לפעול כהורה יחיד".

הוצאת דרכון? לאו דווקא

ההסבר נשמע סביר, אלא שהוא נועד כנראה להטעות.

אותו סעיף 24 אליו מפנה הסעיף המוצע לא מדבר על הוצאת דרכון. הוא קובע כי אם הורי קטין חיים בנפרד, "רשאים הם להסכים ביניהם על מי מהם תהיה האפוטרופסות לקטין, כולה או מקצתה, מי מהם יחזיק בקטין, ומה יהיו זכויות ההורה שלא יחזיק בקטין לבוא עמו במגע".

כאמור – מדובר על עניינים "כבדים" בהרבה מאשר הוצאת דרכון. נראה כי מדובר בעוד ניסיון לבצע מחטף חקיקתי שיאפשר לנצל סכסוכים בין בני זוג בכדי לשלול את האפוטרופסות ההורית של אחד ההורים – בתואנה שאינו פוגש את הילד בתכיפות מספקת.

במדינה שבה נהוג למנוע מאבות לפגוש את ילדיהם בתכיפות, ולשלוח אותם בכפייה ל"מרכזי קשר" – הרי שיהיה קל מאוד לגרום למצב בו ההורה מנותק מילדו, ואז ליטול ממנו את האפוטרופסות בגין ניתוק זה, שנכפה עליו. החוק גם לא קובע מה הקריטריונים לפיהם ניתן לקבוע כי ההורה מנותק מילדיו.

הילד כרכוש המדינה

במצב העניינים הנוכחי במדינת ישראל, יהיה זה בדרך כלל האב שיאבד את האפוטרופסות על ילדיו. האמא תישאר בגדר אפוטרופסית אך קיים סיכוי גדול שתהיה סמוכה על שולחן המדינה ותלויה בעובדות הסוציאליות, כפי שקורה להרבה משקי בית "חד הוריים". מאותו רגע, תתקצר הדרך אל מצב שבו הילד יהפוך להיות "רכוש המדינה", במיטב המסורת האנטי-משפחתית של השמאל הקיצוני.

נציין כי סיעת "יש עתיד" לא נחשבת בדרך כלל לסיעת שמאל, אולם הפמיניזם הקיצוני הוא תנועה הנשלטת ע"י השמאל הקיצוני, ויש לו תומכות נאמנות גם במפלגות מרכז וימין.

השמאל הקיצוני מנסה מזה שנים רבות לבטל את האפוטרופסות של הורים על ילדיהם, באמצעות חוק הקרוי "חוק הורים וילדיהם", שהוצג לציבור במרמה כחוק המיועד לבטל את חזקת הגיל הרך בגירושין. אחת מגירסאות החוק נחסמה בעבר ע"י ח"כ בצלאל סמוטריץ'.